درمان خار پاشنه پا: علت، علائم – کلینیک تخصصی درد امید

اکثر جراحانی که این عمل را انجام می دهند از شخص بیمار می خواهند که برای مدت زمان 9 ماه به درمان خود از طریق تزریق، فیزیوتراپی و استفاده از کفی ادامه دهند و در صورتیکه خار پاشنه آنها رفع نشد برای عمل جراحی اقدام کنند. برای عمل جراحی می توان این رباط را به صورت عرضی برش داد و یا اینکه بخشی از آن را جدا کرد این موضوع را در نظر داشته باشید که در عمل جراحی خار پاشنه تنها بخشی از این رباط جدا می شود زیرا با برداشتن کامل این رباط ناپایداری پا در بیمار به وجود می آید. در صورت عدم درمان خار پاشنه میتواند فعالیت شما را به میزان قابلتوجهی محدود کند؛ چراکه ممکن است قادر به تحمل وزن خود روی پای آسیبدیده نباشید.

درخیلی از موارد استفاده از تجهیزات درمانی برای انجام فعالیت ها میتواند باعث تصحیح کردن علت های دردشود مانند تنظیم کردن حرکات وتوازن مفصل ها برای جلوگیری از ایجاد دردکف پا. ایستادن های نامناسب بروی پا یکی از مواردی است که میتواند باعث ایجاد خارپاشنه شود و استفاده از کفی و پد میتواند از ایجاد این عارضه جلوگیری کند. اولین مرحله ای که می تواند در درمان خار پاشنه و کاهش درد آن کمک کند توقف و یا کاهش فشارهای شدیدی می باشد که بر پاشنه پا وارد شده و باعث ایجاد درد می شود. انجام حرکتهای خاص: فعالیتهایی مانند دویدن مسافتهای طولانی، رقص باله و انجام حرکتهای ایروبیک، که فشار زیادی را به پاشنه و بافت متصل به آن وارد میکند، یکی از مهمترین علت خار پاشنه در سنین پایین تر است. بهترین روش هم آن است که روزی ۲-۱ بار و هر بار نصف قاشق چایخوری پودر پوست تخم مرغ آسیاب شده را با کمی عسل روی زبان خود ریخته و ببلعید.

مصرف روزی یک قاشق مربّاخوری پودر سنجد در نصف استکان عرق زیره هم می تواند شما را به نتیجه مطلوب برساند. این درد معمولا در ابتدای صبح که فرد از خواب بیدار میشود و پای خود را بر زمین میگذارد، بسیار زیاد و شدید است. درد خار پاشنه از صبح که بر روی پا هستید آغاز می شود و سپس به درد خفیفی تبدیل می شود در زمان نشستن و استراحت در مدت زمان طولانی این درد شدید تر می شود. خار پاشنه اغلب با پلانتار فاسیا همراه می باشد التهابی دردناک که از بافت های فیبری و هم بندی که در امتداد پا وجود دارد آغاز شده و تا پاشنه پا امتداد پیدا می کند. خارپاشنه حتی ممکن است تا حدود دو سانتیمتر نیز بزرگ شود و رشد پیدا کند.

برای درمان خارپاشنه و مشکلاتی که به آن مربوط می باشند می توان با مراجعه به ارتوپد و انجام ورزش های مربوط به خارپاشنه آن را درمان کرده و اگر با درمان مداوا صورت نگیرید نیاز به عمل جراحی ضروری می باشد این عمل تا حدودی شبیه به عمل تعویض مفصل زانو می باشد. قسمت پاشنه کفش باید محکم باشد تا بتواند از پاشنه محافظت نماید و از چرخیدن پا به سمت داخل یا خارج جلوگیری کند. برای پیشگیری از خار پاشنه در مورد فشارهایی طولانی که در طول روز به پاهای شما وارد می شود باید مراقب باشید زیرا ممکن است نیاز داشته باشید که از فعالیت هایی که باعث می شود که پاهای شما در سطوح سخت قرار بگیرند خودداری و یا جلوگیری نمایید. هر چقدر این توپ سخت باشد بهتراست چون انجام این تمرین ممکن است در بعضی از مواقع با درد همراه باشد، باید درد آن را تحمل کنید این تمرین یک تمرین ماساژ دهنده ی مفید برای درد خار پاشنه است.