درمان خار پاشنه : علائم، علت و سیر تا پیاز خارپاشنه 2022

تزریق به خودی خود کمی دردناک است و پزشک معمولاً یک ماده بیحس کننده به خود واکسن کورتیزون اضافه میکند یا قبل از تزریق، ناحیه را بیحس میکند. یک ساعت قبل از خواب ترکیب سرکه سیب و نمک و آب ولرم را روی پاشنه پای خود به مدت 5 دقیقه مالیده و ماساژ برای خار پاشنه را انجام دهید، سپس جوراب نخی پوشیده و بخوابید. این تمرینات را میتوان در هر زمانی از روز انجام داد ولی انجام تمرینات کششی به هنگام شب و قبل از خواب کارایی بسیار زیادی دارد. از بیمار خواسته میشود تا هر زمان که راحت بود، فعالیتهای معمول خود را از سر بگیرد. در نتیجه بیمار در ناحیه قرارگیری سلولهای چربی پاشنه دچار درد و آسیب نمیشود. برای پیشگیری از بروز این آسیب و درد ناشی از آن باید در حین انجام تمرین، کفشهای مناسب بپوشید.

بهتر آن است که بیمار از کفش مناسب و کفی تجویز شده در تمامی ساعات شبانه روز (در منزل و خارج از آن) نیز استفاده کند. ممکن است پزشک بهعنوان آخرین گزینهی ممکن، عمل جراحی را به شما پیشنهاد کند. ممکن است در آزمایشهای آسیبشناختی (شامل غربالگری آنتیژن HLA B27) ابتلا به اسپاندیلوآرتروپاتی تشخیص داده شود که علائمی مشابه به التهاب آرنگ کف پا دارد. همچنین ممکن است هیچ تغییری در بافتهای نرم و استخوانهای اطراف پاشنه دیده نشود. در صورت به تأخیر افتادن درمان این التهاب یا از بین نرفتن آسیب، بدن این بافت نرم آسیب دیده و ضعیف را با استخوان ترمیم میکند.

در کف پا یک بافت نرم داریم که به استخوان پاشنه پا وصل شده است و شبیه به نوار ضخیم میباشد. کشش عضلات و بافت های کف پا و پشت ساق پا به عنوان اولین درمان های خار پاشنه محسوب می شوند. این تمرین های کششی، سبب باز گرداندن انعطاف پذیری بافت های کوتاه شده می گردند. بنابراین اگر از درد زیادی رنج می برید و یا این درمان ها برای کاهش درد شما تاثیرگذار نبود ، به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. این درمان در حال حاضر یکی از پیشرفتهترین و موثرترین روش درمانی موجود برای التهاب کفپا است. این ورزش ها ساده هستند و در هر زمانی و بدون نیاز به تجهیزات خاصی قابل انجام می باشند. ورزش و تمرینات اصلاحی یکی از بهترین راه های درمان قطعی بیماری خار پاشنه پا می باشد. خارپاشنه اغلب بر اثر کوتاه شدن ماهیچه ها مخصوصا ماهیچه های پشت ساق پا ایجاد میشود، پس بسیارمهم است تا این ماهیچه ها را مانند شکل اول خود با تمرینات مناسب کشش دهیم و انعطاف آن را افزایش دهیم و از کوتاه شدن ماهیچه ها و ایجاد فشارهای دائمی روی کف پا جلوگیری کنیم.

سرما درمانی سبب کاهش التهاب ایجاد شده در کف پای بیمار می شود. خار پاشنه (heel spur) همان برجستگی کوچک استخوانی ایجاد شده در کف پا و جلوی استخوان پاشنه پا است که تنها در عکس رادیوگرافی قابل مشاهده است. فاشیای کف پا ساختاری است که در کف پا پاشنه را به سینه پا متصل می کند و سبب حفظ قوس کف پا می شود. مصرف (یا تزریق) مقادیر بیش از حد استروئید برای بدن مضر است و حتی میتواند آسیب فاسیت پلانتر را شدید کند و در واقع مشکل شما را بدتر کند. استراحت کردن و کاهش فعالیت جسمانی باعث میشود که از میزان التهاب کاسته شود و درد حاصل از خار پاشنه بهبود پیدا کند. خستگی عضلانی موجب وارد شدن فشار بیش از اندازه به آرنگ کف پا و در نتیجه آسیب دیدن آن میشود. تمرین اول در واقع قسمتهایی از پا را کشش میدهد که که به طور غیر مستقیم موجب بروز خار پاشنه میشود، اما تمرین دوم مستقیما ناحیه ای را تمرین میدهند که بر اثر فشار زیاد آسیب دیده است و موجب بروز خار پاشنه و فاسیت پلانتار شده است.