خار پاشنه پا – دکتر محمدرضا کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد

در این وضعیت باید زانوها رو کمی خم کرده و باسن رو به سمت جلو فشار دهید تا احساس فشار در ماهیچه ساق پا داشته باشید. یکی از پاها رو کمی جلوتر از پای دیگر قرار بدید و سپس به سمت جلو خم شوید. مرکز یک شال یا پارچه بلند رو بر روی کف پا آسیب دیده قرار بدید و دو طرف شال رو در دست بگیرید و سعی کنید تا کف پا رو به سمت خودتون بکشید. این موقعیت رو 10 بار تکرار کنید و سپس وضعیت پاها رو تغییر داده و مجددا بر روی پای دیگر انجام بدید. بهتره کمپرس یخ رو 10 دقیقه بر روی پاشنه پا نگه دارید و هر یک ساعت یکبار، این کار رو تکرار کنید تا درد و ناراحتی ناشی از خار پاشنه بهبود پیدا کنه. بسیاری از افراد درد خار پاشنه و ورم کف پا رو به چاقو یا سنجاق چسبیده به کف پا در هنگام ایستادن روی پاها در ابتدای صبح تشبیه میکنند و دردی هست که به تدریج به یک درد مبهم تبدیل میشه.

زن بودن: طی مطالعهای که در سال 2014 انجام شده، به این نتیجه رسیدند که احتمال ایجاد خار پاشنه در زنان بیشتر از مردان هست. این مشکل در زنان نسبت به مردان کمی بیشتر رایج است.اگر شما به یکی از مشکلات پا، مانند طبیعی نبودن قوس کف پا که ممکن است زیاد یا کم باشد(صافی کف پا)، ممکن است التهاب پلانتار در شما توسعه یابد و منجر به خار پاشنه شود. افزایش سن: با افزایش سن، پاها آسیب پذیرتر میشن و قسمت پاشنه پا فرسوده میشه و نمیتونه به خوبی جذب شوک داشته باشه و همین امر باعث افزایش خطر ایجاد خار پاشنه در مردان و زنان مسن میشه. اضافه وزن: محققان دریافتهاند که ایجاد خار پاشنه، ارتباط مستقیمی با اضافه وزن و چاقی داره. افزایش ناگهانی وزن در دوران بارداری. محل احساس درد در مرکز پاشنه یا لبه داخلی آن است؛ شدت درد خار پاشنه در ابتدای صبح، بعد از بیدار شدن و نیز بعد از استراحت، بیشتر است و با راه رفتن کم میشود.

بهتره این حرکت کششی رو صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از ایستادن یا راه رفتن انجام بدید. درد خارپاشنه با گرم شدن پا کاهش مییابد، اما پس از ایستادن طولانی مدت یا تغییر حالت از وضعیت نشسته به ایستاده مجدداً عود میکند که باید برای درمان خار پاشنه پا اقدام نمود. همچنین بیمار بایداز ایستادن طولانی مدت هم خودداری کند. در ادامه درباره علت، علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری خارپاشنه بدون جراحی و همچنین جراحی و عوارض آن صحبت میکنیم. زیرا این محصول علاوه بر اینکه خارپاشنه را درمان میکنند بر خلاف روشهای دیگر درمانی از بروز مجدد آن نیز جلوگیری مینمایند. با استفاده از رادیوگرافی ساده می توان سایر دلایل درد پاشنه مثل شکستگی یا آرتریت و آرتروز را رد کرد. پابرهنه راه رفتن: بدون کفش راه رفتن فشار و کشش غیرضروری و بیش از حدی را به لیگامان کف پا وارد میکند و می تواندعلت درد پاشنه پا باشد.

را میدهد تا مطمئن شود که علت بروز درد وجود مشکل دیگری مانند شکستگی فشاری یا تحت فشار قرار گرفتن عصب نیست. ورزشهایی مانند دویدن، رقص باله یا ایروبیک از جمله این ورزشها هستند. این کمپرس یخ رو بر روی پاشنه پا قرار بدید و یا اینکه میتونید از کمپرسهای یخ که به صورت آماده در داروخانهها به فروش میره استفاده کنید. با بالا رفتن سن غضروف و رباطهای پا دچار تحلیل رفتگی میشوند و استخوانها شروع به ساییدگی روی هم خواهند کرد و بدن برای جبران این وضعیت به ساخت زائدههای استخوانی میپردازد. البته تمام افرادی که خار پاشنه دارند، تمام این علائم رو تجربه نخواهند کرد و برخی از افرادی که دارای خار پاشنه هستند ممکنه هیچ علامتی هم نداشته باشند. برخی از بیماریهای زمینهای: بیماریهایی مثل آرتریت واکنشی، ورم کف پا، روماتیسم ستون فقرات و بیماری فورستیر ( سخت شدگی تاندونها و لیگامانها) هم ممکن هست باعث ایجاد خار پاشنه شوند.