خار پاشنه (التهاب فاشیا کف پایی) – کلینیک چند تخصصی درد آذرگان

یکی از ساده ترین روش های خانگی برای خار پاشنه پک یخ است. مهم ترین علت بیماری خارپاشنه چاقی است. یکی از روشهای درمان گیاهی خارپاشنه ، استفاده از کاکتوس است. استفاده از آتلهای مخصوص که برای استفاده در شب و زمان خواب تجویز میشن هم یکی دیگه از روشهای موثر برای درمان خارپاشنه هست. روشها و رویههای مختلفی برای این جراحی وجود داره که متداولترین روش برای جراحی خارپاشنه، جدا کردن رباط فاسیای کف پا از استخوان پاشنه و از بین بردن خار پاشنه با ابزار مخصوص هست. اگر علائم خار پاشنه پس از یک دورهی 9 تا 12 ماههی درمانهای غیرتهاجمی بهبود پیدا نکرد، ممکن است برای تسکین درد و بهبود وضعیت خار پاشنه به جراحی نیاز داشته باشید. البته لازم است بدانید که ابتلا به دیابت نیز میتواند یک خطر مهم برای به وجود آمدن پلانتار فاشیاتیس باشد. فاسیا پلانتار و درد پاشنه پا اغلب اشتباه گرفته می شوند.

کف پای خود را روی یک رول یا قوطی (می توانید از بطری یخ زده نیز استفاده کنید) قرار دهید. افزایش سن که انعطاف کف پا راکاهش میدهد و باید از پدمحافظ کف پا استفاده کرد. رو به روی دیوار بایستید و به اندازهای که کف دست روی دیوار قرار بگیره و بازوها صاف بشن، از دیوار فاصله بگیرید. مرکز یک شال یا پارچه بلند رو بر روی کف پا آسیب دیده قرار بدید و دو طرف شال رو در دست بگیرید و سعی کنید تا کف پا رو به سمت خودتون بکشید. روی زمین بنشیند و پاها رو صاف بر روی زمین قرار بدید.

یکی از پاها رو کمی جلوتر از پای دیگر قرار بدید و سپس به سمت جلو خم شوید. یکی از سادهترین روشها برای این منظور استفاده از یک کیسه یخ پوشیده شده با پارچه هست. روی سطوح سفت بتونی با پای برهنه راه نروید. استفاده از کمپرسهای سرد و بستههای یخ روزی یک بار و هر بار بهمدت 15 دقیقه بسیار روی موضع به کاهش درد این بیماری کمک میکند و بهصورت موقت موجب بیحسی موضع درد میشود. آنها می توانند به کنترل اسیدیته در بدن شما کمک کنند و سطح قلیایی بدن را بهبود می بخشند. خار پاشنه ، که طول آن تا 2 سانتی متر نیز می رسد ، ازآنجا که بسیار آهسته شکل می گیرد تشخیص آن می تواند سخت باشد.

بعد از انجام جراحی خارپاشنه، ممکن هست چندین هفته طول بکشه تا شما بتونید به طور طبیعی و با درد کمتری در پاشنه پا؛ راه بروید. درمان شاک ویو غیرتهاجمی است و نیاز به انجام عمل جراحی ندارد. بعضی از خار های پاشنه درکف پا ممکن است بر اثر آسیب دیدگی ایجاد نشوند و در صورتیکه این اختلال جدی باشد، جراحی نیاز است جراحی دیگری که معمولا انجام میشود آزاد کردن و آرام کردن در ناحیه کف پا است. اگر روشهای محافظه کارانه مانند روشهای بالا در درمان خارپاشنه موثر نباشند، پزشک ممکنه جراحی خار پاشنه رو توصیه کنه. چنانچه درد پاشنه پس از چند ماه درمان غیرجراحی متوقف نشود، به اجبار به جراحی روی آورده میشود. شما با هر کفش حداکثر می توانید 500 تا 650 کیلومتر پیاده روی نمایید و پس از آن کفش دچار ساییدگی شده و غیرقابل استفاده می شود.