درمان خار پاشنه

با تحریک بافت ها التهابات کاهش میابد و خار پاشنه پا بهبود میابد. جراحی خار پاشنه نه تنها درد را کاهش میدهد بلکه میتواند تحرک پذیری در پا را نیز افزایش دهد. خار پاشنه به عنوان رسوب کلسیم در پا تعریف میشود که باعث بیرونزدگی استخوانی در قسمت زیرین پاشنه پا میشود و این فرایند معمولا در طی یک دوره چند ماهه رخ میدهد. همچنین به هنگام عصر و شب، درد شروع شده و افزایش پیدا میکند و حتی پس از نشستنهای طولانی مدت نیز، بیشتر خود را نشان میدهد. احتمال دارد درد پاشنه پس از بین رفتن تأثیر داروی بیحسی به طور موقت عود کند. تشخیص خار پاشنه توسط خود بیمار کار دشواری است. برخی از افراد به هنگام استفاده از این وسایل احساس ناراحتی میکنند ولی در صورتیکه بتوان مدت زمان استفاده از این وسیله را هر شب افزایش داد، نتایج این کار ارزشمند خواهند بود. از آن جایی که طراحی کف پا طوری نیست که بتواند وزن اضافی را تحمل کند، افراد مبتلا به اضافه وزن نیز در خطر بیشتری برای بروز خار پاشنه قرار دارند.

همگام با وخیمتر شدن التهاب آرنگ کف پا و رشد خار پاشنه، زمانهای بیشتری متحمل درد خواهید شد. بیش از نیمی از موارد خار پاشنه، در افرادی دیده میشود که به فاسئیت پلانتار نیز مبتلا هستند. این امواج صوتی از انرژی بسیار زیادی برخوردار هستند و بافت تاندون آسیب دیده را تحریک میکنند. موارد زیادی در مورد به کار بردن کفی و پد و رابطه آن در درمان درد پاشنه پا و خارپاشنه پا گفته شده است. این کار تضمین می کند که درد پاشنه پا برنمی گردد. برای درمان معمولا ۴ تا ۸ به طور مرتب باید از این روش استفاده کرد. پیش از اینکه به سراغ درمان برویم ابتدا باید این بیماری را تشخیص بدهیم و در واقع مطمِن شویم که مشکل شما خار پاشنه پاست. اکثر اشخاص تصور میکنند که خار پاشنه تیز است و با وارد شدن فشار به بافت دردناک میگردد، حال آن که این زائدههای استخوانی در واقع معمولاً نرم و تخت هستند.

اگرچه این روش درمانی یک روش پرهزینه است. تمرین ۱ (کشش کف پا و پشت ساق پا): بر روی یک پله یا نیمکت بوسیله انگشتان پا بایستیدبه صورتیکه پاشنه پای شما آویزان باشد تازمانیکه احساس کشش میکنید، پاشنه پای خود را پایین بیاورید. این حالت معمولاً با ورم کف پا رخ می دهد (بیماری که باعث التهاب در پایین پا ، به ویژه پاشنه پا می شود) در اینجا هفت روش درمانی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا تسکین پیدا کنید. تصویر چند نمونه ساده از این تمرین ها در اینجا نشان داده شده است. هر کدام ازاین تمرینات باید چند بار در یک روز مثلا ۲تا ۳مرتبه با ۱۰ تا ۱۵بار تکرار انجام شود.

چنانچه درد پاشنه پس از چند ماه درمان غیرجراحی متوقف نشود، به اجبار به جراحی روی آورده میشود. کمپرس سرد: استفاده از کمپرس سرد پس از ورزش کردن و پیادهروی میتواند تا حد زیادی مفید باشد. به دلیل وجود دیگر راهها و روشهای درمانی، انجام عمل جراحی برای خار پاشنه رواج زیادی ندارد. وسایل طبی برای اصلاح وضعیت پا و بازگرداندن آن به شرایط عادی کارایی زیادی دارند. اسپلینت شبانه نوعی اسپلینت است که در طول شب مورد استفاده قرار گرفته و البته میتوان آن را برای دورههای زمانی کوتاهتر در طول روز نیز استفاده کرد. در صورت بروز این بیماری ابتدا با درمان های بدون جراحی اقدام به کاهش درد و بهبودی می شود طب سوزنی با صلاحدید پزشک می تواند مفید باشد و جراحی تنها در مورد بیمارانی که به درمان های بدون جراحی پاسخ ندهند، توسط پزشک تجویز می شود. تمرین ۴(کشش پشت ساق پا): به یک دیوار با دستان خود تکیه دهید یک ساق پای خود را به صورت صاف و مستقیم در پشت خود و ساق پای دیگر را در جلوی خود به صورت خمیده قراردهید.