درمان خار پاشنه : علائم، علت و سیر تا پیاز خارپاشنه 2022

خار پاشنه مخصوصا در بین ورزشکارانی رایج است که فعالیت آنها شامل مقدار زیادی دویدن و راه رفتن است. فاشیای کف پا یا پلانتار یا همان خار پاشنه که یکی از علل رایج درد در ناحیه پاشنه و کف پا محسوب میشود؛ در اغلب مواقع به دلیل التهاب رباط کف پا به وجود میآید و به مرور زمان باعث تشدید درد در این ناحیه میشود. لازم به ذکر است که خود خار پاشـنه ، هرگز سبب ایجاد درد نشده و درد موجود در پاشنه پا ، از کشیدگی فاسیای کف پا نشأت می گیرد. غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 شامل جگر ماهی، روغن کتان، گردو، ماهی، ماهی چرب، غذاهای دریایی و غیره می باشد. اضافه کردن کمی فلفل، دارچین یا زنجبیل به روغن و کشیدن یک پلاستیک فریزر روی محلّ ماساژ، اثر درمانی را بسیار بیشتر می کند.

خار پاشنه در مواقع بسیاری بی علامت است اما گاهی این عارضه می تواند همراه با درد متناوب و مزمن همراه باشد. اما به طور کلی، علت ایجاد این درد، وجود خار پاشنه نیست، بلکه آسیبی هست که به بافت نرم مرتبط با آن وارد شده است. خارپاشنه درد بسیار زیادی را در پاشنه پا ایجاد میکند به طوری که با هر قدم برداشتن حس میکنید، سوزنی در پاشنه وارد میشود و پیاده روی و راه رفتن را برایتان سخت میکند. دویدن یا قدم زدن سریع، به ویژه روی سطوح سخت. همچنین درد خار پاشنه، ممکن است خفیف باشد و بصورت یک درد مبهم طی روز وجود داشته باشد؛ بخصوص در حین و بعد از فعالیت های سخت و شدید. همچنین ایجاد درد شدید در پاشنه پا بعد از انجام فعالیت ورزشی از دیگر علائم خار پاشنه است. انجام ورزش برای خار پاشنه، یکی دیگر از راههای درمان آن است.

بسیاری از افراد در زمانی که اولین بار در صبح روی پا می ایستند درد خار پاشنه و فاسیایت پاستار را شبیه یک چاقو یا سوزن که به کف پای آنها چسبیده است، توصیف می کنند – دردی که بعدا کمتر می شود. این فشار می تواند باعث درد و ناراحتی شود. خار پاشنه معمولا هیچ علائمی نداره اما میتونه با درد متناوب یا مزمن همراه باشه و این درد به خصوص در هنگام راه رفتن، دویدن آهسته یا دویدن با سرعت، خودش رو نشون بده و یا اینکه باعث التهاب در نقطه تشکیل خار پاشنه باشه. اما پس از استراحت طولانی مدت یا پیاده روی زیاد، ممکن است درد عود کند. اما خار پاشنه می تواند با درد متناوب یا مزمن مرتبط باشد – مخصوصا در هنگام پیاده روی، دویدن – اگر التهاب در نقطه تشکیل شکل ظاهر شود.

این افراد اغلب شکایت می کنند که درد شدید پس ایستادت بعد از نشستن برای مدت زمان طولانی، باز می گردد. در صورتی که درمان درد پاشنه با استراحت ممکن نشود و حتی با راه رفتن در صبح پس از بیدار شدن نیز بدتر شود، فاشیای پیای پلانتار به طور ناگهانی کشیده میشود که باعث ایجاد فشار روی پاشنه پا نیز میشود. اگر درد پاشنه ای دارید که بیش از یک ماه طول کشیده است، با یک پزشک مشورت کنید. اگر بعد از خواب شب، راه بروید ممکن است درد بیشتری احساس کنید چرا که پلانتر فاسیا کش می آید که در نتیجه روی پاشنه کششی که باعث درد می شود به وجود می آورد. افزایش سن، که انعطاف پذیری پلنتر فاسیا را کاهش می دهد و در نتیجه پد محافظ پاشنه پا را نازک می کند.