خار پاشنه و راه های درمان – کلینیک سیاتیک

با انجام حرکات کششی مخصوص خار پاشنه، شما دو کار را به طور همزمان انجام میدهید: کشش دادن فاسیای پلانتار در کف پا و بافتهای اطرف آن، و منعطف نگه داشتن فاسیای پلانتار و ساختارهای دیگر مانند تاندون آشیل. برای آشنایی با ویژگی های کفش مخصوص خارپاشنه و نحوه خرید آن، با این مقاله همراه شوید. کفش مخصوص خارپاشنه نوعی کفش طبی است که بر اساس ویژگی های شخصی هر بیمار طراحی و ساخته می شود. این کفش ها دارای ویژگی هایی هستند که موجب درمان خارپاشنه می شوند. امروزه استفاده از کفش های نامناسب میان آقایان و خانم ها باعث شیوع ایجاد این عارضه شده است. برای اثربخشی لازم است که این ورزش ها هر روز ۳۰ مرتبه و برای ۸ هفته متوالی انجام شوند. می توانید با انجام موارد ذکر شده مانند کفش مناسب، ورزش و… کفش مخصوص خارپاشنه باید به گونه ای باشد که کفی آن قابل تعویض باشد.

خار پاشنه همانگونه که از نامش پیدا است ضایعه ای خار مانند است که در استخوان پاشنه پا ایجاد می شود. علت تشکیل خار پاشنه چیست؟ خار پاشنه، یک زائده استخوانی است که به دلیل رسوب کلسیم، در قسمت تحتانی استخوان پاشنه ایجاد میشود. در واقع کشش و فشار بیش از حد، موجب میشود تا کلسیم در قسمتی که رباط و تاندون به استخوان متصل میشود، رسوب کند. علاوهبراین با آزاد شدن بافت همبند (فاسیا) کف پا، خطر برهمخوردگی تعادل، گرفتگی پا، شکستگی و تاندونیت (التهاب تاندون) نیز وجود دارد. درمراحل اولیه خار پاشنه و کف پا دردمعمولا بوسیله استراحت و بی حرکتی پا به سرعت کاهش میابد اما هنگامی که این عارضه پیشرفت کرد زمان بیشتری نیازاست تا درد کاهش یابد . روش های بسیاری برای درمان خار پاشنه وجود دارد اما همگی موقت هستند. پد خار پاشنه: قرار دادن پد در کفش ضربههای وارده هنگام راه رفتن را ملایمتر میکند اما در کاهش التهاب نیام کف پا تاثیر ندارد.

متاسفانه استفاده از کفش های نامناسب که کف صاف دارند و فاقد لژ هستند، در میان خانمها و آقایان روز به روز در حال افزایش است و همین امر باعث ایجاد فشار بر روی پا و خار پاشنه می شود. در ادامه مراحل درمان و اثربخشی کافی،نمونه محصولات و خدمات جانبی همانند کفی های طبی، صندل های ارتوپدی برای رفاه حال بیماران تعبیه شده است. اما در پایان دقت داشته باشید، به دلیل این که علائم خارپاشنه مشابه دیگر بیماریها بوده و وجود آن با چشم قابل تشخیص نیست، برای تشخیص بیماری، باید به پزشک ارتوپد مراجعه کنید. اگر مورد این باشد، ممکن است پزشک شما روشی را به نام خلاصی از فاشیای پلانتار، توصیه کند. در مورد علایم خار پاشنه توجه نمایید که این عارضه اغلب هیچ نشانه ای ندارد.

از آنجایی که استخوان شما به عضلات و بافتهای دیگری متصل است، احتمال آن زیاد است که به این بافتها و تاندونها نیز آسیب وارد شود که در این صورت شما درد بسیار تیز و تیرکشنده ای را احساس میکنید که شبیه به فرو کردن چاقو در پاشنهی پا است. از عواملی که میتواند در بروز خار پاشنه دخیل باشند ؛ چاقی ، اضافه وزن های ناگهانی (میتواند شامل دوره بارداری زنان نیز باشد) ، صاف بودن کف پا ، استفاده از کفش های پاشنه بلند و یا بدون پاشنه و یا تنگ که فشار زیادی به پا وارد میکنند ، ایستادن های طولانی مدت و دویدن و هر عارضه ی دیگری که در التهاب مفاصل کف پا نقش دارند را میتوان اشاره داشت . صافی کف پا یکی از عارضههای شایع در پا بوده و تا حد زیادی به بروز خار پاشنه کمک میکند.