علت، علائم و درمان خارپاشنه – مجله سلامت دکترساینا

درمان قدم به قدم و مبتی بر شواهد، در بهبودی بیمار نقش به سزایی دارد ولی نباید اهمیت اموزش به بیمار و نقش بیمار را دست کم گرفت. فاشئيت پلنتار يا خار پاشنه خود را به صورت دردي آزاردهنده ، سوراخ كننده و عمقي در قسمت داخلي كف پا نزديك به پاشنه نشان مي دهد كه صبحها بعد از برخاستن از خواب شديدتر است و با كمي قدم زدن ، كاهش مي يابد و مجددا با ايستادن طولاني يا راه رفتن زياد، شدت مي يابد. ۵-مشاغلي كه مستلزم ايستادن يا راه رفتن طولاني هستند : مانند كارگران كارخانه ها ، معلمين و…

خار پاشنه ضایعه ای استخوانی است که منجر به درد در ناحیه پاشنه پا شده و در موارد حاد راه رفتن افراد را با اخلال مواجه میکند . در برخی موارد ممکن است خار پاشنه هیچ علامتی نداشته باشد. همچنین در کلینیک پا برای درمان خار پاشنه کفی و صندل طبی با روش اسکن سه بعدی مخصوص هر بیمار ساخته میشود. هر گاه فشارهاي وارده به اين ساختمان ، زياد باشد به تدريج باعث ايجاد پارگيهاي كوچكي در آن مي شود كه در صورت ادامه يافتن ، التهاب و درد را باعث مي شود. توجه داشته باشید که لزوماً هر مورد التهاب فاسیا منجربه تشکیل خار پاشنه نمیشود؛ از طرفی هر خار پاشنهای در اثر التهاب فاسیا ایجاد نمیشود. گاهی کلسیم در زیر استخوان پاشنه رسوب میکند و تشکیل زائدهای استخوانیشکل به نام خار پاشنه میدهد. یا اینکه ممکن است رسوبات کلسیم به مرور زمان در زیر پاشنه جمع شوند و این رسوبات تشکیل برآمدگیهای استخوانی را بدهند که به این حالت خار پاشنه گفته میشود.

این امکان را فراهم نموده اند تا بتوان در مدت زمان کوتاهی این بیماری را درمان نمود. فاسیا از ناحیه کف پا تا انگشتان امتداد دارد که در مواقعی که دچار التهاب میشود و مدت زمان وجود التهاب نیز طولانی میشود باعث ایجاد رسوب کلیسم در محل برخورد پاشنه پا با فاسیا شده که این انباشت بیش از حد کلیسم موجب ایجاد یک ضایعهای خار مانند در استخوان کف پا میشود ک به خار پاشنه معروف است . از دیگر نرمش های ناحیه کف پا گرفتن خودکار و یا مداد با انگشتان پا است . به طور مثال چنگ زدن یک ملافه نازک با انگشتان کف پا و یا رسم حروف انگلیسی در هوا با انگشتان پا از جمله این ورزش ها هستند. علاوه براین، بسیاری از مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی یک روش موثر برای درمان درد پاشنه پا است. هیچ رابطه دقیق ودرستی بین خار پاشنه و درد کف پا وجودندارد.

خار پاشنه یک دردسر است. شاک ویو تراپی (Shock Wave) روش درمانی غیر تهاجمی و غیر جراحی است که بدن بیمار با استفاده از یک اپلیکاتور در معرض امواج درمانی شاک ویو قرار میگیرد که درمانی با کمترین عوارض جانبی و اثر بخشی بالا را ارائه میدهد . درنهایت معمولاً پزشک برای تشخیص دقیق خار پاشنه، درخواست تصویربرداری میدهد و با بررسی عکس پا، خار پاشنه را تشخیص میدهد. علت خار پاشنه، تجمع رسوبات کلسیم در قسمت زیرین استخوان پاشنه است. خار پاشنه اغلب به دلیل التهاب فاسیای کف پا ایجاد میشود؛ درنتیجه علل ایجاد آن با علل التهاب فاسیا یکسان است: کشیدگی عضلات و رباطهای پا، کشیدگی بافت همبند کف پا و پارگی مکرر غشایی که استخوان پاشنه را میپوشاند. البته همانطورکه گفتیم این درد اغلب ناشی از التهاب بافت همبند کف پا (التهاب فاسیای کف پا) است.