درمان خار پاشنه : علائم، علت و سیر تا پیاز خارپاشنه 2022

گاهی خار پاشنه به صورت مستقل و گاهی به علت مشکلات دیگر ایجاد میشود. در حالی که خارپاشنه همیشه صدمه نمی زند، درد مداوم پاشنه ممکن است نشانه ای باشد که زمان آن رسیده است که درمان های دیگر را امتحان کرده یا مشکلات احتمالی دیگر را بررسی کنید. درمان هایی وجود دارد که می تواند درد این بیماری های زمینه ای را کاهش دهد، اما جراحی تنها راه برای از بین بردن خارپاشنه پا است. اگر روی زمین های چوبی یا کاشی راه می روید، از دمپایی یا کفش استفاده کنید. اگر می دوید، سطوح نرم مانند چمن و مسیرها را روی سطوح سخت مانند پیاده روها انتخاب کنید.

خار پاشنه معمولا در بین ورزشکاران و افرادی که فعالیتهای زیاد و سخت که شامل دویدن و پریدن زیاد هست، رایجتر بوده اما ممکنه افراد معمولی هم به این مشکل دچار شوند. خوشبختانه، خار پاشنه معمولا آسیبی نمی بیند؛ اما باید برای مدیریت علائم مرتبط با خار پاشنه برنامه ریزی کنید. عمل جراحی خارپاشنه پا را می توان تا حدی از استخوان پاشنه جدا کرد، اما در این حالت قوس پا ضعیف می شود و ممکن است عملکرد کلی پا از بین برود . کلا در بدن انسان فاشیا به پرده یا نوارهای پهنی گفته میشود که از جنس بافتی محکم ولی قابل انعطاف ساخته شده است. خارپاشنه نشانه ها و علائمی نیز دارد که در این مقاله می خواهیم به آنها اشاره ای داشته باشیم و عنوان کنیم که علت های خار پاشنه چه چیز هایی می تواند باشد.

به همین سبب نیز ممکن است شما هیچ گونه تغییری در بافت های نرم یا استخوان های اطراف پاشنه خود نداشته باشید و علائم پنهانی از خار پاشنه در بافت های پاشنه شما وجود داشته باشد. در برخی موارد نیز تزریق مواد دارویی همانند کرتیکواستروئیدها جهت تسکین التهاب منطقه، انجام میگیرد. مراجعین ما معمولا، درد پاشنۀ را همانند فرو رفتن سوزن یا سیخ در کف پا به تصویر میکشند. همانطور که بر روی مبل یا صندلی نشسته اید پای مبتلا را رو پای سالم بگذارید و با دست کف پایتان را به بالا خم کنید تا تاندون کف پا کشیده شود در این حالت ۳۰ ثانیه بمانید، سه بار در روز و هر بار ۵ نوبت این ورزش را انجام دهید. در حالی که محل تزریق ممکن است متفاوت باشد ، اکثر پزشکان به جای قسمت انتهایی آن ، قسمت داخلی یا میانی پاشنه را تزریق می کنند. با افزایش سن، فاسیای کف پا کمتر انعطاف پذیر می شود، بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد و احتمال ابتلا به فاسیای کف پا بیشتر می شود.

زمانیکه این رباط در معرض کشش بسیار قرار گیرد، در قسمت کف پا امکان ایجاد خار پاشنه وجود دارد. فرسودگی مفصلها به مرور زمان موجب میشود تا این زائدهها به اعصاب، تاندونها یا رباطهای مجاور فشار بیاورند و در نتیجه فرد با آسیب دیدگی بافت، درد، ورم و پارگی رباط مواجه شود. شایان ذکر است که تنها بخشی از این رباط بریده یا جدا میشود، چون قطع یا برداشتن کامل آن به ناپایداری پا میانجامد. از آنجایی که خار پاشنه معمولا درد ندارد، درمان وضعیتی که باعث خار پاشنه شما شده است باید به کاهش درد پاشنه پا کمک کند. سایر بیماری ها معمولا باعث خار پاشنه می شوند.