درمان خار پاشنه پا: علت، علائم – کلینیک تخصصی درد امید

اگر شما دارای یک دامنه حرکتی صحیح درناحیه زانو و پاشنه پا هستید پزشک برای درمان به شما آزاد کردن قسمتی از کف پا را پیشنهاد میکند. اگر این تنش ها برطرف نشود باعث کشیدگی بافت نرم پا می شود و باعث ساییدگی پاشنه می شوند. این کار را دو بار در روز تکرار کنید. خستگی عضلانی موجب وارد شدن فشار بیش از اندازه به آرنگ کف پا و در نتیجه آسیب دیدن آن میشود. خار پاشنه و التهاب آرنگ کف پا گاهی به تنهایی رخ میدهد و گاهی در بیماریهای اصلی و زیربناییای مانند آرتریت واکنشی (بیماری رایتر)، اسپوندیلیت انکیلوزان و برآمدگی استخوان منتشر اسکلتی با دلیل ناشناخته (DISH) ریشه دارد که باعث بروز بیماری التهابی مفصل، یا همان آرتریت، میشوند. خار پاشنه یک مشکل غیرطبیعی استخوانی است که در اثر کمبود کلسیم در قسمت زیرین پاشنه ایجاد می شود.

این توده استخوانی که باعث ایجاد درد در ناحیه پاشنه و کف پا میشود و محل اصلی آن در زیر پای فرد بوده، اغلب ممکن است به صورت قلاب مانند، قفسه مانند یا طبقهای باشد که محل رشد آن از زیر پاشنه پا به سمت وسط پا یا همان قوس کف پا است. ظاهر خار پاشنه متفاوت است؛ ممکن است خارپاشنه فقط یک برآمدگی کوچک استخوانی باشد یا مجموعه ای از اشکال کوچک و نامنظم بر روی استخوان پاشنه باشد. امواج شاک ویو با عبور از بافت های بیرونی بدن به عمق ناحیه اعمال شده نفوذ و ضربه موج هایی با انرژی بالا به بافت آسیب دیده منتقل و با اثر مکانیکی ایجاد شده بر بافتها قدرت ترمیم و بازسازی آنها را افزایش می دهد، این فرایند به افزایش گردش خون ، افزایش متابولیسم سلولی ،افزایش اکسیژن رسانی و تسریع در روند بازسازی بافت ها در منطقه اعمال شده می انجامد و فرایند های درمانی بدن را تسریع میکند که تمامی این موارد به درمان خار پاشنه افراد می انجامد و یا روند درمانی آنها را بسیار تسریع میکند .

پزشکان و دانشمندان بر این باوراند که موج شوکی ضربههای بسیار کوچکی را در ناحیه تحت درمان ایجاد میکند که به نوبهی خود، واکنش شدید التهابی متمرکزی را برمیانگیزند که روند التیام را در نقطهی اتصال پلانتار فاسیا تسریع میبخشد. در این مقاله به درمان خارپاشنه می پردازیم. این بطری را به مدت 10 تا 15 دقیقه زیر پای خود قرار دهید. قسمتی از حوله را به شکل پای خود در بیاورید و در سرکه سیب قرار دهید. علاوه بر این کفش ها، اگر تمایل دارید در فصلهای بهار و تابستان از صندل و دمپایی استفاده کنید و به دلیل داشتن این بیماری، از خرید این محصولات امتناع میکنید، بهتر است پوشیدن صندل خارپاشنه را امتحان کنید که هم استاندارد و طبی بوده و هم برای افراد دارای این عارضه طراحی شده است. اگر به مدت طولانی به انجام تمرینات دویدن یا پریدن روی سطوح سخت ادامه دهید، بیشتر احتمال دارد که دچار خار پاشنه شوید.

خارپاشنه پا بیماری ناشی از سردی و رطوبت بیش از اندازه بدن است، بنابراین اگر بیمار از غذاهای گرم استفاده کند، روند بهبود بیماری سریع تر انجام میشود. با این حال، در بعضی شرایط، ممکن است درد مزمن در پاشنه و پشت پا احساس کنید. این ماده می تواند به کاهش خارپاشنه پا کمک کند و درد و التهاب را کاهش دهد. احساس درد بلافاصله پس از نشستنهای طولانیمدت، بیشتر خود را نشان میدهد. به علاوه حتماً به تدریج پیش بروید و ناگهان به خود فشار نیاورید. این قسمت را در کفش خود قرار دهید و در طول روز استفاده کنید. این عارضه معمولا با چشم غیرمسلح دیده نمیشود. دستگاه شاک ویو با ارسال امواج فراصوتی در ناحیه پاشنه پا و فعال کردن پروتکل های درمانی در بدن به درمان خارپاشنه بسیار کمک میکند . توصیه می شود زنجبیل را به مقدار زیاد در آشپزی استفاده کنید.