درمان خار پاشنه – دکتر اسکوئی – متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

باید بدانید که استراحت مطلق و عدم داشتن تحرک هیچ کمکی به شما نمی کنند. با استفاده از روشهای درمانی و البته تشخیص به موقع، می توانید در سریعترین زمان ممکن درمان شوید؛ کلینیک نیاوران یکی از کلینیکهای تخصصی در تهران است که با داشتن متخصصان با تجربه و مجرب به شما کمک میکند بهترین راه درمان را انتخاب کنید. زیرا این روش کاملا طبیعی و بدون عارضه است و در سریع ترین زمان ممکن شما را به بهترین نتیجه خواهد رساند. در این مقاله سلام دنیا درباره اینکه خار پاشنه چیست ، 7 روش درمانی و خانگی خار پاشنه که می تواند به شما در تسکین درد کمک کند را معرفی می کنیم. علایم، شامل دردی خنجری و تیز می­باشد که معمولاً صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و به هنگام برداشتن اولین قدم درد شدیدی کف پای بیمار (بخصوص قسمت داخلی) را فرا میگیرد و بیمار در کف پا کشش و سوزش شدیدی احساس می کند.

اما می تواند با درد متناوب یا مزمن همراه باشد – مخصوصا در هنگام پیاده روی، دویدن – اگر التهاب در نقطه تشکیل شده ظاهر شود. همچنین خار پاشنه علاوه بر درد باعث التهاب زیر یا درون پاشنه پا شده و درد ایجاد شده معمولا هنگام صبح و پس از ورزش به بیشترین میزان خود می رسد. همچنین با افزایش سن، میزان انعطافپذیری رباط ها و فاشیای کف پا کمتر شده و لایۀ چربی محافظ پاشنه نازکتر میشود. دلیل آن این است که درد پاشنه که علت آن خار پاشنه است، در واقع ناشی از التهاب کف پا است. محل احساس درد در مرکز پاشنه یا لبه داخلی آن است؛ شدت درد خار پاشنه در ابتدای صبح، بعد از بیدار شدن و نیز بعد از استراحت، بیشتر است و با راه رفتن کم میشود.

جراحی تنها راه برای از بین بردن خار پاشنه پا است. بیشتر مردم تا زمانی که برای درد پاشنه پا درخواست کمک نکنند، متوجه نمی شوند که خار پاشنه دارند. درمان علائم فاشیای کف پا می تواند درد ناشی از خار پاشنه را کاهش دهد. زیرا اضافه وزن زیاد می تواند باعث فشار های بسیاری بر روی سطح پا گردد. سپس زانوها را خم کنید به طوری که هم سطح انگشتان پا قرار بگیرند و حدود 30 ثانیه الی 1 دقیقه در این حالت بمانید. وقتی که فرد بیمار علائم اولیه خار پاشنه مانند درد پاشنه را نادیده بگیرد ، سطح خار پاشنه برای او پیشرفته تر و دردناک تر می شود. در نهایت، اشعه ایکس یکی از رایج ترین آزمایش هایی است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای تشخیص خارپاشنه از آن استفاده می کنند. این درمان می تواند منجر به کبودی، تورم، درد، و بی حسی شود و هنوز ثابت نشده است به طور مداوم در تسکین علائم خار پاشنه پا موثر است.

متخصصین ارتوپدی معمولا با خار پاشنه به همان روشی که با التهاب کف پا برخورد می کنند، رفتار می کنند. متخصص ارتوپد پای شما را معاینه نموده و در مورد فعالیت بدنی که ممکن است باعث درد پاشنه پا شده باشد سؤال می کنند. خارپاشنه شما ممکن است به عنوان بخشی از جراحی فاشیای کف پا برداشته شود، اما ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به ندرت جراحی را برای برداشتن خار پاشنه انجام می دهند. انعطاف پذیری متوسط: کفش نباید به راحتی منعطف شود زیرا برای خار پاشنه مضر است. میتوان با پوشیدن کفش طبی یا استفاده از کفی طبی به درمان خار پاشنه پرداخت. در حالی که خار پاشنه را می توان با جراحی از بین برد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی درمان های غیرجراحی را برای کاهش علائم مرتبط با خار پاشنه توصیه می کنند.