خار پاشنه چیست و چگونه درمان میشود؟

خار پاشنه بیماری است که در آن توده ای ناشی از رسوب کلسیم، بین پاشنه و قوس پا رشد می کند. به راحتی از پا در نیاید. اگر روشهای محافظه کارانه مانند روشهای بالا در درمان خارپاشنه موثر نباشند، پزشک ممکنه جراحی خار پاشنه رو توصیه کنه. اگر خار پاشنه در عکس رادیوگرافی دیده نشود، پزشک این حالت را تحت عنوان “سندروم خار پاشنه” می نامد. خار پاشنه یک مشکل بسیار رایج است که به دلیل رشد غیرطبیعی استخوان پاشنه پا ایجاد می شود. اگرچه اکثرافرادی که دچار درد کف پا هستند دچارخارپاشنه هستند اما خار پاشنه دلیل اصلی درد کف پا نیست ازبین 10 نفرازافراد1 نفربه خارپاشنه دچاراست وفقط یک نفراز20 نفری که دچارخارپاشنه است یعنی درحدود 5 درصد دچاردرد میشوند زیرا بروز خارپاشنه علت اصلی پا درد نیست ودرد میتواند بدون درآوردن خارپاشنه هم درمان شود. درمان خار پاشنه پا به راحتی انجام می شود و تنها در تعداد خیلی کمی از بیماران جراحی نیاز می باشد.

کفش نامناسب: پوشیدن کفش های نامناسب که از پا محافظت نمی کنند و باعث لغزش پا می شوند می تواند منجر به خار پاشنه شود. رسوب کلسیم در پاشنه پا که منجر به ایجاد خار پاشنه میشه، یکی از مشکلات رایجی هست که ممکنه برای هر فردی به وجود بیاد. ضربه به پاشنه ی پا: کبودی پاشنه ی پا و پاره شدن غشایی که آن را می پوشاند می تواند به خار پاشنه منجر شود. این مساله معمولا مشکل ساز نیست؛ زیرا روشهای متعددی برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از خار پاشنه وجود داره که هر کدام از این روشها به نوبه خود موثر هستند. بسیاری از افراد در توصیف درد خار پاشنه و پلانتار فاشیاتیس میگویند این درد طوری است که انگار چاقو یا سوزن در ته پایشان فرو میرود.

نکته جالب اینجاست که بسیاری از افراد طب سوزنی را یک روش امروزی برای تسکین درد در نظر می گیرند. خار پاشنه بیماری با مزاج سرد است به همین علت اگر بیمار به منظور درمان خار پاشنه با داروهای گیاهیتا جایی که ممکن است از غذاهای با مزاج گرم استفاده کند، خار پاشنه سریعتر بهبود می یابد.برای مثال به منظور درمان سنتی خار پاشنه پا تداوم در مصرف سیر، درد خار پاشنه را رفع خواهد کرد. بیماران به ندرت در مورد روش درمان شکایت می کنند و اگر چه سوزن ها ترسناک به نظر می رسند، دردآور نیستند. پای خود را در ظرف به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار دهید، 2 بار در روز برای 1 یا 2 هفته این درمان را تکرار کنید.شما همچنین می توانید 1 قاشق غذا خوری از سرکه سیب و عسل را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و آن را دو بار در روز برای 1 یا 2 هفته بنوشید.

این درد هنگامی که صبح و پس از بیدار شدن روی پای خود میایستند، ایجاد میشود و سپس به درد خفیفی تبدیل میشود. بهگفتهی آنها، وقتی پس از نشستن برای مدتی طولانی، روی پای خود میایستند نیز این درد شدید دوباره برمیگردد. افراد اغلب تصور می کنند که خار پاشنه باعث درد در پاشنه ی پا می شود، اما عوامل دیگر نیز می توانند باعث ایجاد درد در پاشنهی پا شوند. • حساسیت در کف پاشنهی پا که موجب سخت شدن راه رفتن در حالت پابرهنه میشود. بعد از انجام جراحی خارپاشنه، ممکن هست چندین هفته طول بکشه تا شما بتونید به طور طبیعی و با درد کمتری در پاشنه پا؛ راه بروید. این موضوع نشاندهندهی این است که انجام ورزش بخش مهمی از روند پیشگیری و درمان خارپاشنه ی پا است. جنسیت زن: مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد نشان می دهد که خار پاشنه در زنان بیش تر از مردان رایج است.