خار پاشنه و راه های درمان – کلینیک سیاتیک

بسیاری از افراد و خصوصا ورزشکاران در اغلب موارد فراموش میکنند که به موازات افزایش شدت تمرین و پیشرفت عملکرد ورزشی، لازم است که به خوبی از پای خود مراقبت کنند و در نتیجه، بر اثر انجام مکرر تمریناتی که به پا و خصوصا به فاسیای پلانتار (رباط کف پا) فشار وارد میکنند، به تدریج خار پاشنه تشکیل میشود. اغلب افراد به دنبال راهکار های بسیاری هستند تا بتوانند خار پاشنه خود را بر طرف کنند. یک کفی طبی استاندارد، با اسکن کف پا و متناسب با پای هر فرد ساخته میشود و افراد باید چنین کفیای را تهیه کنند.

پس اگر میخواهید به این بیماری دچار نشوید بهتر است کفشهای کاملاً تخت، بدون قوس و دارای پاشنه بسیار بلند را نپوشید، وزن خود را متعادل نگهدارید و در صورتی که دچار درد در ناحیه پاشنه پا شدید، به دنبال خرید دمپاییهای طبی مخصوص این بیماری بروید و در طول مدت درمان از این کفشها استفاده نمایید. مطمئن شوید که کفش های مناسبی دارید که قوس های شما را نگه می دارد. درمان هایی وجود دارد که می تواند درد این بیماری های زمینه ای را کاهش دهد، اما جراحی تنها راه برای از بین بردن خارپاشنه پا است. با وجود اینکه خار پاشنه معمولا نشانه ای ندارند، اما در برخی مواد می تواند منجر به یک سری عوارض شدید مانند سرگیجه، درد عصبی یا حتی زخم شود. اگر خارپاشنه در عکس دیده نشود ولی بیمار علائم خارپاشنه را داشته باشد به آن سندرم خار پاشنه می گویند و البته امروزه مشخص شده است در خار پاشنه همیشه بخاطر وجود برجستگی و تیز شدگی استخوان نیست بلکه التهاب محل اتصال فاشیای ( نیام ) کف پایی به استخوان پاشنه ممکن است علت اصلی درد علائم بیماری باشد .

در عکس رادیولوژی ممکن است میزان پیشروی خار پاشنه به جلو بعضا تا حدود 5 سانتیمتر دیده شود . همانطور که در کمانی که برای تیراندازی بکار میرود بدنه کمان صاف است و این کشش زه کمان است که موجب میشود تا بدنه کمان قوس دار شود و قوس دار بماند قوسی که در کف پای انسان وجود دارد هم به علت کششی است که به توسط فاشیای پلانتار ایجاد میشود. کفش هایی بپوشید که متناسب با قوس های شما باشد و از آن حمایت کند. شما پاهای چاق یا قوس بلندی دارید. این وضعیت را برای 10 ثانیه نگه دارید، سپس پاهای خود را صاف کنید.

شما به تدریج بالشتک های چربی طبیعی کف پای خود را از دست می دهید. جوش شیرین یک داروی گیاهی خار پاشنه پا می باشد.برای درمان با این داروی گیاهی ابتدا 1/2 قاشق چای خوری جوش شیرین و کمی آب را مخلوط کنید تا خمیری تهیه شود.این خمیر را روی پاشنه خود قرار دهید و آن را با باند گاز استریل ببندید.دو بار در روز این درمان را تکرار کنید.در روشی دوم، 1 قاشق چای خوری جوش شیرین و 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. خار پاشنه یک زائدهی استخوانی است که روی سطح زیرین استخوان پاشنهی پا (کالکانئوس) تشکیل میشود.