خار پاشنه پا – دکتر محمدرضا کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

کفی کفش مخصوص خارپاشنه به گونه ای طراحی می شود که علاوه بر درمان بیماری خار پاشنه، می تواند در درمان آسیب دیدگی های ساق پا و کم کردن التهاب تاندون های پا، تاثیر گذار باشد. خار پاشنه پا زمانی رخ میدهدکه رشته های قوی بافت هایی که ناحیه کمانی پا را محافظت میکند دچارآسیب دیدگی والتهاب شوند. بنابراین در بسیاری ازافراد روش های کاهش درد برای درمان کفایت می کند. بیماران مبتلا به خار پاشنه اغلب در ناحیه کف پای خود، مخصوصا در ناحیه پاشنه احساس درد می کنند. کفیهای طبی ساخته شده برای هر بیمار با خنثی کردن چرخش مچ پا به داخل (پرونیشن) به کاهش درد و درمان خار پاشنه پا کمک میکند و از کشش بیش از حد لیگامان کف پا جلوگیری میکند. شما فورا پس از جراحی دچار درد در محل بافت اسکار خواهید شد اما باید با مصرف داروهای مسکن به خوبی کنترل شود.

کفش شما باید مناسب برای هر فعالیتی باشد مثلا در زمان ورزش کفش مناسب ورزشی بپوشید. راه های بسیاری برای درمان خار پاشنه وجود دارد اما استفاده از کفش های طبی و مخصوص خار پاشنه کم هزینه ترین روش جهت درمان این عارضه می باشد. از اصلی ترین علت خار پاشنه اعمال فشار مداوم بر روی پاشنه است دلیل بروز این عارضه در افراد چاق و دارای کف پای صاف و یا خانمهایی که کفش پاشنه بلند میپوشند فشاری است که به این ناحیه از پا وارد میشود. اگرچه اکثرافرادی که دچار درد کف پا هستند دچارخارپاشنه هستند اما خار پاشنه دلیل اصلی درد کف پا نیست ازبین 10 نفرازافراد1 نفربه خارپاشنه دچاراست وفقط یک نفراز20 نفری که دچارخارپاشنه است یعنی درحدود 5 درصد دچاردرد میشوند زیرا بروز خارپاشنه علت اصلی پا درد نیست ودرد میتواند بدون درآوردن خارپاشنه هم درمان شود. به طور کلی علت اصلی خار پاشـنه ، ناشی از آسیب یا فشار به نسج پاشنه پا می باشد که منتج به استخوانی شدن بست های کف پا و در واقع التهاب فاسیای کف پا می شود.

پاشنه پا خود را سرد نگه دارید که این باعث کاهش هر گونه تورم و یا التهاب می شود و راه دیگر تمرینات خار پاشنه است. که با درد و التهاب لیگامان بلند و ضخیمی، موسوم به فاشیای پلانتار، همراه است که از ابتدا تا انتهای کف پا کشیده شده است و استخوان پاشنه را به پنجه و انگشتان وصل میکند.به صورت میانگین حدود 2 میلیون نفرازمردم به دلیل این عارضه درمان میشوند. خار پاشنه با دردکف پا همراه است .التهابات دردناک باندهای فیبری بافتهای متصل به کف پا که درناحیه پایین پا قرارگرفته اند وبه قسمت توپکی شکل کف پا متصل هستند از علل خار پاشنه هستند . این کفیها باید آنقدر سخت و محکم باشند تا از لیگامان کف پا در مقابل کشش غیرضروری محافظت کنند و قوس کف پا را به شیوهای دینامیک بالا نگه دارند.

البته عوامل دیگری نیز وجود دارند که زمینه ابتلا به بیماری خارپاشنه را فراهم می سازند ؛ در ذیل به مهم ترین آن ها اشاره داشته ایم. با فاصله از دیوار می ایستید کف دو دست را بر روی دیوار تکیه گاه قرار میدهیم.پای سالم را نیم قدم به جلو می اوریم و روی آن خم میشویم بدون اینکه کف و پاشنه پای مبتلا از زمین بلند شود. درد خار پاشنه ، در لبه داخلی پاشنه یا مرکز آن است. بعد از این که پزشک علت ایجاد خار پاشنه را تشخیص داد، ممکن است برای کاهش التهاب و درد عضلانی، تزریق استروئید به پا یا مصرف قرصهای استروئیدی را تجویز کند.