چند راهکار ساده جهت درمان خار پاشنه

این وضعیت را به مدت سی ثانیه نگه دارید. گرفتن خودکار با پا: یک خودکار را روی زمین قرار دهید و با پاها آن را از زمین بردارید بهطوری که کل انگشتان پا اطراف خودکار را بگیرد برای پنج ثانیه خودکار را به همین حالت نگه دارید. سپس پای خود را خشک کرده و به مدت پنج تا ده دقیقه با گوشت کوب به ملایمت روی پاشنه پا بکوبید، این در حالی است که مراقب باشید ضربه هایتان محکم نباشد، میتوان تاثیر آن را مشاهده کرد. در بعضی مواقع ممکن است در عکس رادیوگرافی مشخص نشود که در این صورت پزشک متخصص به آن “حالت سندرم خار پاشنه” میگوید. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل بروفن، مفنامیک و ایندومتاسین این داروها علایم را از بین برده و درد را به طور موقت کاهش می دهند اما علت اصلی را از بین نمیبرند. اصولا درد، با گرم کردن کف پا بهتر شده، اما با ایستادن طولانی در یکجا و یا بلند شدن از وضعیت نشسته به ایستاده مجدداً شروع میگردد.

درد در خار پاشنه، به صورت دردی مبهم است اما گاهی به صورت درد تیز حس میشود، محل احساس درد در مرکز پاشنه یا لبه داخلی آن است، در برخی موارد خار در عکس ساده رادیولوژی تشخیص داده میشود اما فرد هیچگونه علامتی ندارد. درد خار پاشنه، به صورت دردی مبهم است اما گاهی هم به صورت دردی تیز حس می شود و فرد ابراز می دارد که چیزی همچون سوزن درون پاشنه پاست که بر اثر فشارهایی مثل راه رفتن، درد ایجاد می کند. از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید. اما از مهمترین علل بروز این بیماری در سنین پایین تر انجام فعالیتهایی مانند دویدن طولانی و انجام ورزش های هوازی و فعالیت های ضربه ای ایستاده بوده که موجب میشود تا فشار زیادی به پاشنه و بافت های متصل به آن وارد شود.

این بیماری به عنوان التهاب پلانتار شناخته شده است و گاهی اوقات با بروز خار پاشنه در ارتباط است.بیماران مبتلا به خار پاشنه اغلب در ناحیه کف پای خود، مخصوصا در ناحیه پاشنه احساس درد می کنند. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ خار پاشنه نشت کلسیم است که باعث ایجاد یک استخوان در زیر استخوان پاشنه می شود. التهاب پلانتار فاسیای اولیه: در التهاب پلانتار فاسیای اولیه، عارضه پیآمد تحمیل وزن مکانیکی بیش از اندازه، مجموع بارهای داخلی و خارجی، بر پلانتار فاسیا است. وجود این التهاب در افرادی با اضافه وزن شایعتر است. علایم، شامل دردی خنجری و تیز می­باشد که معمولاً صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و به هنگام برداشتن اولین قدم درد شدیدی کف پای بیمار (بخصوص قسمت داخلی) را فرا میگیرد و بیمار در کف پا کشش و سوزش شدیدی احساس می کند. استفاده از کمپرسهای سرد روزی یک بار و هر بار به مدت 15 دقیقه روی موضع به کاهش درد این بیماری کمک خواهد کرد و به طور موقت موجب بیحسی موضع درد میشود.

استراحت کردن در حالت نشسته یا خوابیده نهتنها به کاهش درد حاد و شدید کمک میکند؛ بلکه از وخیم شدن وضعیت خار پاشنه و پیشرفت التهاب نیز جلوگیری میکند. تزریق کورتیزون در صورت عدم بهبودی با روشهای گفته شده قبلی از این دارو استفاده میشود. پس از بهبودی از پد پاشنه و ورزشهای کششی استفاده کنید. پس از نیم ساعت یک چوب بستنی در لیوان قرار دهید و بگذارید کاملا یخ ببندد، سپس چوب بستنی را در دست گرفته و به صورت دایرههای هم پوشان روی پاشنه پا بکشید به طوری که هر دایره، نصف دایره قبل را بپوشاند. معمولا این بیماری در خانم ها و آقایانی که از کفش های نامناسب استفاده می کنند، شایع تر است. استفاده از یخ: در یک لیوان بستنی، آب بریزید و در فریزر قرار دهید . انجام این کار، سه یا چهار بار در روز کافی است.