خار پاشنه چیست؟

این بیماری علامت خاصی ندارد اما درد در ناحیه پاشنه پا به شکل خود به خودی یا در اثر فشار آوردن میتواند شما را آگاه کند که گرفتار خار پاشنه شده اید. به یاد داشته باشید اگر پاکسازی قبلی انجام نشده باشد، ممکن است بیماری خارپاشنه پس از مدت کوتاهی دوباره عود کند. این قرص گیاهی که با نام حب المقل نیز شناخته می شود حاوی گیاهان دارویی از جمله مقل ارزق، هلیله کابلی، سورنجان، کتیرا، انجیر و .. است و با پاکسازی بدن از اخلاط زائد و رسوبات مضر، می تواند به بهبود بسیاری از بیماری ها از جمله خارپاشنه کمک کند. درحقیقت حضور نزله سوداوی و بلغمی در پایین تنه به خصوص در سمت راست بدن، باعث میشود خون کثیف به حدی قوی عمل کند که در کنار استخوان و پوست، همزیست شده و به دیواره پاشنه پا بچسبد.

تشکیل می شود. سرکنگبین در طب سنتی شهرت فراوانی دارد و به عنوان یک معتدل کننده مزاج و پاکسازی کننده خون و کبد شناخته می شود. با استفاده از این تکنولوژی نقاط کم فشار، پرفشار و نوع انحرافات مشخص می شود، سپس با توجه به اطلاعات به دست آمده اقدام به ساخت کفی و کفش طبی مخصوص بیمار می کنند.علاوه بر این در کلینیک ارتوپدی فنی سیاتیک پای بیمار توسط اسکن سه بعدی مورد ارزیابی بیومکانیکی قرار می گیرد و فایل سه بعدی کف پا در نرم افزار مخصوصی طراحی می شود و کفی طبی با استفاده از دستگاه تراش کامپیوتری ساخته می شود. خارپاشنه، نتیجه حضور اخلاط بلغمی و سوداوی در کف پا به خصوص پاشنه پا است. گرم بودن این روغن سبب می شود که سردی و رطوبت از از استخوان و مفاصل دفع شود و در نتیجه درد کاهش پیدا کند. به دلیل دفع اخلاط زائد و رسوبات مضر توسط سرکنگبین، این شربت گیاهی می تواند به بهبود خار پاشنه ناشی از غلبه سودا و بلغم کمک کند.

استراحت کردن به تسکین درد حاد کمک می کند. از سوی دیگر این روغن دارای ترکیبات ضد درد است که از طریق ماساژ موضعی به پوست نفوذ کرده و موجب تسکین درد ناحیه آسیب دیده می شود. به غیر از تغییر طبع، استرس، آسیب به بافت پاشنه پا كه منجر به التهاب و استخوانی شدن رباط های كف پا میشود، دویدن، ایستادن به مدت طولانی، چاقی و راه رفتن زیاد نیز در ایجاد خارپاشنه موثرند. با استفاده از انرژی اولتراسوند ، نوک پروب به سرعت مرتعش می شود تا بافت آسیب دیده شکسته شود ، سپس ساکشن یا مکش می شود و بافت های خراب از کف پا بیرون کشیده میشود تا فاسیا ترمیم شود. علائم خار پاشنه معمولاً صبح هنگام به این دلیل تشدید میشود که آرنگ کف پا غالباً در طول شب سفت میشود. نشانه ها و علائم بیماری خار پاشنه معمولاً در صبح هنگام و به دلیل سفت شدن آرنگ کف پا در طول شب تشدید میشود.

هر گونه تغییر در کمان کف پا توانایی ضربهگیری را نیز تغییر میدهد و باعث کشیدگی و وارد شدن فشار به آرنگ کف پا میگردد که مجبور به تحمل و جذب نیروی اضافی است. هر روز از کفشهای متفاوتی استفاده کنید تا فشار اضافی به پاهای شما وارد نشود. همچنین قرمزی یا تورم خفیف می تواند قابل ملاحظه باشد.دکتر شما قدرت عضلات و سلامت اعصاب شما را با چک کردن رفلکس ها، قدرت ماهیچه ای، حس لمس و هماهنگی و تعادل شما ارزیابی می کند.اشعه X یا اسکن رزونانس مغناطیسی تصویربرداری (MRI) ممکن است تجویز شود تا مطمئن شود که هیچ چیز دیگری مانند شکستگی استخوان باعث درد پاشنه شما نشده باشد. همچنین کفیهای سیلیکونی را داخل کفش قرار دهید تا حتی در اثر راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت نیز با خار پاشنه مواجه نشوید. بیمار برای درمان علائم التهاب آرنگ کف پا و خار پاشنه باید این مراحل را انجام دهد: قرار دادن یخ بر روی موضع دردناک هم درد و هم التهاب را کاهش میدهد.