خار پاشنه و راه های درمان – کلینیک سیاتیک

در برخی موارد هم تزریق کورتیکواستروئید زیر دیدمستقیم دستگاه سونوگرافی باعث از بین رفتن التهاب آن ناحیه میشود. • تزریق درمانی. در برخی موارد، تریقهای کورتیکواستروئید برای کاستن از التهاب و تسکین درد مورد استفاده قرار میگیرند. در برخی موارد تزریق با کورتیکواستروئید ممکن است برای کاهش التهاب در منطقه انجام شود. اغلب هر چه بیشتر راه بروید، درد کاهش مییابد؛ اما ممکن است که بعد از استراحتی طولانیمدت یا راه رفتن زیاد، دوباره درد به سراغتان بیاید. درد اغلب به دلیل تماس زائدهی استخوانی و بافت فاشیا ی کف پاست. علت آغاز شدن این پروسهی تشکیل زائدهی استخوانی، میتواند کشیدگی یا پارگی رباط یا عضلات یا کشیدگی فاسیای پلانتار (رباط پهن کف پا) باشد. انجام دادن تمرینات شدید و وارد کردن فشار مکرر به فاسیای پلانتار موجب کشیده شدن این رباط از محل اتصال آن به استخوان پاشنه میشود.

بسیاری از افراد درد حاصل از خار پاشنه و پلانتار فاشئیت را مانند چاقو یا سنجاقی توصیف میکنند که وقتی صبح از خواب بیدار میشوند و میایستند، به کف پایشان فرو میرود و دردی دارد که بعد از مدتی به دردی خستهکننده تبدیل میشود. پلانتار فاشیاتیس (plantar fasciitis). یک گزینه استفاده از کیسه یخ پوشیده از پارچه بر روی پاشنه پا است. • یخ. اگر در روز کیسه یخ را چند بار به مدت ۲۰ دقیقه روی پاشنه قرار دهید، به کاهش التهاب کمک خواهید کرد. از ایجاد فشار برروی پا مخصوصا در مراحل اولیه بروز خارپاشنه پا تا جاییکه امکان دارد خودداری کنید و برای کاهش درد پاشنه پا رعایت کردن این مسئله بسیارمهم است. از جمله پیشگیری های خارپاشنه می باشند. از سوی دیگر مصرف غذاهای سرد از جمله لبنیات برای بیمار مضر است.

که بهتر است فرد بیمار این کار را شبها قبل از خواب انجام دهد، گرم نگه داشتن موضعی محل درد با پوشیدن جوراب های پشمی یا قرار دادن تکه های پشم در کفش و زیر پاشنه پا، حجامت و زالو اندازی در اطراف تاندون پا، پرهیز از مصرف غذاهای سرد و همچنین استفاده از کلسیمهای طبیعی. از پوشیدن کفش با سایش بیشازحد بر روی پاشنه و کف پا خودداری کنید. اگر از خواب بیدار شوید و راه بروید، به خاطر بلندتر شدن ناگهانی تاندون زیر پا که کشیده میشود و باعث کشش پاشنه هم میشود، احتمالاً احساس درد بیشتری بکنید. بهطورکلی، خار پاشنه بهتنهایی، دردی ایجاد نمیکند اما زمانی که باعث آسیب به بافت نرم کف پا شود درد ایجاد میشود.

بااینکه اغلب، این عارضه دردی ایجاد نمیکند، ممکن است گاهی باعث درد پاشنه شود. گاهی کلسیم در زیر استخوان پاشنه رسوب میکند و تشکیل زائدهای استخوانیشکل به نام خار پاشنه میدهد. خار پاشنه بر اثر رسوب کلسیم در قسمت تحتانی استخوان پاشنه ایجاد میشود. خار پاشنه، ضایعهای کلسیمی، در زیر پاشنه و به شکل برآمدگی شاخ مانند است. برآمدگی های خار پاشنه از زیر پاشنه پا تا قسمت وسط پا یا همان قوس پا ادامه می یابد. فاشیای کف پا ساختاری است که در کف پا پاشنه را به سینه پا متصل می کند و سبب حفظ قوس کف پا می شود. در بسیاری از موارد، با وسیلهی ارتوپدی مناسبی میتوان علت درد پاشنه و قوس پا، مانند عدم توازن جسمی، درمان کرد. شاید بتوان درد پاشنه را با داروهای قوی مانند استامینوفن (تیلنول)، ایبوپروفن (ادویل) یا ناپروکسن درمان کرد.