درمان قطعی خارپاشنه پا در کلینیک تخصصی دکتر میر

بعضی از خار های پاشنه درکف پا ممکن است بر اثر آسیب دیدگی ایجاد نشوند و در صورتیکه این اختلال جدی باشد، جراحی نیاز است جراحی دیگری که معمولا انجام میشود آزاد کردن و آرام کردن در ناحیه کف پا است. چنانچه شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که از این بیماری خار رنج میبرند و به دنبال راههای درمان این بیماری می گردید، یا اینکه میخواهید درباره این بیماری اطلاعات مفیدی به دست آورید تا از بروز آن جلوگیری کنید، به شما پیشنهاد میکنیم حتماً مطالب این پست را مطالعه نمایید. در این ویدیو شما از زبان دو پزشک متخصص با مطالب زیر آشنا میشود.

استفاده از کفش های مناسب به هنگام پیاده روی و ورزش و فشار وارد نکردن بیش از حد به ناحیه پاشنه پا از اهمیت بسیار بالایی در پیشگیری از ابتلا به این عارضه برخوردار است. علائم این عارضه ممکن است به قوس کف پا منتشر شوند. در این بیماری پینه استخوانی در اثر ضخیم شدن بافت جهت حفاظت بیشتر از ناحیه تحت فشار تشکیل میشود که فرسودگی مفصلها با گذشت زمان باعث میشود این زائده ها به تاندونها، اعصاب و رباطهای مجاور کف پا، فشار بیاورد و فرد با آسیب دیدگی بافت، درد، ورم و پارگی رباط پا مواجه شود.

خار پاشنه پا که به صورت تدریجی و در اثر رسوب کلسیم در قسمت زیرین استخوان پا یا همان پاشنه و به مرورزمان ایجاد میشود، باعث برآمدگی استخوان در قسمت پاشنه پای فرد شده که درد ناشی از آن به صورت تدریجی برای بیمار خسته کننده و عذاب آور خواهد شد. در صورت عدم موفقیت درمانهای فوق، ممکن است جراحی لازم باشد. بیماران دارای خار پاشنه پا عموماً از دردی خنجری و تیز رنج میبرند که معمولاً صبحها هنگام برداشتن نخستین گامها بروز مییابد و برخی موارد با سوزش کف پا همراه است. تعداد کمی از افراد برای جدا کردن فاشیای کف پا ازاستخوان پاشنه پا به عمل جراحی نیاز دارند.این فقط به عنوان یک گزینه تنها در مواردی است که درد شدید باشد و سایر درمان ها با شکست مواجه شوند. خارپاشنه اغلب بر اثر کوتاه شدن ماهیچه ها مخصوصا ماهیچه های پشت ساق پا ایجاد میشود، پس بسیارمهم است تا این ماهیچه ها را مانند شکل اول خود با تمرینات مناسب کشش دهیم و انعطاف آن را افزایش دهیم و از کوتاه شدن ماهیچه ها و ایجاد فشارهای دائمی روی کف پا جلوگیری کنیم.

بر اساس تحقیقات انجام شده برای درمان در طب سنتی، پزشکان متخصص به این نتیجه رسیدهاند که این بیماری مزاج سردی دارد و میتوان با تداوم روغن مالی و ماساژ پاشنه پا، آن را درمان کرد. ضدالتهابها در درمان کلیهی گونههای همراه با درد خفیفی به یاریمان میآیند که در طول روز تشدید میشوند، اما برای تسکین درد شدید توانفرسایی که غالباً صبحها پس از بلند شدن از خواب تجربه میشود مؤثر نیست. علاوه بر این آندوسکوپی به دلیل اینکه هیچ جراحتی ایجادنمیشود ریسک یاخطر بیشتری دارد. در این هنگام انجام هرگونه فعالیت همراه با وزن و کشش کف پا نیز برای فرد مشکل ساز خواهد بود. هر چند پزشک گاهی دستور انجام عکسبرداری با اشعه ایکس یا ام.آر.آی. اما گاهی اوقات بیمار از التهاب آرنگ کف پا رنج میبرد که در این حالت ناحیه زیر پا ملتهب و تحریک شده و بیمار با درد، ورم، حساسیت موضعی در زمان راه رفتن یا ایستادن مواجه میشود.