درمان خار پاشنه

این کار به کاهش فشار وارد شده بر روی فاسیای پلانتار کمک میکند. فعال باشید. انجام ورزشهایی که فشار زیادی را به پاشنه و بافت متصل به آن وارد میکنند، به ویژه اگر عضلات ساق پایتان سفت یا مچ پا به دلیل پیچ خوردگیهای قبلی خشک باشد و حرکت مچ را محدود کند. این دستگاه مانند یک عصای بزرگ است که از طریق پا و مچ پا حرکت داده می شود. استفاده از آتل در شب: آتل شبانه وسیله ای است که درهنگام شب استفاده میشود و از پلاستیک ساخته شده است این وسیله توسط نوارهایی به پا متصل میشود و مچ پا در موقعیت ثابت قرار میگیرد. خارپاشنه در بارداری: افزایش وزن و ورم همراه با درد پا در بارداری موجب آسودگی بیشتر رباطها (لیگامان ها) میشوند و در نتیجه التهاب و مشکلات مکانیکی بیماری بروز مییابد.

ابتلا به فاسئیت پلانتار، خطر بروز خار پاشنه را افزایش میدهد. بسیاری از افراد و خصوصا ورزشکاران در اغلب موارد فراموش میکنند که به موازات افزایش شدت تمرین و پیشرفت عملکرد ورزشی، لازم است که به خوبی از پای خود مراقبت کنند و در نتیجه، بر اثر انجام مکرر تمریناتی که به پا و خصوصا به فاسیای پلانتار (رباط کف پا) فشار وارد میکنند، به تدریج خار پاشنه تشکیل میشود. در اصل، خار پاشنه پا یک آسیب ناشی از فشار مشابه بیماری آرنج تنیس بازان است که با وارد شدن فشار یا وزن بیش از حد بر تاندون ایجاد می شود و یک نیروی کششی در جایی که تاندون به پاشنه متصل شده ایجاد می شود. هدف ازانجام این روش قراردادن چسب ها در ناحیه ای است که کف پا نمیتواند بیش از حد کشیده شود و از ایجاد آسیب دیدگی ها بعدی به ناحیه کف پا و ناحیه متصل به پاشنه جلوگیری میشود.

اگرچه کشیدگی و سفتی رباط پلانتار فاسیا باعث بروز درد میشود و درد ایجاد شده به خار پاشنه مربوط نیست معمولاً در عکس برداری از پاشنه وجود این زائده استخوانی تشخیص داده میشود و نشان میدهد که آسیب دیدگی پا مدت زیادی باقی میماند. پزشک به شما انجام عکس برداری از کف پا را پیشنهادمیکند ؛ برای تشخیص اینکه آیا داشتن علایم خار پاشنه پا علت پاشنه درد شماست و یادلایل دیگری دارد. معمولا بیمار و دکتر در تشخیص علت درد کف پا دچار تردید میشوند که آیا این دردناشی از خار پاشنه پا است و یا دلایل دیگری دارد اگرچه درد این دوبیماری به هم مرتبط میشوند اما یکی نستند. آیا پیاده روی صبحگاهی برای مبتلایان به خارپاشنه مفید است؟ پوشیدن کفش های نامناسب: کفش های نامناسب کفش هایی هستند که اولویت انتخاب آنها از روی ظاهر باشد. این کفش های دارای یک پد باشند و روی سطوح ناهموار قابل استفاده باشند.

کفش مناسب کفشی است که شما بتوانید به صورت طبیعی با آن راحت بروید کفش هایی که دارای پاشنه های سخت هستند مانند کفش های مخصوص کوه نوردی یا کفش های دارای پاشنه استیل میتوانند باعث درد پاشنه پا و تشدید درد خار پاشنه پا شوند پس باید از پوشیدن این کفش ها جلوگیری کنید. خار پاشنه زمانی ایجاد میشود که فرد علائم اولیه مانند درد پاشنه را نادیده بگیرد. علاوه بر موارد ذکر شده، برخی داروهای مسکن مانند استامینوفن نیز میتواند کاهشدهنده درد باشد. شایان ذکر است که خار پاشنه گاهی اوقات با هیچ علامتی همراه نیست و صرفاً به صورت تصادفی در تصاویر پرتونگاریای مشخص میشود که پزشک به دلایل دیگری دستور انجام آن را داده است.