درمان خار پاشنه پا: علائم و علت – کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شمیم

اکثر قریب به اتفاق بیماران طی 18-6 ماه پس از شروع روش های درمانی ساده بهبود می یابند. نرمش های کشش عضلهی ساق پا روش زیستمکانیکی دیگری برای التیام و درمان درد پاشنه پا به شمار میآید، چون بافت نوار از ساق پا تا پنجه در این روش کشیده میشود و با کاهش میزان فشار و تنش برقراری مجدد تعادل زیستمکانیک طبیعی پا و ساق پا ممکن میگردد و در نتیجه آسیب کمتری طی انجام فعالیتهای روزمرّه وارد میشود. تزریق کورتیزون از نسخه مصنوعی کورتیزون طبیعی (که کورتیکواستروئید نیز نامیده می شود) برای مبارزه با التهاب در قسمت های بسیار خاص بدن مانند پاشنه پا استفاده می کند. منطقه آسیب دیده را با روغن نارگیل گرم ماساژ دهید و بگذارید چند ساعت بماند تا از درد و التهاب راحت شوید. بستن پا با چسبهای ورزشی مخصوص یا همان Taping ، که به کاهش فشار وارده بر فاسیتپلانتار کمک میکند و بنابراین موجب تسکین درد میشود.

کشش کف پا و عضلات ساق پا برای کاهشدرد پاشنه و بهبود عملکرد پا و کاهش فشار وارده با فاسیتپلانتار بسیار ضروری است. و با تهییج زیاد عصبها درد خار پاشنه را کاهش میدهد. در ابتدای صبح بیمار از خواب بیدار خواهد شد و پای خود را بر زمین خواهد گذاشت، درد بسیار تند و شدید خواهد بود. با انجام این کار، شما می توانید پایتان را ماساژ دهید و آرام کنید. امکان انجام کارهایی که پیش از این با درمان دارویی یا دیگر روشهای درمانی ناسازگار بودند. سپس به آرامی پای دیگر خود را کمی فشار دهید و به کشش کف پای خود بپردازید.

استراحت: استراحت دادن به پاها پس از مدت زمانهای طولانی ایستادن و فعالیتهای دیگر اهمیت زیادی دارد. استفاده از طب سوزنی با روش های تن و تانگ و با شیوه های چینی موجب درمان و کاهش درد خار پاشنه در تعداد زیادی از بیماران خار پاشنه می شود . استفاده از کفش طبی و مناسب و مراقبت از پاها در تمام مراحل زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است. به دلیل ریسک پایین، این روش قبل از جراحیهای تهاجمی مورد استفاده قرار میگیرد. بوراکس برای درمان خار پاشنه موثر است زیرا کمک می کند تا سطح هورمون ها و مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت استخوان حفظ شود. علت خار پاشنه در اثر ایجاد فشار بر روی رباطی که از قوس کف پا حمایت می کند به وجود می آید.ایجاد فشار می توانند باعث ایجاد ترک های ریز در رباط شوند که می تواند منجر به درد و تورم شود .

افزایش قدرت عضلانی پا نیز موجب میشود که فشار کمتری به فاسیتپلانتار وارد شود. بیشتر مردم درد خار پاشنه یا کف پا را اینگونه توصیف میکنند؛ زمانیکه روی پاهای خود می ایستید احساس میکنیدکه هنگام برخاستن از خواب یک چاقو یاسوزن در پای شما رفته است وکم کم درد آن خفیف میشود. تزریق استروئیدها گاهی درد را به طرز چشمگیری کاهش میدهد؛ اما اثرات این درمان موقتی خواهد بود. هدف از برنامهی درمانی، کاهش التهاب بافت نرمی است که به پاشنه پا متصل است، تا بدین ترتیب بتوان عملکرد و همچنین وضعیت پا را به حالت عادی بازگرداند. هم به عنوان یکی از جدیدترین درمان های کاهش التهاب و ترمیم با مکانیسم یونتوفورزیس و تولید ازن زیر جلدی و بدون ایجاد تزریق رضایت شگرفی را در کنار سایر درمان ها به عنوان جدیدترین درمان خار پاشنه به خود اختصاص داده است . این چای را 3 یا 4 بار در روز بنوشید تا درد و التهاب آرام شود.