کلینیک ارتوپدی فنی آتل

خار پاشنه مستقیما توسط فشار عضلات و رباط ها در طولانی مدت ایجاد می شود و در افراد دارای اضافه وزن و در میان ورزشکارانی که تمام مدت در حال دویدن هستند، شایع تر است. فاسیا پلانتار رباط نازکی است که پاشنه را به پای شما متصل می کند. استفاده از اسپلینت علائم صبحگاهی خار پاشنه پا را تا حد قابل ملاحظهای کاهش میدهد. اسپلینت شبانه مچ پا را در زمان خواب بیمار در حالت خنثی (زاویه صحیح) نگه میدارد. در غیر این صورت، ممکن است نتایج را مشاهده نکنید. درد پاشنه ممکن است به درمان با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن، یا ناپروکسن پاسخ دهد. ازآنجاکه علت اصلی فاسیت کف پا، ضعف بیومکانیک پا است بسیار حیاتی است که بیومکانیک پا و ساق پای خود را بهطور کامل ارزیابی و اصلاح کنید تا از التهاب فاسیت کف پا یا خار پاشنه پا جلوگیری کنید. از انگشتان پای خود برای گرفتن حوله استفاده کنید.

پای خود را در ظرف به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار دهید، 2 بار در روز برای 1 یا 2 هفته این درمان را تکرار کنید. تمرین ۴(کشش پشت ساق پا): به یک دیوار با دستان خود تکیه دهید یک ساق پای خود را به صورت صاف و مستقیم در پشت خود و ساق پای دیگر را در جلوی خود به صورت خمیده قراردهید. توجه: یخ را مستقیما به پوست خود نزنید، تا از یخ زدگی جلوگیری شود. یخ برای کم کردن التهاب معجزه می کند. سرد کردن ناحیه با قرار دادن کمپرس یخ، رایجترین روش قرار دادن مستقیم کمپرس یخ بر روی پا است، برای این کار میتوانید یک کیسه زیپدار را با یخ پر کنید و بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید یا کمپرس سرد ژلهای را از داروخانه تهیه کنید.

توصیه های پس از جراحی مربوط به استراحت، یخ، کمپرس، ارتفاع پاشنه پا و وزن اهمیت زیادی دارند. تعداد کمی از افراد برای جدا کردن فاشیای کف پا ازاستخوان پاشنه پا به عمل جراحی نیاز دارند.این فقط به عنوان یک گزینه تنها در مواردی است که درد شدید باشد و سایر درمان ها با شکست مواجه شوند. انجام عمل جراحی برای درمان خار پاشنه، معمولا ۱۲ ماه پس از اینکه درمان های دیگر نتیجه بخش نبود انجام میشود. قبل از انجام تمرینات ورزشی بدن را گرم کنید و تمرینات کششی قبل از هر فعالیت داشته باشید. از پوشیدن کفش های کاملا تخت و بدون قوس یا با پاشنۀ بسیار بلند برای طولانی مدت خودداری کنید.

به پا کردن کفش با تخت سفت، پنجه قایقی و رویه چرم راحت و استفاده از کفی آماده یا پد پاشنه در درمان خار پاشنه پا مؤثر است. در برخی موارد ممکن است برای بیماران لازم باشد پس از عمل جراحی، از باند، اسپلینت، کست، کفش جراحی، ارمرکها یا کاسه استفاده کنند. در برخی موارد تزریق با کورتیکواستروئید ممکن است برای کاهش التهاب در منطقه انجام شود. از انجام فعالیتهای مکرر خودداری کنید. اگر پس از گذشت چند هفته همچنان از درد رنج میبرید، به جراج مچ پا و پا مراجعه کنید. شما همچنین می توانید 1 قاشق غذا خوری از سرکه سیب و عسل را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و آن را دو بار در روز برای 1 یا 2 هفته بنوشید. آزمایش های پیش از جراحی یا آزمایش هایی برای تعیین گزینه های مطلوب لازم است.