فیزیوتراپی خار پاشنه – کلینیک فیزیوتراپی دایان

پس از پیاده روی طولانی و دیگر شرایط ذکر شده، بخشی از پا در این ناحیه دچار التهاب شده و در صورتی که مدت زمان این التهاب طولانی باشد، امکان تراکم کلسیم افزایش پیدا می کند. درد برخی بیماران نیز فروکش میکند، اما پس از ایستادن و روی پا بودن طولانی مدت مجدداً آغاز میشود. البته دارو های مؤثر دیگری نیز در این رابطه هستند که می توان از آن ها استفاده کرد. استفاده از پد مخصوص خار پاشنه هم میتونه در کاهش درد و ناراحتی ناشی از خارپاشنه در هنگام راه رفتن و انجام فعالیتهای رومزه موثر باشه. در مواردی که روشهای ساده و معمولی در کاهش درد و ناراحتی خار پاشنه موثر نباشه، ممکن پزشک متخصص از روش جراحی برای درمان این مشکل استفاده کنه. در برخی موارد، خارپاشنه با استراحت کردن بهبود نمییابد که در این موارد معمولا برای درمان خار پاشنه از روش های مختلفی همانند دارو درمانی، فیزیوتراپی، استفاده از ارتوزهای مخصوص و حتی جراحی استفاده می شود که امروز فیزیوتراپی به عنوان موثر ترین روش، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

هر شب قبل از رفتن به رختخواب این درمان را استفاده کنید. استفاده از آتلهای مخصوص که برای استفاده در شب و زمان خواب تجویز میشن هم یکی دیگه از روشهای موثر برای درمان خارپاشنه هست. فاسیای کف پا، یک باند پهن است که در کف پا از پاشنه تا انگشتان پا کشیده می شود. این منطقه از پا، فاسیای پلانتار یا غلاف کف پایی یا نیام کف پایی نامیده می شود. محکم بودن پاشنه کفش: قسمت پاشنه و عقب کفش باید محکم باشه تا بتونه از پاشنه پا حمایت کنه و از لغزیدن پا به سمت خارج یا داخل کفش جلوگیری کنه. بعد از انجام جراحی خارپاشنه، ممکن هست چندین هفته طول بکشه تا شما بتونید به طور طبیعی و با درد کمتری در پاشنه پا؛ راه بروید. خار پاشنه در حقیقت تنها رسوب بیش از حد کلسیمی است که طی گذشت زمانی طولانی، ته استخوان کالکانئوس، که به نام استخوان پاشنه نیز شناخته می شود، تجمع پیدا می کند.

زیرا تزریق بیش از حد استروئید میتونه احتمال پارگی تاندون رو افزایش بده. یکی از دلایل اصلی درد پاشنهی پا به خصوص اگر از نوعی است که اول صبح بیشتر است و به مرور کاهش پیدا میکند، عادات بدغذایی است که مهمترین آنها دیر شام خوردن و دیر خوابیدن (البته با فاصلهی کم از غذا) است. شما میتونید کفش طبی مخصوص خار پاشنه رو با تجویز پزشک و به صورت سفارشی تهیه کرده و مورد استفاده قرار بدید تا این مشکل به تدریج برطرف شود. البته لازمه که این آتل رو به طور منظم و هر شب استفاده کنید تا شاهد اثربخشی اون باشید. تزریق استروئید برای خار پاشنه پا معمولاً در محلی که درد شدیدتر است با استفاده از یک سوزن نازک تزریق می شود. انعطاف پذیری متوسط: کفشی که تهیه میکنید باید دارای مقداری انعطاف پذیری و خم شدگی باشه تا بتونه در هنگام راه رفتن و خم شدن پای شما، مقاومت خاصی داشته باشه و از ایجاد فشار به پاشنه پا جلوگیری کنه.

داشتن کمی پاشنه: بهتره کفشی که تهیه میکنید کمی پاشنه دار (در حدود 1 تا 2 سانتی متر) باشه. پس بهتره این آمپول رو حتما زیر نظر پزشک دریافت نمایید. برای آشنایی و کسب اطلاعات دقیق در باره بیماری خارپاشنه و اطلاع از روش های تشخیص بیماری خارپاشنه و بهترین راه درمان قبل از عمل جراحی حتما این ویدیو را تا آخر ببینید. رسوب کلسیم در پاشنه پا که منجر به ایجاد خار پاشنه میشه، یکی از مشکلات رایجی هست که ممکنه برای هر فردی به وجود بیاد. این مساله معمولا مشکل ساز نیست؛ زیرا روشهای متعددی برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از خار پاشنه وجود داره که هر کدام از این روشها به نوبه خود موثر هستند.