فیزیوتراپی خار پاشنه – کلینیک فیزیوتراپی دایان

درد در خار پاشنه، به صورت دردی مبهم است اما گاهی به صورت درد تیز حس میشود، محل احساس درد در مرکز پاشنه یا لبه داخلی آن است، در برخی موارد خار در عکس ساده رادیولوژی تشخیص داده میشود اما فرد هیچگونه علامتی ندارد. هر چند پزشک گاهی دستور انجام پرتونگاری (اشعه ایکس) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام.آر.آی.) را میدهد تا مطمئن شود که علت بروز درد وجود مشکل دیگری مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب نیست. استفاده از یخ: در یک لیوان بستنی، آب بریزید و در فریزر قرار دهید . انجام دادن حرکات کششی میتواند یک روش بسیار مناسب برای رفع درد ناشی از خار پاشنه باشد. همجنین تزریق ازون ، درمان بسیار موثری بوده و می تواند نقش بسیار اساسی در بهبود وضعیت بیمار داشته باشد. داروهای ضدالتهاب شامل تزریق داروهای استروئیدی، داروهای ضدالتهاب خوراکی مانند آسپیرین، NSAID (ضدالتهابهای غیراسروئیدی)، اولتراسوند، ماساژ، داروهای موضعی و دیگر تکنیکهای کاهش التهاب میشود.

کشش تاندون آشیل: باید یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار دهید، پای جلویی را از زانو خم کنید. ۱- یک توپ بیسبال را زیر کف پا در قسمت گودی پای خود قرار دهید و با فشار آن را زیر پای خود رول کنید. شما فورا پس از جراحی دچار درد در محل بافت اسکار خواهید شد اما باید با مصرف داروهای مسکن به خوبی کنترل شود. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل بروفن، مفنامیک و ایندومتاسین این داروها علایم را از بین برده و درد را به طور موقت کاهش می دهند اما علت اصلی را از بین نمیبرند.

اولین قدم در درمان خار پاشنه، استراحت است در بسیاری از موارد دیده شده که استراحت به تنهایی حتی دردهای شدید را از بین برده است. در بیشتر موارد عارضه های خارپاشنه افراد بدون نیاز به عمل های جراحی و با روشهای غیر تهاجمی و غیر جراجی درمان میشوند ، استفاده از کفشهای طبی و اصلاح الگوی راه رفتن از اولین قدم های درمان خارپاشنه محسوب میشود. صبحها در هنگام راه رفتن، به خصوص در اولین قدمها، دچار مشکل میشوند. با این حال ، کفش باید دارای یک انعطاف کم باشد که در هنگام خم شدن پای شما مقاومت داشته باشد. گرفتن خودکار با پا: یک خودکار را روی زمین قرار دهید و با پاها آن را از زمین بردارید بهطوری که کل انگشتان پا اطراف خودکار را بگیرد برای پنج ثانیه خودکار را به همین حالت نگه دارید. در اینجا هفت روش برای درمان قطعی خار پاشنه پا را در اختیارتان قرار میدهیم تا به شما در تسکین و بهبود درد کمک کند.

سپس پای خود را خشک کرده و به مدت پنج تا ده دقیقه با گوشت کوب به ملایمت روی پاشنه پا بکوبید، این در حالی است که مراقب باشید ضربه هایتان محکم نباشد، میتوان تاثیر آن را مشاهده کرد. چند قطعه سنگ گرد را روی زمین ریخته و سعی کنید با انگشتان پا آن ها را بردارید. به پاشنه پای خود روغن کتان بزنید پای خود را با باند ببندید و برای ۱۰ دقیقه روی آن کیسه آب گرم قرار دهید. نوشتن حروف الفبا: با انگشت بزرگ پا، حروف الفبا را در هوا بنویسید. اضافه وزن، افزایش ناگهانی وزن در دوران بارداری، صاف بودن کف پا، مشکلات بیومکانیک ناهنجاریهایی که منجر به راه رفتن غیر عادی میشود نیز از علل مهم التهاب فاسیای کف پا است، التهاب مفاصل، پوشیدن کفش نامناسب با پاشنه خیلی بلند و تنگ یا کفش بدون پاشنه و صاف از مهمترین علل و عوامل بروز خار پاشنه است.