4 روش درمانی مفید برای خار پاشنه

بیش از 90 درصد افراد به جراحی نیاز ندارند اما درصد کمی از افراد که بعد از 9 تا 12 ماه درمان نشدند ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند، برای جراحی چند روش وجود دارد که انتشار پلانتار فاسیا و از بین بردن خار از این روش هاست، بعد از جراحی توصیه می شود استراحت کنید و از یخ کمپرس استفاده کنید، ارتفاع پاشنه پا و وزن اهمیت دارند، برخی از افراد بعد از جراحی مجبورند از باند، اسپلینت، کست، کفش جراحی، ارمرکها یا کاسه استفاده کنند. چنانچه درد پاشنه پس از چند ماه درمان غیرجراحی متوقف نشود، به اجبار به جراحی روی آورده میشود. بدنه کفش به صورت کاملا نرم طراحی شده است تا فرد هنگام راه رفتن با آن احساس بدی نداشته باشد. خار پاشنه رسوبی کلسیمی است که باعث ایجاد برآمدگی استخوانی زیر استخوان پاشنه میشود. این رسوب غیر طبیعی کلسیم، به شکل یک زایده کوچک خارمانند است که به آن خار پاشنه گفته میشود.

در این مقاله سلام دنیا درباره اینکه خار پاشنه چیست ، 7 روش درمانی و خانگی خار پاشنه که می تواند به شما در تسکین درد کمک کند را معرفی می کنیم. مصرف روزی یک قاشق مربّاخوری پودر سنجد در نصف استکان عرق زیره هم می تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند. اهمیت دادن به سلامت پا یکی از مؤثرترین روشهای پیشگیری از خار پاشنه است. این مسأله یکی از علل درد پا هنگام صبح است. تشخيص فاشئيت پلنتار يا خار پاشنه با شرح حال و معاينه باليني است اما گاهي پزشكان از گرافي ساده ، ام آر آي و آزمايش خون براي رد كردن ساير عللي كه مي توانند علائم مشابه ايجاد كنند ،استفاده مي كنند. قرار دادن وزن روی پاشنه پا درحالیکه درد دارید، میتواند این وضعیت را بدتر کند و همچنین میتواند زمان بهبودی شما را طولانیتر کند.

برای درمان لازم است که بیمار در مدت درمان تا جای ممکن زمان ایستادن و راه رفتن یا به عبارت دیگر زمان تحمل وزن روی پا را کاهش دهد. درمان با شاک ویو تراپی یک روش غیرتهاجمی درمانی است که با تشکیل عروق خونی و ایجاد جریان بیشتری از مواد مغذی به ناحیه آسیب دیده، به پاسخ ترمیمی بدن کمک میکند. کفش مناسبی بپوشید، به قلب دوم خود یعنی پاهایتان اهمیت دهید و با کفش مناسب به کل بدنتان کمک کنید، کفش مناسب نه تنها از ایجاد خارپاشنه جلوگیری می کند که از بسیاری آسیب های دیگر هم جلوگیری می کند، کفش های کاملا تخت با با پاشنه ای بسیار بلند مناسب نیستند، متناسب با فعالیتتان هم باید مدل کفشتان عوض شود، مثلا برای ورزش بهتر است کفش مخصوص ورزشی بپوشید. همچنین شما می توانید از ارتز سفارشی (درج کفش های قالب دار) ساخته شده استفاده کنید که مناسب کفش شما است.

شما می توانید از یک بسته یخ فشرده نیز بر روی پا استفاده کنید. با این حال، کفش باید قابلیت خمیدگی تدریجی داشته باشد که وقتی پا منعطف یا خم می شود مقداری مقاومت داشته باشد. خارپاشنه با چشم غیر مسلح دیده نمی شود و متخصص و جراح ارتوپدی نیاز به عکس برداری و تصویر برداری ایکس ری دارد، پزشک قبل از انجام آزمایش ها با معاینه علائم قرمزی یا التهاب را بررسی می کند. حوله ای را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را داخل کفش خود بگذارید این حوله را در طول روز مرطوب نگه دارید، یک هفته بعد خارپاشنه از بین می رود، روش دیگر این است که نصف فنجان سرکه سیب را در تابه ای گرم کنید و بعد به آب گرم اضافه کنید، پاهایتان را به مدت پنج تا ده دقیقه در آن قرار دهید و به اندازه یک تا دو هفته روزی دو بار این کار را انجام دهید.