درمان خار پاشنه پا: علائم و علت – کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم

در شرح حال و معاینه باید دقت کافی به عمل آید تا سایر علل ایجاد کننده درد پاشنه پا (مانند تومر،شکستگی وعفونت) از نظر دور نمانند. نرمش های کشش عضلهی ساق پا روش زیستمکانیکی دیگری برای التیام و درمان درد پاشنه پا به شمار میآید، چون بافت نوار از ساق پا تا پنجه در این روش کشیده میشود و با کاهش میزان فشار و تنش برقراری مجدد تعادل زیستمکانیک طبیعی پا و ساق پا ممکن میگردد و در نتیجه آسیب کمتری طی انجام فعالیتهای روزمرّه وارد میشود. کفیهای طبی ساخته شده برای هر بیمار با خنثی کردن چرخش مچ پا به داخل (پرونیشن) به کاهش درد و درمان خار پاشنه پا کمک میکند و از فشار بیش از حد در پاشنه و لیگامان کف پایی جلوگیری میکند. شاک ویو از دستگاه هایی بسیار پرکاربرد برای بهبود عارضه های مختلف ، کاهش دردهای عضلانی-اسکلتی و بهبود التهاب های مزمن است که متخصصین مراکز درمانی و فیزیوتراپی از مزیتهای آن برای درمان دردهای مزمن بهره میبرند .

زمانی که در آرنگ کف پا پارگیهای بسیار کوچکی به وجود آید یا ملتهب گردد، التهاب آرنگ کف پا رخ میدهد. در این بیماری به دلیل وارد شدن فشارهای نامتناسب به کف پا ایجاد میشود و برای درمان آن روشهای مختلفی وجود دارد، اگرچه حدود 90 درصد افرادی که به این عارضه مبتلا میشوند بودن عمل جراحی بهبود یافته و درمان میشوند؛ اما مهمترین و ضروری ترین اصل پیشگیری از این بیماری پوشیدن کفش و صندل مناسب است. هر چند پزشک گاهی دستور انجام پرتونگاری (اشعه ایکس) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام.آر.آی.) را میدهد تا مطمئن شود که علت بروز درد وجود مشکل دیگری مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب نیست.

انجام حرکات خاص ورزشی ناحیه پاشنه پا نیز از دیگر درمان های است که برای بهبود خارپاشنه توصیه میگیرد که از آن میتوان به کشش ناحیه فاسیا کف پا اشاره داشت، بدین صورت که دو طرف کف پا را گرفته و آنها را به طوری که انگشتان پا به سمت بالا کشیده شوند فشار دارید و سی ثانیه نگه دارید .این کار را در طول روز هشت تا ده بار انجام دهید . نکتهی جالب اینجاست که خارپاشنه در اغلب موارد بهخودیخود علامتی ندارد؛ بلکه دردی که احساس میشود ناشی از التهاب فاسیا است. تزریق کورتیکواستروئید خار پاشنه شما را درمان نمی کند ، اما می تواند در برخی موارد به دردهای خار پاشنه کمک کند. بدین صورت که خودکار یا مداد را توسط انگشتان پا از روی زمین بلند کرده و به بالا و پایین حرکت دهید .

پیشنهاد ما آن است که به جای استفاده از پدهای معمول، تکههای پشم در کفش خود و زیر پاشنه پا قرار دهید و اثرات درمانی فوقالعاده آن را مشاهده کنید. انتظار داشته باشید در 2 تا 3 روز بعد مدتی را به استراحت پاهای خود اختصاص دهید (سعی کنید در این دوره نقاهت از ورزش خودداری کنید). اگر می خواهید به طور طبیعی و با درمان خانگی خار پاشنه خود را درمان کنید، حتما باید به انجام تمرینات ورزشی مخصوص خار پاشنه همچون تمرینات ورزشی کششی کف پا، کشش تاندون آشیل و عضلات پشت پا، ماساژ کف پا با توپ تنیس و … در حدود 90 درصد بیماران پس از 3 تا 6 ماه واکنش مثبتی را به درمان بدون جراحی خار پاشنه پا نشان میدهند.