درمان قطعی خارپاشنه کلینیک ارتوپدی تخصصی فوق تخصصی دکتر میر

پوشیدن کفشهای مناسب با کفی ضربهگیر و تقویت عضلات پا در جلوگیری از تشکیل خار پاشنه مؤثرند. با تقویت عضلات فشار روی پاشنه پا کاهش پیدا می کند و منجر به کاهش علایم خار پاشنه می شود. روی زمین بنشیند و پاها رو صاف بر روی زمین قرار بدید. در این وضعیت باید زانوها رو کمی خم کرده و باسن رو به سمت جلو فشار دهید تا احساس فشار در ماهیچه ساق پا داشته باشید. یکی از پاها رو کمی جلوتر از پای دیگر قرار بدید و سپس به سمت جلو خم شوید. مرکز یک شال یا پارچه بلند رو بر روی کف پا آسیب دیده قرار بدید و دو طرف شال رو در دست بگیرید و سعی کنید تا کف پا رو به سمت خودتون بکشید.

رو به روی دیوار بایستید و به اندازهای که کف دست روی دیوار قرار بگیره و بازوها صاف بشن، از دیوار فاصله بگیرید. بهتره کمپرس یخ رو 10 دقیقه بر روی پاشنه پا نگه دارید و هر یک ساعت یکبار، این کار رو تکرار کنید تا درد و ناراحتی ناشی از خار پاشنه بهبود پیدا کنه. این کمپرس یخ رو بر روی پاشنه پا قرار بدید و یا اینکه میتونید از کمپرسهای یخ که به صورت آماده در داروخانهها به فروش میره استفاده کنید. این موقعیت رو 10 بار تکرار کنید و سپس وضعیت پاها رو تغییر داده و مجددا بر روی پای دیگر انجام بدید. این تمرین رو برای پای دیگر هم انجام بدید. کف پای صاف یا قوس زیاد کمان پا داشته باشید. اگر علائم خار پاشنه پس از یک دورهی 9 تا 12 ماههی درمانهای غیرتهاجمی بهبود پیدا نکرد، ممکن است برای تسکین درد و بهبود وضعیت خار پاشنه به جراحی نیاز داشته باشید.

افزایش سن: با افزایش سن، پاها آسیب پذیرتر میشن و قسمت پاشنه پا فرسوده میشه و نمیتونه به خوبی جذب شوک داشته باشه و همین امر باعث افزایش خطر ایجاد خار پاشنه در مردان و زنان مسن میشه. کفش نامناسب: معمولا پوشیدن کفشی که مناسب با اندازه پاها نباشه نمیتونه حمایت خوبی رو از پا و پاشنه پا به وجود بیاره و ممکنه باعث ایجاد خار پاشنه بشه. فعالیت های بدنی و ورزشی که به صورت کوتاه و سریع انجام میشوند. معمولا دو اصطلاح خار پاشنه و فاسیت پلانتار به اشتباه به جای یکدیگر استفاده میشوند. محل تزریق این آمپول ممکن هست متفاوت باشه و بنا به تشخیص پزشک به قسمت داخلی یا میانی پاشنه پا تزریق بشه. این افراد معمولا بعد از انجام عکسبرداری از پاها به دلایل دیگر، ممکن هست متوجه وجود خارپاشنه هم بشن! وارد شدن ضربه به پا می تواند باعث پارگی غشای آن شود و از همین جهت باعث به وجود آمدن خار پاشنه شود.

زیرا ورزشکاران فعالیت های بسیاری مانند دویدن و پریدن دارند و از همین جهت می توانند باعث کشیدگی عضلات و رباط های پا شوند و سبب به وجود آمدن خار پاشنه باشند. این موارد و همچنین غیر جراحی بودن این روش و عدم نیاز به مسکن، باعث شده است که شاک ویو تراپی به روش درمانی ایده آلی برای تسریع بهبودی و درمان عوارض مختلفی که درد مزمن و حاد ایجاد می کنند، تبدیل شود. در ادامه درباره علت، علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری خارپاشنه بدون جراحی و همچنین جراحی و عوارض آن صحبت میکنیم. داروهای ضد التهاب بدون نسخه، میتونن در تسکین درد و ناراحتی ناشی از خار پاشنه بسیار موثر باشند. پابرهنه راه نروید. وقتی بدون کفش راه میروید، فشار و نیروی بیمورد و اضافی را به آرنگ کف پا وارد میکنید. کورتیزون ساخته شده شبیه به استروئیدی است که دربدن به صورت طبیعی ساخته میشود استروئید زمانیکه بدن تحت فشار است ساخته میشود و اثر ضدالتهابی دارد.این تزریق به صورت مستقیم در ناحیه کف پا انجام می شود زمانیکه تزریق در بالای خار پاشنه پا نزدیک به استخوان انجام می شود دردناک است بعد از انجام تزریق بیمار باید برای جلوگیری از آسیب دیدگی بافت های اطراف پاشنه استراحت کند.