درمان خار پاشنه پا: علائم و علت – کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم

علت خار پاشنه در اثر ایجاد فشار بر روی رباطی که از قوس کف پا حمایت می کند به وجود می آید.ایجاد فشار می توانند باعث ایجاد ترک های ریز در رباط شوند که می تواند منجر به درد و تورم شود . علائم و نشانه های خار پاشنه می تواند در افراد متفاوت باشد. استفاده از تکار در فاز حاد التهابی خار پاشنه توصیه نمی شود . توصیه ما این است که در ابتدای تمرین خود، اول کمی بدن خود را گرم کنید و سپس حرکات کششی را انجام دهید. این فشار زیاد در مدتزمان طولانی در نهایت سبب کشیده شدن و از بین رفتن بافتهای نرم در پاشنهی پا میشود. همچنین جدا شدن فاسیای پلانتار می توانید تغییراتی در پا ایجاد کند و باعث آسیب عصب شود . علت خار پاشنه پا می تواند وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پا باشد، که منجر به التهاب و استخوانی شدن رباط های کف پا شود.

برش عضله دیگاستریک نیز می تواند منجر به صدمه عصب شود.از دیگر عوارض بیماری خار پاشنه به وجود آمدن مشکلاتی در قسمت پایین کمر یا زانو به دلیل لنگیدن مداوم می باشد. یا اینکه ممکن است رسوبات کلسیم به مرور زمان در زیر پاشنه جمع شوند و این رسوبات تشکیل برآمدگیهای استخوانی را بدهند که به این حالت خار پاشنه گفته میشود. این مشکل در زنان نسبت به مردان کمی بیشتر رایج است.اگر شما به یکی از مشکلات پا، مانند طبیعی نبودن قوس کف پا که ممکن است زیاد یا کم باشد(صافی کف پا)، ممکن است التهاب پلانتار در شما توسعه یابد و منجر به خار پاشنه شود. تمرین 4(کشش پشت ساق پا): به یک دیوار با دستان خود تکیه دهید یک ساق پای خود را به صورت صاف و مستقیم در پشت خود و ساق پای دیگر را در جلوی خود به صورت خمیده قراردهید. التهاب رباط کف پا، علت اصلی خار پاشنه، برگشتپذیر است و با موفقیت درمان میشود.

کورتیزون یک مادهی استروئیدی است که عملکرد هورمونهایی را شبیهسازی میکند که به طور طبیعی موجب کاهش درد خار پاشنه میشوند. کورتیزون ساخته شده شبیه به استروئیدی است که دربدن به صورت طبیعی ساخته میشود استروئید زمانیکه بدن تحت فشار است ساخته میشود و اثر ضدالتهابی دارد. انجام ورزشهای مخصوص خار پاشنه راه بسیار مناسبی برای کمک به رفع درد پاشنه و کف پا، ناشی از خار پاشنه است. درد معمولا در صبح زمانی که شما اولین گام خود را از تخت بر می دارید بدتر می شود ، و یا اگر شما نشسته اید و یا دراز کشیده اید برای شروع راه رفتن درد را احساس می کنید، ممکن است بعد از چند قدم اول این درد و سفتی کمتر شود. پلانتار فاسیا نوار فیبری ضخیم از بافت اتصال دهندهای است که از سطح انتهایی کالکانئوس (استخوان پاشنه) آغاز میشود و در کف پا به سمت پنجه امتداد دارد.

بیماران دارای خار پاشنه پا عموماً از دردی خنجری و تیز رنج میبرند که معمولاً صبحها هنگام برداشتن نخستین گامها بروز مییابد و برخی موارد با سوزش کف پا همراه است. خار پاشنه پا معمولاً با درمان محافظهکارانه قابل معالجه است. متخصصین ما استفاده از کفش و کفی طبی را برای اصلاح مشکل ایجاد شده که منجر به بروز التهاب شده است را پیشنهاد میدهند. ولی واقعیت بهترین درمان خانگی خار پاشنه ماساژ یخ و ماساژ با انگشت شست می باشد ،و البته نیاز به دستگاه شاک ویو و لیزر و کفی طبی اغلب جز لاینفک درمان خار پاشنه می باشد. بهترین راه درمان خار پاشنه استفاده از شوک ویوتراپی می باشد. این می تواند راه رفتن شما را تغییر دهید و باعث آسیب به پاها، زانو، باسن و پشت شود. این فرایند طب سوزنی نیست بلکه یک روش پزشکی تحقیقشده، پذیرفتهشده و اثباتشده است که توسط متخصص طب فیزیکی برای کاهش درد مزمن پاشنه پا و درمان خار پاشنه پا به کار برده میشود.