علت، علائم و درمان خارپاشنه – مجله سلامت دکترساینا

مشکلات بیو مکانیک ( ناهنجاری هایی که منجر به راه رفتن غیر عادی می شود). فرد مبتلا، بر اثر درد به هنگام راه رفتن، سعی می کند فشار زیادی به پای مبتلا وارد نسازد؛ در نتیجه لنگان لنگان راه می رود و این لنگش، به مرور زمان و در صورت عدم درمان، موجب پیدایش ناراحتی هایی در قسمت تحتانی کمر و زانو می شود. بر اساس تحقیقات انجام شده برای درمان در طب سنتی، پزشکان متخصص به این نتیجه رسیدهاند که این بیماری مزاج سردی دارد و میتوان با تداوم روغن مالی و ماساژ پاشنه پا، آن را درمان کرد. درد ناشی از التهاب فاسیا اغلب صبحها با اولین قدمها احساس میشود؛ اما بهمرور در طول روز کمتر میشود. استراحت: اولین قدم در درمان خار پاشنه، استراحت است در بسیاری از موارد دیده شده که استراحت به تنهایی حتی دردهای شدید را از بین برده است.

فاشئيت پلنتار يا خار پاشنه خود را به صورت دردي آزاردهنده ، سوراخ كننده و عمقي در قسمت داخلي كف پا نزديك به پاشنه نشان مي دهد كه صبحها بعد از برخاستن از خواب شديدتر است و با كمي قدم زدن ، كاهش مي يابد و مجددا با ايستادن طولاني يا راه رفتن زياد، شدت مي يابد. اين بافت ضخيم را مي توان همانند زه كمان در نظر گرفت كه قوس كف پا را حمايت مي كند. چگونه می توان درد ناشی از خار پاشنه را تسکین داد؟ یکی از کاربرد های بسیار مناسب شاک ویو تراپی درمان خار پاشنه محسوب میشود . شست دست آزاد را با ملایمت از چپ به راست روی قوس کف پای آسیب دیده بکشید تا وضعیت کششی مناسب را بیابید، در چنین حالتی باید آرنگ کف پا را به محکمی سیم گیتار حس کنید.

الف – کشش فاسیای کف پا: یک باند پهن در کف پا و زیر انگشتان پا قرار دهید و دو سر آن را در در دست گرفته بکشید به طوری که انگشتان پا به صورت نزدیک شوند. خار پاشنه به رشد یک زائدهی شبهاستخوانی ناشی از رسوب کلسیم در زیر پاشنهی پا گفته میشود. خار پاشنه پا پیآمد رشد غیرطبیعی استخوان پاشنه است. گاهی اوقات در تصاویر عکسبرداری یا ام آر ای خار استخوانی دیده میشود که از استخوان پاشنه بیرون زده است. صافی کف پا یکی از عارضههای شایع در پا بوده و تا حد زیادی به بروز خار پاشنه کمک میکند. مصرف چای، هم در ایجاد التهاب اوّلیه فاسیای کف پا و هم در رسوب ثانویه کلسیم و تشکیل خار پاشنه موثّر است. البته این روش تنها در کم کردن درد و التهاب موثّر است و نمی تواند باعث درمان بیماری شود.

انجام این کار ، سه یا چهار بار در روز کافی است. این کار بهتر است شب ها قبل از خواب انجام شود و ماساژ تا جذب کامل روغن به پوست ادامه پیدا کند. این وضعیت را به مدت سی ثانیه نگه دارید.هفت یا هشت مرتبه در روز، این کار را تکرار نمایید. برای پنج ثانیه خودکار را به همین حالت نگه دارید. این حالت را به مدت سی ثانیه نگه دارید و هفت یا هشت بار در روز انجام دهید. آتل شبانه که نوک پا را به سمت بالا نگه می دارد باعث اعمال کشش روی نیام کف پایی در هنگام خواب می شود. همچنین ممکن است پزشک در تشخیص خود، خار پاشنه پا و سندرم تونل تارسال را با هم اشتباه بگیرد. ج – گرفتن خودکار با پا: یک خودکار را روی زمین قرار دهید و با پاها آن را از زمین بردارید به طوری که کل انگشتان پا اطراف خودکار را بگیرد.