خارپاشنه چیست و چگونه درمان میشود؟

شاک ویو تراپی به سطح بالایی از انرژی نیاز دارد و میتواند دردناک باشد. این یاختهها تشکیل استخوان میدهند و نتیجه نهایی به وجود آمدن استخواندرون پلانتار فاسیا یا چسبیده به استخوان پاشنه است. داروهای ضد التهاب بدون نسخه (OTC) می توانند به شما در تسکین درد و ناراحتی پاشنه کمک کنند. تحمل وزن اضافی و جابهجا کردن آن، فشار و نیروی بیشتری را به آرنگ کف پا وارد میکند. با پا به سن گذاشتن، کمان پا به تدریح فرو رفته میشود و به این ترتیب فشار بیشتری به آرنگ کف پا وارد میآید. را ادامه دهد و سپس عمل جراحی در صورت اثربخش نبودن آن روشها انجام میشود. سفتی و کشیدگی رباط پلانتار فاسیا یکی از دلایل بسیار شایع تشکیل خار پاشنه اما عوامل دیگری نیز در بروز این اختلال نقش دارد.

التهاب آرنگ کف پا، علت خار پاشنه ، برگشتپذیر است و با موفقیت درمان میشود. از علت درد و سوزش پاشنه پا به موارد زیر می توان اشاره کرد. یک جلسه معمول شوک ویو تراپی در حدود ۱۵ دقیقه طول میکشد و به مدت سه هفته باید هفتهای یک بار برای درمان به پزشک مراجعه نمود. این تمرین را ۲۰ بار تکرار کنید. برای استفاده از این نمک یک لگن را پر از آب گرم نمایید و یک فنجان نمک اپسوم را به آن اضافه کنید سپس به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به آرامی محل اطراف خار پاشنه را بسابید این کار باعث میشود که زائدههای کلسیمی تجزیه شوند و عضله و تاندونهای پا شل شوند. کشش را برای ۲۰ ثانیه نگه دارید. این ماجرا در مورد آسیبهای ناشی از کشش بیش از اندازه نیز صادق است؛ زائده استخوانی به وجود آمده را خار پاشنه یا خار کالکانئوس مینامند.

دیابت داشته باشید. اگرچه پزشکان موفق به یافتن دلیل آن نشدهاند، اما التهاب آرنگ کف پا غالباً بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت رخ میدهد. این ضربهی بسیار کوچک واکنش التیامبخشی بدن را برمیانگیزد که موجب تشکیل رگهای خونی و افزایش یافتن دریافت مواد مغذی در ناحیههای آسیب دیده میشود. اگرچه خار پاشنه به ندرت به خودی خود دردناک است، اما باعث میشود تا پینه استخوانی در اثر ضخیم شدن بافت به منظور محافظت بیشتر از ناحیههای تحت فشار تشکیل شود. به خاطر داشته باشید که اگر در پاشنهی پای خود درد شدیدی حس کردید تمرین را فورا متوقف کنید. اگر احساس درد بیشتر از یک ماه طول بکشد، بهتر است که با پزشک مشورت کنید. اگر درد التهاب آرنگ کف پا یا خار پاشنه پا پس از چند ماه درمان محافظهکارانه همچنان ادامه داشته باشد، احتمالاً پزشک داروهای استروئیدی ضدالتهاب (کورتیکواستروئید) را به پاشنه تزریق خواهد کرد.

همچنین هنگامی که فرد به خارپاشنه مبتلا شده باشد، میتوان با کمک رادیوگرافی این زائده استخوانی را مشاهده نمود. دراین عمل جراحی یک یا دوتا ازماهیچه هایی پشت ساق پا وسعت داده میشود تاباعث افزایش حرکت زانو شوند.این جراحی هم میتواندبه صورت باز ویا با ایجادشکاف کوچک وتوسط آرتروسکوپ انجام شود آرتروسکوپ دوربین کوچکی است که درون مفصل قرارمیگیرد وبه وسیله آن میتوان داخل مفصل را درروی یک صفحه نمایش مشاهده کرد وعمل جراحی را انجام داد.پزشک درمورداینکه کدام نوع عمل جراحی برای شمامناسب ترمیباشد توضیح خواهد داد. درد پاشنه هنگام برداشتن اولین گامها تشدید میشود اما پس از مدتی فعالیت کردن و گرم شدن تسکین مییابد.هنگام لمس کردن ناحیه دردناک، یک برجستگی استخوانی ملتهب را احساس میکنید. پزشک یا فیزیوتراپیست بر مبنای علائم، سوابق پزشکی و معاینه بالینی التهاب آرنگ کف پا و خار پاشنه را تشخیص میدهد. خشکی یا گرفتگی در رباط کف پا، بی حرکت ایستادن به کرات و برای مدت های طولانی ازعلل خار پاشنه می باشد و افرادی که به واسطه شغل خود بیحرکت می ایستند ، اغلب دچار خار پاشنه و درد شدید می شود.