علت، علائم و درمان خارپاشنه – مجله سلامت دکترساینا

آتل شبانه : آتل مانع کوتاه شدن تاندون کف پایی میشود. این آتل باید ۴ تا ۱۲ هفته استفاده شود. تمرین ۵:از مفصل کمر به یک دیوار تکیه دهید هر دو پای خود را در پشت یکدیگر قرار دهید، کمی خم شوید هر دو ساق پای خود راخم کنید شما باید کشش عمیقی در پشت ساق پا و پا احساس کنید، که به آن عضلات سطحی خلف ساق پا سولئوس (soleus) گفته میشود. همانطور که بر روی مبل یا صندلی نشسته اید پای مبتلا را رو پای سالم بگذارید و با دست کف پایتان را به بالا خم کنید تا تاندون کف پا کشیده شود در این حالت ۳۰ ثانیه بمانید، سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید. امواج صوتی با انرژی بالا (شاک ویو) نیروی مکانیکی را بر بافتهای بدن اعمال میکند.

در این حالت با دو دست طبق شکل کف پا را به بالا میکشیم تا تاندون کف پا کشیده شود، ۳۰ ثانیه در اینحالت بمانید، سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید. پس از نیم ساعت یک چوب بستنی در لیوان قرار دهید و بگذارید کاملا یخ ببندد، سپس چوب بستنی را در دست گرفته و به صورت دایرههای هم پوشان روی پاشنه پا بکشید به طوری که هر دایره، نصف دایره قبل را بپوشاند. کفش نامناسب: با استفاده از کفش های بدون پاشنه و یا پاشنه بلند (به ویژه آن هایی که دارای پاشنه های نازک و بلند هستند) می توانند خار پاشنه کفش را افزایش دهند. پاشنه پا برای جذب فشارها وکشیدگی هایی که برروی پا ایجاد میشود طراحی شده است.اما دربعضی ازمواقع فشارزیاد برروی این ناحیه باعث ایجاد آسیب دیدگی وپارگی بافت ها میشود.بدن به صورت طبیعی نسبت به این آسیب دیدگی ها واکنش نشان میدهد واین ناحیه ملتهب میشود ودرنهایت باعث ایجاد دردپاشنه وسخت شدن پاشنه پا میشود .

قرص حب مقلنجان فرآورده ای کاملا گیاهی از طب سنتی کردستان است که بطور تخصصی برای درمان بیماری های رماتیسمی، مفصلی و استخوانی، بیماری های مربوط به روده و یبوست و بیماری هایی چون فشارخون و قند خون تولید شده است. سرکه سیب یک درمان بسیار عالی و درمان گیاهی خارپاشنه است. مخصوصا در مراحل اولیه بروز خار پاشنه پا به کاربردن کفی وپد بسیار موثراست و میتواند باعث حفاظت از پا شود. در صورتی که بیمار مدت زیادی دراز بکشد یا بنشیند سپس بایستد درد بسیار شدیدی را احساس خواهد کرد. سپس پای خود را خشک کرده و به مدت پنج تا ده دقیقه با گوشت کوب به ملایمت روی پاشنه پا بکوبید، این در حالی است که مراقب باشید ضربه هایتان محکم نباشد، میتوان تاثیر آن را مشاهده کرد.

در صورت لزوم آزمایشات جهت رد مشکلات روماتیسمی، عکس ساده اشعه ایکس و یا حتی ام آر آی جهت رد سایر علل درد پاشنه (مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب) بررسی میشود. گاهی اوقات در عکس ساده اشعه ایکس یا ام آر ای خار استخوانی دیده میشود که از استخوان پاشنه بیرون زده است. به طور کلی علت اصلی خار پاشـنه ، ناشی از آسیب یا فشار به نسج پاشنه پا می باشد که منتج به استخوانی شدن بست های کف پا و در واقع التهاب فاسیای کف پا می شود. استفاده از پد پاشنه: پد مخصوص خار پاشنه را از داروخانه تهیه کرده و به طور دائم در کفش خود استفاده کنید. انتخاب های زیر را بررسی کنید تا بتوانید درمانی که برای شما موثر باشد را پیدا کنید. کفش های مناسب با پاشنه ای اندازه، انتخاب کنید.