درمان خار پاشنه پا بدون جراحی – کلینیک تخصصی درمان غیرجراحی بیماری های پا

خار پاشنه جزو بیماریهایی است که میتواند فرد را بسیار اذیت کند. با دست سمت آسیب دیده کف پای دردناک را بگیرید و پنجه را به سمت عقب و رو به استخوان ساق پا بکشید. انگشست شست را از چپ به راست روی قوس کف پای دردناک بکشید تا مناسب بودن حالت کشش را بررسی کنید؛ رباط کف پا در چنین حالتی باید سفت، مانند سیم گیتار، باشد. سپس به آرامی پای دیگر خود را کمی فشار دهید و به کشش کف پای خود بپردازید. عصر و شب نیز درد افزایش پیدا خواهد کرد و احساس درد بلافاصله پس از نشستن های طولانی مدت، بیشتر خود را نشان می دهد. متخصص و جراح ارتوپدی برای تشخیص دقیق و صحیح این بیماری، عکس برداری و تصویربرداری ایکس- ری را تجویز می کند.

این درد در ابتدای صبح پس از بیدار شدن و گذاشتن پای خود بر زمین بسیار تند و شدید است. خار پاشنه با درد در ناحیه پاشنه پا علائم وجود خود را نمایان میکند به طوری که فرد احساس وجود شیء به مانند خار و یا سوزن در پاشنه پای خود را دارد . تمرین اول در واقع قسمتهایی از پا را کشش میدهد که که به طور غیر مستقیم موجب بروز خار پاشنه میشود، اما تمرین دوم مستقیما ناحیه ای را تمرین میدهند که بر اثر فشار زیاد آسیب دیده است و موجب بروز خار پاشنه و فاسیت پلانتار شده است. درد غالباً در دور تا دور پا منتشر میشود و در اثر راه رفتن روی برجستگی کف پا تشدید میشود، چون راه رفتن روی جلوی پا فشار بیشتری را به آرنگ کف پا وارد میکند و در نتیجه پاشنه به جلو کشیده میشود و ناراحتی بیشتری ایجاد میکند.

اجتناب از فعالیت های زیاد که درد را در طی روند بهبود تشدید می کند ، ضروری است. برای اینکه بتوانید از مزایای زدن پاشنه بهره مند شوید باید چسب زدن به طور صحیح انجام شود به همین دلیل باید قبل از استفاده از آن دستورالعمل استفاده از چسب را مطالعه نمایید. مصرف کوتاه مدت داروهای ضدالتهاب غیرتجویزی به مدیریت علائم التهاب رباط کف پا کمک میکند، البته به شرط آن که این داروها موارد منع مصرفی مانند سابقه ابتلا به زخم معده نداشته باشد. ایستادن زیاد بر روی یک پا در مدت زمان طولانی. طب جایگزین با گذشت زمان به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده است. انتظار میرود که با انجام این تمرین ظرف 6 هفته درد کاهش و عارضه به میزان 25 تا 50 درصد بهبود یابد و پس از گذشت 3 تا 6 ماه علائم برطرف شود.

پس از تسکین علائم خار پاشنه پا میتوان فعالیتها را به تدریج از سر گرفت. احتمال دارد علل اصلی و زیربنایی به وجود آورنده خار پاشنه پا، صرف نظر از نوع درمان انتخابی، از بین نرود؛ بنابراین اقدامهای پیشگیرانه باید همچنان پس از رفع علائم رعایت شود. این بهترین تمرین برای درمان این بیماری است. بنابراین اگر از درد زیادی رنج می برید و یا این درمان ها برای کاهش درد شما تاثیرگذار نبود ، به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. بیمار باید انجام هر فعالیتی، مانند برنامه دویدن یا تمرین جدید باشگاه را که به تازگی شروع کرده است و احتمال دارد وزن مضاعفی را به پاشنه تحمیل کند، برای مدت کوتاهی تا زمان برطرف شدن علائم متوقف کند.