دکتر سید محسن سیدصالحی- متخصص ارتوپدی

همچنین پس از تحویل کفش به بیمار، افراد متخصص و باتجربه در گروه تخصصی ارتوز و پروتز سلیمانی به شما تمریناتی را آموزش می دهند تا روند درمان هر چه بهتر طی شده و شما زودتر درمان شوید. اما بسیاری از این مراکز تولیدی تخصصی در این زمینه ندارند و ممکن است پس از استفاده از این گونه از کفش ها که کیفیت مناسبی ندارند، این عارضه حتی شدیدتر شود. کفی کفش به گونه ای طراحی شده است که از قسمت قوس پاشنه به راحتی محافظت می کند. از طرفی دیر غذا خوردن و خوابیدن روی غذا، منجر به بد هضمی و تولید مواد نامناسب در بدن میشود که در قسمتهای مختلف از جمله پاشنهها تجمع میکنند و حتی میتوانند به تدریج در بعضی افراد باعث ایجاد خارپاشنه شوند. کفش مخصوص خارپاشنه علاوه بر درمان این عارضه میتواند به اصلاح ناهنجاری های بدن و راه رفتن کمک نماید.

این کفش به گونه ای طراحی می شود که فرد به راحتی می تواند راه برود، بدود و بایستد. بدنه کفش به صورت کاملا نرم طراحی شده است تا فرد هنگام راه رفتن با آن احساس بدی نداشته باشد. برای طراحی این کفش ها، مخصوصا کفش طبی برای کودکان و افرد دیابتی، ابتدا میزان فشار وارد بر پای هر بیمار اندازه گیری شده و با استفاده از نرم افزارهای ویژه، کفی طبی مخصوص برای هر کفش طراحی می شود. خار پاشنه غالباً نتیجه کشیدگی بیش از حد رباطها و عضلههای کف پا است، که به نوبه خود کشش آرنگ کف پا و پارگی مکرر (عادتی) غشاء پوشاننده استخوان پاشنه را در پی دارد.

خار پاشنه زمانی ایجاد میشود که رسوبات کلسیمی زیر استخوان پاشنه جمع شود، انباشته شدن رسوبات فرایندی است که معمولاً ماهها طول میکشد. در التهاب فاشیای پلنتار به دلیل کشیدگی این رباط در محل چسبندگی اش به استخوان پاشنه، پریوست استخوان تحریک و ملتهب شده ودر نتیجه در زیر این پرده استخوانی خونریزی و استخوان سازی به صورت خار ( خارپاشنه ) ایجاد می شود. پوشیدن کفش طبی و مناسب یکی از نکاتی است که می توان برای درمان خارپاشنه انجام داد. شما با هر کفش حداکثر می توانید 500 تا 650 کیلومتر پیاده روی نمایید و پس از آن کفش دچار ساییدگی شده و غیرقابل استفاده می شود. همچنین کفیهای سیلیکونی را داخل کفش قرار دهید تا حتی در اثر راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت نیز با خار پاشنه مواجه نشوید. فرد مبتلا، بر اثر درد به هنگام راه رفتن، سعی می کند فشار زیادی به پای مبتلا وارد نسازد؛ در نتیجه لنگان لنگان راه می رود و این لنگش، به مرور زمان و در صورت عدم درمان، موجب پیدایش ناراحتی هایی در قسمت تحتانی کمر و زانو می شود.

جنس قسمت گردنی کفش به گونه ای است که به پوست پا هیچگونه آسیبی وارد نمی کند. در اصل، خار پاشنه پا یک آسیب ناشی از فشار مشابه بیماری آرنج تنیس بازان است که با وارد شدن فشار یا وزن بیش از حد بر تاندون ایجاد می شود و یک نیروی کششی در جایی که تاندون به پاشنه متصل شده ایجاد می شود. عملکرد اصلی پلانتار فاسیا حمایت کردن از قوس کف پا است. این کفش کاملا با قسمت کف و قوس پا متناسب است. یکی از دلایل اصلی درد پاشنهی پا به خصوص اگر از نوعی است که اول صبح بیشتر است و به مرور کاهش پیدا میکند، عادات بدغذایی است که مهمترین آنها دیر شام خوردن و دیر خوابیدن (البته با فاصلهی کم از غذا) است.