متخصص جراحی زانو و لگن

این افراد اغلب شکایت می کنند که درد شدید پس ایستادت بعد از نشستن برای مدت زمان طولانی، باز می گردد. اگر وجود خارپاشنه در پرتو نگاری دیده نشه، ممکنه از نام “سندرم خار پاشنه” برای این مشکل آزار دهنده استفاده بشه. در برخی موارد، لازم است که بیمار پس از جراحی، از بانداژ، پابند طبی، چوب زیر بغل، کفش طبی و انواع عصاها استفاده کند. اگر درمان محافظه کارانه پس از یک دوره 9 تا 12 ماه نتواند علائم خارهای پاشنه را درمان کند، ممکن است جراحی برای از بین بردن درد و بازگرداندن تحرک لازم باشد. اگر بعد از خواب شب، راه بروید ممکن است درد بیشتری احساس کنید چرا که پلانتر فاسیا کش می آید که در نتیجه روی پاشنه کششی که باعث درد می شود به وجود می آورد. روشهای درمان خار پاشنه اغلب همان درمانهای التهاب فاسیا هستند؛ چراکه درد و ناراحتی خار پاشنه عموماً از التهاب فاسیا ناشی میشود.

افزایش سن، که انعطاف پذیری پلنتر فاسیا را کاهش می دهد و در نتیجه پد محافظ پاشنه پا را نازک می کند. علاوه بر این، با انتشار پلنتر فاسیا، خطر بی ثباتی، گرفتگی عضلات پا و التهاب تاندون وجود دارد. استفاده از کفی های طبی مخصوص و بالشتک نرم در کفش ها که باعث ایجاد فشار کمتری بر روی پا می شوند نیز بسیار تاثیرگذار است. •نرم و راحت نبودن کف کفش: مخصوصا اگر پاشنه پا لاغر باشد،( اغلب در بین افراد مسن)، کفش های شما نقش بالشتک نرم و محافظت کننده از پاها را بازی می کنند. در صورت عدم درمان خار پاشنه میتواند فعالیت شما را به میزان قابلتوجهی محدود کند؛ چراکه ممکن است قادر به تحمل وزن خود روی پای آسیبدیده نباشید.

MRI ممکن است در صورت شکست درمان خار پاشنه درخواست شود. اما پس از استراحت طولانی مدت یا پیاده روی زیاد، ممکن است درد عود کند. چنانکه گفتیم، علّت بروز این بیماری، وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پاست که به التهاب فاسیای کف پا و استخوانی شدن بست های کف پا منجر می گردد. خار پاشنه معمولا به دلیل کشیدگی عضلات پا و رباطها، فاسیای کف پا و پارگی مکرر غشایی که پاشنه پا رو میپوشونه به وجود می اید. کبودی های کوچک مکرر از فعالیت بدنی. آزمایشات قبل از جراحی برای تعیین کاندیدهای مطلوب لازم است و توصیه های پس از عمل جراحی مربوط به استراحت، یخ، فشرده سازی، ارتفاع پا و زمانی که وزن بر روی پای عمل می شود، اهمیت دارد.

معمولاً انجام هیچ آزمایشی ضرورت ندارد و عارضه بر مبنای سابقه پزشکی بیمار و معاینه صورت گرفته تشخیص داده میشود. همچنین لازم است بدانید دستگاه مورد نظری که از آن برای روش درمانی شاک ویو استفاده میکنید تاثیر بسیار مهمی بر روی تعداد جلسات و نتیجه آن دارد. به طور کلی، علت درد خود خار پاشنه نیست، بلکه آسیب بافت نرم همراه با آن است. درد همراه با خارپاشنه ممکن است با استراحت میانه ی خوبی نداشته باشد. در ادامه با زیبامون دات کام همراه باشید و با تمام چیزهایی که لازم هست در رابطه با خار پاشنه بدانید، از علت و علائم این مشکل تا روشهای درمان آن، بیشتر آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.