درمان قطعی خارپاشنه پا در کلینیک تخصصی دکتر میر

با انجام حرکات کششی مخصوص خار پاشنه، شما دو کار را به طور همزمان انجام میدهید: کشش دادن فاسیای پلانتار در کف پا و بافتهای اطرف آن، و منعطف نگه داشتن فاسیای پلانتار و ساختارهای دیگر مانند تاندون آشیل. همچنین بالا بردن پاشنه پا با کاهش فشار روی تاندون آشیل خارهای دردناک پشت پاشنه را تسکین میدهد. هر کدام از این تمرینها میتواند شدت درد ناشی از خار پاشنه را کاهش دهد و همچنین از شدیدتر شدن التهاب فاسیای پلانتار و بزرگ شدن خار پاشنه جلوگیری کند. شکستگیهای فشاری عموماً پیآمد وارد شدن نیروی ناگهانی شدید، مثلاً سقوط از ارتفاع ۷ پایی یا بلندتر، هستند. التهاب پلانتار فاسیای اولیه: در التهاب پلانتار فاسیای اولیه، عارضه پیآمد تحمیل وزن مکانیکی بیش از اندازه، مجموع بارهای داخلی و خارجی، بر پلانتار فاسیا است.

• تحمیل وزن اضافی از طریق ورزش: مخصوصا ورزش هایی که شامل دویدن در مسافت های طولانی است، در آن پرش وجود دارد یا ورزش هایی که حرکات های ناگهانی در آنها بوجود می آید از علت خار پاشنه می باشد. اما اگر پس از گذشت 9 تا 12 ماه، احساس درد بیشتری کردید و علائم آن افزایش یافت، در این صورت به پزشک متخصص مراجعه کنید. اما چنانچه بیمار از التهاب آرنگ کف پا رنج ببرد، ناحیه زیر پا تحریک و ملتهب میشود و بیمار با ورم، درد و حساسیت موضعی در زمان ایستادن یا راه رفتن مواجه میشود، البته انجام هر گونه فعالیت توام با تحمل وزن یا کشش کف پا نیز مشکل آفرین است.

هنگامی که پزشک توانست علت اصلی بروز درد و التهاب را تشخیص دهد و بهترین روش برای درمان مشکل شما پیشنهاد خواهد کرد. ضدالتهابها در اصل علائم درد را هدف قرار میدهند و به برطرف کردن مشکل زیربنایی دامن زننده به درد نمیپردازند. این درد بعد از پنج تا ده دقیقه بعد از راه رفتن و گرم کردن بدن رفع می شود. کفی و کفش طبی: کفی طبی ساخته شده برای هر بیمار که داخل کفش وی قرار داده میشود برای اصلاح ناهنجاریهای ساختاری اصلی به وجود آورنده بیماری و رفع خار پاشنه پا مفید است و با ایجاد Elevation و کشش در نیام کف پایی به کاهش التهاب و درد ناشی از خار پاشنه کمک میکند.

درمان خار پاشنه پا ، یکی از سوالهایی است که بسیاری از شما دارید. حال اگر سوالتان این است که خار پاشنه درمان دارد؟ وجود زائده استخوانی درون پلانتار فاسیا یا محل اتصال آن به استخوان پاشنه، موسوم به خار پاشنه یا کالکانئوس، در تصاویر پرتونگاری مشخص میشود. چنانچه علائم خار پاشنه با روشهای غیر جراحی تسکین نیابد، به ناچار برای درمان آن به عمل جراحی روی آورده میشود. در این حالت، ممکن است قسمتی از استخوان پاشنه جدا شود و با هر حرکتی که به کف پا فشار وارد میکند، این قسمت نیز همراه با رباط کف پا کشیده شود. • قالب متحرک: با استفاده از قالب متحرک در زمان راه رفتن میتوان پا را به مدت چند هفته بیحرکت نگاه داشت تا فرصت التیام یافتن فراهم شود.