فیزیوتراپی خار پاشنه – کلینیک فیزیوتراپی دایان

کفشهای استاندارد شوک ناشی از برخورد مداوم پاشنۀ پا به زمین را خنثی میکند نیز مناسب خواهد بود. این بیماری بصورت تدریجی و در یک بازه زمانی طولانی ایجاد شده و هیچگاه بهصورت ناگهانی پس از انجام یک تمرین، شاهد بیرونزدگی خارپاشنه نخواهید بود. برای مثال کفش هایی با اندازه نامناسب یا کفی ضعیف، ممکن است منجر به ایجاد خار پاشنه شوند. برخی از بیماران بلافاصله پس از درمان، برای مدت کوتاهی احساس سوزش یا خارش ملایم، گرما یا کرختی دارند. بسیاری از افراد درد قابل توجه تری را هنگام صبح یا پس از استراحت کردن به مدت طولانی، تجربه می کنند. این مورد به ویژه برای اشخاصی رخ میدهد که حرفهشان ایستادن طولانی مدت را ایجاب میکند. معاینه فیزیکی و سایر تصویربرداریهای تشخیصی نیز می توانند برای تشخیص مناسب علت زمینه ای درد پاشنه خفیف یا متوسط بیمار، مورد استفاده قرار گیرند. در سالهای اخیر از لیزر برای درمان درد و التهاب این ناحیه استفاده شده است و مطالعات این روش را مؤثر میدانند.

در طی روز درد کاهش یافته و به ذُق ذُقی دائمی و خفیف تبدیل میشود. همچنین این روش باعث کاهش ورم خواهد شد. این درد در زمان ایستادن، راه رفتن و دویدن احساس میشود. محل احساس درد در مرکز پاشنه یا لبه داخلی آن است؛ شدت درد خار پاشنه در ابتدای صبح، بعد از بیدار شدن و نیز بعد از استراحت، بیشتر است و با راه رفتن کم می شود. تذکر این نکته مهم است؛ که همه خارهای پاشنه باعث ایجاد درد یا ناراحتی نمی شوند. در ابتدا بیایید راجع به اینکه چه چیزی در جایگاه اول باعث ایجاد این خارهای پاشنه دردناک می شود صحبت کنیم.

از دیگر درمان های مدرن و تاثیرگذار در درمان خارپاشنه استفاده از تجهیزات الکتروتراپی به مانند شاک ویو تراپی در مراکز فیزیوتراپی است. اگر پس از گذشت 9 تا 12 ماه، علائم خارپاشنه و درد آن کمتر نشود، با صلاحدید پزشک فوق تخصص زانو عمل جراحی جهت تسکین درد و بهبود تحرک، توصیه میگردد. اگر وجود درد بیشتر از یک ماه بهطول بیانجامد، بهتر است که با یک دکتر ارتوپد مشورت شود. اگر شما شرایط خار پاشنه را نادیده بگیرید، درد مزمن پاشنه می تواند گسترش پیدا کند. اغلب تعیین محل دقیق درد پاشنه پا دشوار است، چرا که یا کل قسمت کف پا دردناک است یا درد بصورت تیر کشیدن تا پاشنه می باشد. در طی دوره زندگی ما این قدمهای کوچک به مجموع دهها هزار مایل می رسند و این مسافت پیموده شده میتواند به پاهای ما منتقل شود؛ که سبب آسیبهای مختلف و بیماریها مزمن می گردد.

تشکیل این زوائد استخوانی ممکن است به سایر بیماریها یا فاکتورهای سبک زندگی مربوط باشد. وجود زائده استخوانی درون پلانتار فاسیا یا محل اتصال آن به استخوان پاشنه، موسوم به خار پاشنه یا کالکانئوس، در تصاویر پرتونگاری مشخص میشود. چنانچه در تصاویر رادیوگرافی اثری از خار پاشنه مشاهده نشود، گاهی از عارضه با اصطلاح سندرم خار پاشنه پا یاد میشود. قبل از انجام آزمایشات و تصویربرداری، پزشک پا را بهصورت فیزیکی معاینه خواهد کرد تا هرگونه علائم قرمزی یا التهاب را در آن مشاهده کند. از عوارض احتمالی جراحی پاشنه میتوان به درد مکرر عصب، درد پاشنۀ پا، بیحسی دائمی منطقه جراحی شده، گرفتگی پا، ناپایداری در حرکت، عفونت و زخم اشاره کرد. استفاده از کمپرسهای سرد و بستههای یخ روزی یک بار و هر بار بهمدت 15 دقیقه بسیار روی موضع به کاهش درد این بیماری کمک میکند و بهصورت موقت موجب بیحسی موضع درد میشود. 13. طب سوزنی و درای نیدلینگ: نقاط ماشهای یا تریگرپوینت در عضلات ساق پا و کف پا میتواند در کاهش درد و بهبود عملکرد پا موثر باشد.