درمان خار پاشنه : علائم، علت و سیر تا پیاز خارپاشنه 2022

همچنین ترکیب نصف لیوان سرکه سیب با نصف لیوان آب ولرم و نمک می تواند در کاهش رسوب کلسیم و بهبود خار پاشنه پا مفید باشد. کلسیم متراکم شده و ایجاد خار در ناحیه استخوان پاشنه می کند و خار پاشنه در واقع همان کلسیم رسوب شده است. هنگامی که کلسیم در قسمت پایین استخوان پاشنه پا رسوب کند، در دراز مدت سبب تشکیل یک زائده ی استخوانی می شود، که به خار پاشنه معروف است.در حال حاضر شیوع این عارضه به علت پوشیدن کفش های غیر استاندارد (خصوصا کفش هایی با پاشنه های نازک و بلند) افزایش یافته است. برای استفاده از این نمک یک لگن را پر از آب گرم نمایید و یک فنجان نمک اپسوم را به آن اضافه کنید سپس به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به آرامی محل اطراف خار پاشنه را بسابید این کار باعث میشود که زائدههای کلسیمی تجزیه شوند و عضله و تاندونهای پا شل شوند.

هنگامی که در فرد بیمار التهاب آرنگ کف پا ایجاد میشود، نشانه اصلی آن، دردی است که فرد با برداشتن اولین قدم بعد از بلند شدن از خواب و ایستادن بر روی برجستگی کف پا، متوجه آن شده و به مرور شدت آن هم بیشتر میشود ؛ چراکه راه رفتن روی بخش جلویی پا فشار بیشتری به آرنگ کف پا وارد کرده و پاشنه به جلو کشیده میشود و ناراحتی بیشتری را برای فرد ایجاد میکند. کشش در صبح، بعد از ظهر و عصر در طولانی مدت می تواند به شما در کاهش درد پاشنه پا کمک کند. در فیلم زیر چندین حرکت موثر در درمان خار پاشنه آموزش داده شده است. شما میتوانید به منظور دریافت نوبت از طریق راه های ارتباطی که در قسمت ارتباط با ما آمده شده است با کلینیک دکتر میر در تماس باشید. اگرچه تزریق کورتیکواستروئید می تواند به اغلب افراد دچار خار پاشنه کمک کند، در تعداد و میزان دریافت آن محدودیت وجود دارد.

بهترین کفش و کفی طبی آن دسته از محصولاتی هستند که توسط پزشک تجویز میشوند. این ارتز ها طبق تجویز پزشک ساخته می شود. طبق اعلام آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، پزشک تنها در صورت عدم موفقیت سایر روش های فوق، جراحی را توصیه می کند. همچنین می توانید اسپلینت های مخصوصی بپوشید که پای شما را انعطاف پذیر نگه دارد تا فاشیا پلانتر و ماهیچه ساق پا در شب کشیده شود. انواع روش های جراحی وجود دارد. لذا وجود خار پاشنه در همه افراد طبیعی است و لزوما باعث ایجاد درد و بیماری نمیشود بلکه در کسانی که فعالیت زیادی دارند و مسافتهای زیادی را میپیمایند و نیز در افراد چاق که پاهایشان وزن زیادی را متحمل میشود، فاسیای پلاتار در محل اتصال به خار پاشنه دچار ابرانگیخته شده و دچار التهاب میشود. افرادی که ا وجود داشتن وزن طبیعی مبتلا به بیماری خارپاشنه هستند، در دوران کودکی و جوانی به سلامتی پا اهمیت نداده و عموماً کفش مناسبی را انتخاب نکرده اند.

محل تزریق می تواند متغیر باشد، اما بیشتر پزشکان آن را به قسمت انتهایی، قسمت داخلی یا میانی پاشنه تزریق می کنند. کشش برای ساق پا و ماهیچه های اطراف آن و همچنین فاشیا پلانتر می تواند به کاهش فشار بر روی پاشنه پا کمک کند. اسپلینت مخصوص شب را باید شب پوشید البته میتوانید در طول روز نیز در دورههای کوتاهی از آن استفاده نمایید. کشش را 5 بار برای این پا تکرار کنید، سپس پای دیگر را در این حالت قرار دهید و این پا را دراز کنید. با قرار دادن یک پا به شکل ضربدری روی پای دیگر بنشینید. این دستگاه شبیه به یک ترکه بزرگ است که در پا و مچ پا حرکت می کند. تزریق کورتیکواستروئید خار پاشنه را درمان نمی کند، اما می تواند به برخی از دردهای پاشنه پا کمک کند. تحقیقات نشان داده است که کریوتراپی یک گزینه درمانی مناسب برای افرادی مبتلا به فاشیا پلانتر است که خار پاشنه دارند.