خار پاشنه و راه های درمان – کلینیک سیاتیک

افزایش قدرت عضلانی پا نیز موجب میشود که فشار کمتری به رباط های کف پا وارد شود. با افزایش سن، رباطها و تاندونها توانایی جذب شوک و فشار طولانی مدت را از دست میدهند و احتمال بروز خارپاشنه افزایش مییابد. ازآنجاییکه علائم خار پاشنه با بسیاری از مشکلات پا مشابهاند؛ تشخیص این عارضه بدون استفاده از تجهیزات عکسبرداری بسیار دشوار است؛ بههمیندلیل برای تشخیص خار پاشنه بهتر است با متخصص ارتوپدی مشورت کنید. از پوشیدن کفش با سایش بیشازحد بر روی پاشنه و کف پا خودداری کنید. اما در پایان دقت داشته باشید، به دلیل این که علائم خارپاشنه مشابه دیگر بیماریها بوده و وجود آن با چشم قابل تشخیص نیست، برای تشخیص بیماری، باید به پزشک ارتوپد مراجعه کنید. همچنین برای پیادهروی، از کفشهای مناسب استفاده کنید تا از فشار و صدمه به کف پا جلوگیری کنید.

شما می توانید پس از درمان با استفاده از موارد ذکر شده با انجام تمرین های ورزشی مداوم و استفاده از کفی های طبی یا پدهای طبی به نتیجه نهایی در درمان خارپاشنه دست پیدا کنید. همچنین ممکن است پزشک در تشخیص خود، خار پاشنه پا و سندرم تونل تارسال را با هم اشتباه بگیرد. در این مقاله به بررسی علل بروز این مشکل و همچنین راهکارهایی جهت درمان خارپاشنه می پردازیم. اگر خارپاشنه درمان نشود چه میشود؟ این درد از پاشنه تا ساق پا حس میشود. در واقع کشش و فشار بیش از حد، موجب میشود تا کلسیم در قسمتی که رباط و تاندون به استخوان متصل میشود، رسوب کند. در هنگام ایستادن به این رباط فشار وارد میشود که معمولاً در هنگام راه رفتن این فشار بیشتر خواهد شد. اگر به تاندون آشیل، که پشت ساق پا بوده و به پاشنه متصل است، بیش از حد فشار وارد شود، خار در پشت پاشنه پا به وجود میآید.

درد شدید در پاشنه خود احساس میکنند، بهخصوص زمانیکه به پاشنه خود فشار میآورند؛ افراد این درد را مانند فرو رفتن سوزن در کف پا تشبیه میکنند. پوشیدن کفشهایی که از قوس کف پا و رباطها حمایت نمیکند، مانند صندلهای فلیپ فلاپ، یکی دیگر از علتهای ایجاد خار پاشنه است. خار پاشنه، درمانهای متفاوتی دارد که پزشک با توجه به میزان درد و نتایج عکسبرداری، یکی از راهکارهای زیر را همراه با استفاده از لوازم طبی، به شما پیشنهاد میکند. انجام ورزش برای خار پاشنه، یکی دیگر از راههای درمان آن است. از آنجا که دارو و قرص ضد التهاب، درد را برای مدتی کاهش میدهد، پزشک فیزیوتراپ ممکن است به شما انجام ورزش را توصیه کند. در مواردی که درد و التهاب خارپاشنه زیاد است، پزشک، تزریق آمپول خار پاشنه را توصیه میکند. بسیاری از افرادی که خار پاشنه دارند، به دلیل اینکه دردی برای آنها ایجاد نمیکند، متوجه این موضوع نمیشوند.

5. پزشک معالج پیش از مداخله جراحی باید اطمینان حاصل کند که عارضه به درستی تشخیص داده شده است. با بیرون زدگی در استخوان پاشنه روی اشعه ایکس تشخیص داده می شود. معمولا استروئید در داخل بدن در موقعیت های استرس زا با یک اثر ضد التهاب تولید می شود. روی یک صندلی بنشینید و پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید. این درد در ابتدای صبح پس از بیدار شدن و گذاشتن پای خود بر زمین بسیار تند و شدید است. با توجه به میزان درد پا، ممکن است پزشک تا زمان کم شدن التهابات، برای بیمار استراحت تجویز کند. از آنجایی که در اکثر موارد خار پاشنه به سفت شدن و گرفتگی رباط پلانتار فاسیا ارتباط دارد چسب زدن آن میتواند باعث کاهش درد و تسریع فرایند بهبود شود.