خار پاشنه و راه های درمان – کلینیک سیاتیک

خار پاشنه بر اثر سفتی عضلات پا و پشت ساق بدتر می شود. در این مقاله به بررسی علل بروز این مشکل و همچنین راهکارهایی جهت درمان خارپاشنه می پردازیم. نیام کف پایی در واقع یک طناب بافتی قوی می باشد که قوس کف پا را حفظ می کند و هنگامی که این نیام آزرده و ملتهب شود، این مشکل بروز می کند. تصاویر واضحی از استخوان ها می دهد. نرمش های کشش عضلهی ساق پا روش زیستمکانیکی دیگری برای التیام و درمان درد پاشنه پا به شمار میآید، چون بافت نوار از ساق پا تا پنجه در این روش کشیده میشود و با کاهش میزان فشار و تنش برقراری مجدد تعادل زیستمکانیک طبیعی پا و ساق پا ممکن میگردد و در نتیجه آسیب کمتری طی انجام فعالیتهای روزمرّه وارد میشود. این ضربهی بسیار کوچک واکنش التیامبخشی بدن را برمیانگیزد که موجب تشکیل رگهای خونی و افزایش یافتن دریافت مواد مغذی در ناحیههای آسیب دیده میشود.

مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند. اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود. دردی که در حین رانندگی احساس می کنید ناشی از طرز قرار گرفتن غیرطبیعی پا است. خار پاشنه که مانند احساس سنگ یا ناخن در کف پا است ، می تواند با تشخیص و درمان زود بهبود یابد. در اغلب موارد پزشک به شما توصیه میکند با اقداماتی مانند استفاده از کمپرس سرد، استراحت، و اعمال فشار بر محل جراحی، التهاب و درد بعد از جراحی را کاهش دهید. مصرف مسکن میتواند باعث کاهش درد ناشی از خارپاشنه پا شود، اما مصرف آن در همه موارد توصیه نمیشود. شما باید در تمام مدت از کفشهایی استفاده کنید که به خوبی از پای شما حمایت میکند و طراحی آن به نحوی است که کف آن کاملا نرم و ضخیم است و فشارهای وارده به کف پا را جذب میکند.

این حرکت را برای چند ثانیه نگه دارید و رها کنید. قالب های بوتی ممکن است برای بی حرکت نگه داشتن پای شما و کاهش فشار مورد استفاده قرار بگیرد این کفش طبی مثل یک بوت اسکی به نظر می رسد ومی توانید برای حمام کردن آن را در آورید . شما همچنین می توانید کاهش و یا تغییر در فعالیت های ورزشی خود را امتحان کنید. این کار می تواند به کشش فاسیا پلانتار و تاندون آشیل کمک کند. این تمرین را برای هر پا، ۲۰ بار تکرار کنید، حین انجام این تمرین باید یک کشش قوی را در عضلات پشت ساق خود حس کنید. غلطاندن یک بطری آب سرد زیر کف پا بمدت ۲۰ دقیقه موثر است و ۴-۳ بار در روز انجام می شود. نوع مصنوعی این استروئید را عموما ورزشگاران برای درمان التهاب تاندون مثل خار پاشنه و همچنین التهاب تاندون آشیل استفاده می کنند.

برای این کار روی صندلی بنشینید و توپ را به کف پا فشار دهید و همزمان به جلو و عقب حرکت دهید. شاک ویو موج انرژی بسیار کوتاه اما شدیدی است که سریعتر از سرعت صوت حرکت میکند. تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. این می تواند از درد صبح و سختی جلوگیری می کند. در این صورت، باید وزن خود را کم کنید تا از فشار وارده به کف پا کم شود. بیمار در زمان بیماری باید از ورزش و ایستادنهای طولانی اجتناب کند، ورزش میتواند باعث تشدید درد شود و بیمار در دوره درمان از ایستادنهای طولانی و ورزشهای سنگین باید دوری و با کم کردن اضافه وزن به بهبود بیماری کمک کند. شاکویو یک درمان جایگزین برای التهاب کفپا قبل از مراجعه به جراحی است که جراحی زمان بهبودی طولانی و خطر عوارض را به همراه دارد.