درمان قطعی خارپاشنه کلینیک ارتوپدی تخصصی فوق تخصصی دکتر میر

اثر این نوع کفی طبی کاهش یا حتی از بین رفتن درد ناشی از خار پاشنه است. اشعه ایکس بسیار به ما کمک میکند که علت های دیگر درد کف پا مانند شکستگی ویا آرتروز را تشخیص دهیم .خار پاشنه در عکس هایی که توسط اشعه ایکس گرفته میشود کاملامشخص میشود. گاهی اوقات در عکس ساده اشعه ایکس یا ام آر ای خار استخوانی دیده میشود که از استخوان پاشنه بیرون زده است. در صورت لزوم آزمایشات جهت رد مشکلات روماتیسمی، عکس ساده اشعه ایکس و یا حتی ام آر آی جهت رد سایر علل درد پاشنه (مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب) بررسی میشود. کمپرس گرما را نیز میتوان جهت کاهش درد بکار بگیرید.

روش های مرسوم خار پاشنه بیشتر بر مبنای استفاده از هورمون ها و داروهای ضد التهاب و درد است که عموما در ابتدا اثرات تسکینی خوبی ظاهر میکنند ولی پس از مدتی عملگرد آنها ضعیف شده و یا نیاز به مصرف دوز بیشتر و حتی ممکن است کاملا بی اثر گردند.عملا تنها راه درمان کرم خارپاشنه کرویا است که اختراع مهندس عزتی رجنبر، مدیر عامل شرکت کرویا است که برای اولین بار در دنیا راه درمان این عارضه را نشان داد. این آتل باید ۴ تا ۱۲ هفته استفاده شود. پیشنهاد این است که یک روز در هفته هیچ کاری انجام ندهید تا عضلات شما زمان بهبودی داشته باشند. اکثر پزشکان به بیماران توصیه میکنند که تقریباً تا چهار هفته پس از عمل، انجام نرمشهای کششی را ادامه دهند و فعالیت خود را محدود سازند. توصیه می شود از پد های پاشنه پا و ارتز در کفش خود استفاده کنید تا به فشار متعادل روی پاهای خود کمک کنید.

ایستادن های نامناسب بروی پا یکی از مواردی است که میتواند باعث ایجاد خارپاشنه شود و استفاده از کفی و پد میتواند از ایجاد این عارضه جلوگیری کند. همچنین به کار بردن چسب خار پاشنه پا هم یکی دیگر از روشهای مؤثر خانگی در درمان آسیبدیدگی فرد است. شاکویو درمانی روشی غیرتهاجمی است که امواج فشاری را برای درمان عارضههای عضلانی اسکلتی گوناگون به کار میگیرد. از اصلی ترین علت خار پاشنه اعمال فشار مداوم بر روی پاشنه است دلیل بروز این عارضه در افراد چاق و دارای کف پای صاف و یا خانمهایی که کفش پاشنه بلند میپوشند فشاری است که به این ناحیه از پا وارد میشود.

اگرچه اکثرافرادی که دچار درد کف پا هستند دچارخارپاشنه هستند اما خار پاشنه دلیل اصلی درد کف پا نیست ازبین 10 نفرازافراد1 نفربه خارپاشنه دچاراست وفقط یک نفراز20 نفری که دچارخارپاشنه است یعنی درحدود 5 درصد دچاردرد میشوند زیرا بروز خارپاشنه علت اصلی پا درد نیست ودرد میتواند بدون درآوردن خارپاشنه هم درمان شود. در اکثر موارد خار پاشنه بدون دلیل خاصی ایجاد میشود اما موارد زیادی وجود دارد که باعث ایجاد خار پاشنه می شود. شاک ویو خار پاشنه همچنین با از بین بردن رسوبات کلسیمی و با معکوس کردن شرایط متابولیکی بحرانی در رشته های ماهیچه ای که باعث ایجاد تنش و حساسیت در آن ناحیه شده بود، موجب می شود که رسوب کلسیم ایجاد شده در خار پاشنه پا از بین برود. پاشنه پا برای جذب فشارها وکشیدگی هایی که برروی پا ایجاد میشود طراحی شده است.اما دربعضی ازمواقع فشارزیاد برروی این ناحیه باعث ایجاد آسیب دیدگی وپارگی بافت ها میشود.بدن به صورت طبیعی نسبت به این آسیب دیدگی ها واکنش نشان میدهد واین ناحیه ملتهب میشود ودرنهایت باعث ایجاد دردپاشنه وسخت شدن پاشنه پا میشود .