خار پاشنه چیست؟

5- استفاده از کلسیم های طبیعی:با آن که گفتیم که خار پاشنه حاصل رسوب غیر طبیعی کلسیم در استخوان پاشنه است و علی القاعده انتظار می رود که مصرف غذاهای حاوی کلسیم، بیماری را تشدید کند؛ امّا به نحو جالبی، مصرف خوراکی کلسیم های طبیعی، شدّت بیماری را کم و آن را به تدریج درمان می کند. ۵- استفاده از کلسیمهای طبیعی: با آن که گفتیم که خار پاشنه حاصل رسوب غیر طبیعی کلسیم در استخوان پاشنه است و علی القاعده انتظار میرود که مصرف غذاهای حاوی کلسیم، بیماری را تشدید کند؛ امّا به نحو جالبی، مصرف خوراکی کلسیمهای طبیعی، شدّت بیماری را کم و آن را به تدریج درمان میکند. البته اقدامات فوق الذّکر – به جز داروهای شیمیایی و جرّاحی – هم مورد تایید ما هستند؛ امّا میزان اثربخشی آنها کمتر از روش هایی است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

خار پاشنه بیشترین میزان شیوع را در میان دوندگان و اشخاص دارای اضافه وزن دارد، همچنین پوشیدن کفش هایی که پا را به اندازه کافی حمایت نمی کنند نیز خطر ابتلا به خار پاشنه پا را افزایش می دهد. این افراد باید از انجام دادن فعالیتهای ورزشی سنگین از قبیل طبیعی دنیا پیاده روی به مدت طولانی خودداری کنند. یک جلسه معمول شوک ویو تراپی در حدود ۱۵ دقیقه طول میکشد و به مدت سه هفته باید هفتهای یک بار برای درمان به پزشک مراجعه نمود. استفاده از یخ:در یک لیوان بستنی ، آب بریزید و در فریزر قرار دهید . یک پد گرم بر روی روکش پلاستیکی برای چند ساعت قرار دهید.

یک خودکار را روی زمین قرار دهید و با پاها آن را از زمین بردارید به طوری که کل انگشتان پا اطراف خودکار را بگیرد. یک باند پهن در کف پا و زیر انگشتان پا قرار دهید و دو سر آن را در در دست گرفته بکشید به طوری که انگشتان پا به صورت نزدیک شوند. الف – کشش فاسیای کف پا:یک باند پهن در کف پا و زیر انگشتان پا قرار دهید و دو سر آن را در در دست گرفته بکشید به طوری که انگشتان پا به صورت نزدیک شوند. در صورت عدم درمان ، راه رفتن را مختل می کند ، مزمن می شود و می تواند مشکلات دیگری ایجاد کند. برای برخی از بیماران، این رسوبات هیچ ناراحتی ایجاد نمیکند. سن: سن همراه با عوامل دیگر می تواند سبب ایجاد خارپاشنه شود و خارپاشنه در زنان و مردان مسن تر شایع است.

داروهای ضدالتهاب شامل تزریق داروهای استروئیدی، داروهای ضدالتهاب خوراکی مانند آسپیرین، NSAID (ضدالتهابهای غیراسروئیدی)، اولتراسوند، ماساژ، داروهای موضعی و دیگر تکنیکهای کاهش التهاب میشود. همجنین تزریق ازون ، درمان بسیار موثری بوده و می تواند نقش بسیار اساسی در بهبود وضعیت بیمار داشته باشد. داروهای ضد التهابی، مانند ایبوپروفن یا تزریق کورتیزون، اغلب مفید هستند. به طور مثال چنگ زدن یک ملافه نازک با انگشتان کف پا و یا رسم حروف انگلیسی در هوا با انگشتان پا از جمله این ورزش ها هستند. ب – کشش تاندون آشیل:بایستید و یک پا را جلوتر از پای دیگر قرار دهید، پای جلویی را از زانو خم کنید. همچنین، دستگاه های ارتوپدی و یا استفاده از کفش های مخصوص، کمک می کند تا فشار زیاد از ناحیه پاشنه به کف پا گسترش پیدا کرده و همچنین سبب کاهش فشار در تاندون آشیل و بخش دردناک پشت پاشنه می شود.