درمان خار پاشنه با طب سوزنی + عوامل و علائم خار پاشنه

یک خودکار را روی زمین قرار دهید و با پاها آن را از زمین بردارید به طوری که کل انگشتان پا اطراف خودکار را بگیرد. یکی از بهترین راهها برای درمان خار پاشنه، ماساژ پاشنه پا و اطراف تاندون آشیل با یک روغن گرم (روغن زیتون، سیاهدانه، کنجد، هسته قیسی، نارگیل، شترمرغ، کوهان شتر و …) است. البته اقدامات فوق الذّکر – به جز داروهای شیمیایی و جرّاحی – هم مورد تایید ما هستند؛ امّا میزان اثربخشی آنها کمتر از روشهایی است که در ادامه به آنها اشاره میکنیم: خار پاشنه یک درد سرد است. پیشنهاد ما آن است که به جای استفاده از پدهای معمول، تکّهای پشم در کفش خود و زیر پاشنه پا قرار دهید و اثرات درمانی فوق العاده آن را مشاهده کنید. «خَلَد گر به پا خاری، آسان برآید چه سازم به خاری که بر دل نشیند» ما هم با طبیب اصفهانی هم عقیده ایم. با انگشت بزرگ پا، حروف الفبا را در هوا بنویسید.

اکثر افراد برای درمان کردن خار پاشنه راه کار هایی همانند : ورزش ، ارتوپدی ، دارو های ضد التهاب و غیره را توصیه می کنند. حدود ۱۵ درصد افرادی که اختلالاتی در پای خود دارند ، احتیاج به مراقبت های پزشکی دارند و اکثر این افراد از بیماری پلانتار فاشیاتیس نیز رنج می برند که مکمل و تشکیل دهنده خار پاشنه می باشد. کفشهای استاندارد شوک ناشی از برخورد مداوم پاشنۀ پا به زمین را خنثی میکند نیز مناسب خواهد بود. با آن که گفتیم که خار پاشنه حاصل رسوب غیر طبیعی کلسیم در استخوان پاشنه است و علی القاعده انتظار میرود که مصرف غذاهای حاوی کلسیم، بیماری را تشدید کند؛ امّا به نحو جالبی، مصرف خوراکی کلسیمهای طبیعی، شدّت بیماری را کم و آن را به تدریج درمان میکند. این رسوب غیر طبیعی کلسیم، به شکل یک زایده کوچک خارمانند است که به آن خار پاشنه گفته میشود.

بایستید و یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار دهید، پای جلویی را از زانو خم کنید. پای دیگر را در جلو قرار دهید، طوری که زانوی آن خم باشد. بهترین روش هم آن است که روزی 2-1 بار و هر بار نصف قاشق چایخوری پودر پوست تخم مرغ آسیاب شده را با کمی عسل روی زبان خود ریخته و ببلعید. هر روز عصر یا صبح یا قبل از بیرون آمدن از رختخواب، به مدت پانزده دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید. یک باند پهن در کف پا و زیر انگشتان پا قرار دهید و دو سر آن را در در دست گرفته بکشید به طوری که انگشتان پا به صورت نزدیک شوند.

امّا دو نکته را فراموش نکنید: – اگر یبوست دارید آن را درمان کنید. انجام این دو کار با کاهش سریع التهاب در پاشنه پا، اثر بسیار عالی در از بین رفتن بیماری دارد. خوشبختانه به تازگی طب سوزنی به عنوان روشی برای کاهش درد و درمان خارپاشنه استفاده میشود. پس از بهبودی، توصیه به استفاده طولانی از پد پاشنه و ورزشهای کششی، مصرف کمتر چربیها و افزایش مصرف ویتامین C. میشود. برخی از درمانهای بیماری که از سوی پزشک به بیمار توصیه میشود و جزو متداولترین روشهای درمان است شامل؛ انجام فیزیوتراپی، کایروپراکتیک، تمرینات کششی، استفاده از تِیپ ورزشی (taping & strapping) به منظور استراحت ماهیچه های پا و تاندون های تحت فشار و همچنین استفاده از اسپلینت یا آتل شبانه است. همان طور که گفتیم، خار پاشنه بیماری سردی است؛ بنابراین اگر بیمار در حدّ امکان از غذاهای گرمی در رژیم غذایی خود استفاده کند؛ خار پاشنه سریعتر بهبود خواهد یافت.