خار پاشنه چیست؟

یکی از بهترین راه ها برای درمان خار پاشنه پا با طب سنتی ماساژ با یک روغن گرم مانند زیتون، سیاهدانه، کنجد، هسته قیسی، نارگیل، شترمرغ و کوهان شتر است. چنانکه گفتیم، علّت بروز این بیماری، وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پاست که به التهاب فاسیای کف پا و استخوانی شدن بستهای کف پا منجر میگردد. همان طور که گفتیم، خار پاشنه بیماری سردی است؛ بنابراین اگر بیمار در حدّ امکان از غذاهای گرمی در رژیم غذایی خود استفاده کند؛ خار پاشنه سریعتر بهبود خواهد یافت. فرد مبتلا، بر اثر درد به هنگام راه رفتن، سعی میکند فشار زیادی به پای مبتلا وارد نسازد؛ در نتیجه لنگان لنگان راه میرود و این لنگش، به مرور زمان و در صورت عدم درمان، موجب پیدایش ناراحتیهایی در قسمت تحتانی کمر و زانو میشود؛ بنابراین خار پاشنه را باید حتما مداوا کرد.

هنگامی که در فرد بیمار التهاب آرنگ کف پا ایجاد میشود، نشانه اصلی آن، دردی است که فرد با برداشتن اولین قدم بعد از بلند شدن از خواب و ایستادن بر روی برجستگی کف پا، متوجه آن شده و به مرور شدت آن هم بیشتر میشود ؛ چراکه راه رفتن روی بخش جلویی پا فشار بیشتری به آرنگ کف پا وارد کرده و پاشنه به جلو کشیده میشود و ناراحتی بیشتری را برای فرد ایجاد میکند. استفاده از اسپلینت علائم صبحگاهی خار پاشنه پا را تا حد قابل ملاحظهای کاهش میدهد. معمولاً کاهش درد از همان روز اوّل ملموس است و کم کم کامل میشود.

معمولاً رباط صدمه دیده با فعالیت فیبروبلاستی ظرف دستکم شش هفته التیام خواهد یافت. بیمار باید به مدت 1 تا 3 هفته هر شب از این اسپلینت، تا زمان شکسته شدن چرخه درد، استفاده کند. استروئید تزریق شده ظرف چند روز درد پاشنه پا را آرام میکند و بیمار تا چند هفته یا چند ماه دچار درد نخواهد شد. ۱- ماساژ: یکی از بهترین راهها برای درمان خار پاشنه، ماساژ پاشنه پا و اطراف تاندون آشیل با یک روغن گرم (روغن زیتون، سیاهدانه، کنجد، هسته قیسی، نارگیل، شترمرغ، کوهان شتر و …) است. این کار بهتر است شبها قبل از خواب انجام شود و ماساژ تا جذب کامل روغن به پوست ادامه پیدا کند. یکی از بهترین راهها برای درمان خار پاشنه، ماساژ پاشنه پا و اطراف تاندون آشیل با یک روغن گرم (روغن زیتون، سیاهدانه، کنجد، هسته قیسی، نارگیل، شترمرغ، کوهان شتر و …) است.

آزمایش و معایناتی قبل از جراحی لازم است تا افراد واجد شرایط و مطلوب را شناسایی کنند و همچنین مراقبهای پس از جراحی، مانند استراحت، یخ، بستن، بالا نگهداشتن پا و زمان مناسب انداختن وزن بر روی پای جراحیشده هم مهم است و باید موردتوجه قرار گیرد. جراحی راهکار درمانی برای بیمارانی با علائم مقاوم است که انجام آن تنها در صورتی توصیه میشود که علائم علیرغم دستکم 6 تا 9 ماه درمان غیرجراحی مناسب تسکین نیافته باشد. اگر درمان با شیوههای مزبور امکان پذیر نشود، با عمل جراحی خار پاشنه خارج میشود. با آن که گفتیم که خار پاشنه حاصل رسوب غیر طبیعی کلسیم در استخوان پاشنه است و علی القاعده انتظار میرود که مصرف غذاهای حاوی کلسیم، بیماری را تشدید کند؛ امّا به نحو جالبی، مصرف خوراکی کلسیمهای طبیعی، شدّت بیماری را کم و آن را به تدریج درمان میکند.