درمان خار پاشنه پا: علائم و علت – کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم

کف کفش های ارزان قیمت از داخل چندان مناسب نیست و باعث می شود که پا نحوه قرار گیری مناسبی نداشته باشد. اغلب پزشکان بیماری پلانتار فاشیاتیس را به بافتی شبیه زه کمان تشبیه می کنند که این بافت از انتهای پا شروع می شود و به پاشنه پا اتصال پیدا میکند. بیمار باید انجام هر فعالیتی، مانند برنامه دویدن یا تمرین جدید باشگاه را که به تازگی شروع کرده است و احتمال دارد وزن مضاعفی را به پاشنه تحمیل کند، برای مدت کوتاهی تا زمان برطرف شدن علائم متوقف کند. گاهی فاسیا دچار التهاب میشود که به آن فاسئیت پلانتار یا التهاب فاسیا گفته میشود.

همین امر باعث می شود که فاشیا پلانتار دچار کشیدگی نشده و خار پاشنه ایجاد نشود. اما به طورکلی ممکن است دلایل بسیاری نیز به غیر از موارد بالا برای به وجود آمدن خار پاشنه وجود داشته باشد به همین سبب در ادامه برای شما علت های دیگر ایجاد خار پاشنه را ذکر می کنیم. یک تفاوت عمده و مهم بین بیماری خار پاشنه و پلانتار فاشیاتیس وجود دارد که در ادامه برای شما آن را ذکر میکنیم. همان طور که ذکر کردیم به دلیل تشکیل رسوب های کلسیمی در کف پا خار پاشنه به وجود میآید و برآمدگی های استخوانی هم راستا با پلانتار فاشیاتیس در کف پا به وجود می آورد. به طور کلی این فرآیند امکان دارد طی چند ماه اتفاق بیفتد. با توجه به تحقیقات انجام شده توسط فیزیوتراپیست ها و پدیده ها، این وضعیت در هر چهار نفر، یکی اتفاق می افتد. در صورتی که این روشها کمکی به بیمار نکند انجام عمل جراحی آخرین راه حل خواهد بود اما در تعداد زیادی از موارد پا پزشک به رفع مشکل ایجاد شده خواهد پرداخت.

برخی از افراد به سبب نادرست راه رفتن ممکن است باعث ایجاد فشار های زیادی بر روی استخوان های پاشنه پای خود و رباط ها و اعصاب نزدیک به آن ها باشند و به همین سبب باعث به وجود آمدن اختلالاتی مانند خار پاشنه در پای خود شوند. همچنین علت دیگری که باعث به وجود آمدن خار پاشنه می شود کشیدگی عضلات و رباط های پا و پلانتار فاشیاتیس و پاره شدن غشای پاشنه استخوانی می باشد. عامل بسیار مؤثری که می تواند در بروز خار پاشنه تاثیرگذار باشد ، استفاده از کفش های نا مناسب و غیراستاندارد نیز می باشد. گرچه استفاده از آن، در هنگام خواب زیاد راحت نیست. هنگامی که در فرد بیمار التهاب آرنگ کف پا ایجاد میشود، نشانه اصلی آن، دردی است که فرد با برداشتن اولین قدم بعد از بلند شدن از خواب و ایستادن بر روی برجستگی کف پا، متوجه آن شده و به مرور شدت آن هم بیشتر میشود ؛ چراکه راه رفتن روی بخش جلویی پا فشار بیشتری به آرنگ کف پا وارد کرده و پاشنه به جلو کشیده میشود و ناراحتی بیشتری را برای فرد ایجاد میکند.

تمامی این توضیحات به این معنی می باشد که بدانید خار پاشنه فوراً بعد از یک تمرین سنگین ورزشی پدیدار نمی شود و زمان زیادی نیاز دارد تا خار پاشنه صورت بگیرد. به دلیل اینکه اضافه وزن می تواند فشار زیادی بر روی پاشنه پا وارد کند ، باعث به وجود آمدن خار پاشنه می شود. همان طور که گفتیم فشار های بسیاری مانند پیاده روی ، دویدن و یا پریدن از سطح های نا هموار و سخت می تواند علت های مهمی برای به وجود آمدن خار پاشنه باشد. علائم خار پاشنه در مراحل اولیهی این عارضه صبحها یا پس از استراحت در زیر پاشنه احساس درد میکنید. بیماری خار پاشنه ممکن است با علائم خاصی رو به رو باشد. اما بهطورکلی علائم خار پاشنه شامل : التهاب ، ورم ، درد ، به وجود آمدن استخوان کوچک می باشد.