خارپاشنه چیست و چگونه درمان میشود؟

تحمیل وزن بر پاشنه در فعالیت هایی مثل دویدن یا پرش باعث این اتفاق می شود. استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مثل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم (Aleve) با کاهش التهاب بافت ها و جلوگیری از تخریب بیشتر، به رفع درد و آزردگی پاشنه کمک کند. تشخیص خار پاشنه به گونه ایست که متخصص کف و مچ پا، سابقه پزشکی بیمار را بررسی میکند و معاینه کاملی انجام میدهد تا بتواند احتمال وجود هر گونه مشکل دامن زننده به درد پاشنه را رد کند و در نهایت تنها مسئله ابتلا به التهاب آرنگ کف پا باقی بماند. این برشها معمولاً روی پایین کف پا ایجاد میشود، اگرچه جراح میتواند از یک سمت نیز به رباط دسترسی پیدا کند. چرخش پا به سمت داخل یکی از مشکلات شایع پا است که حداقل نیمی از جمعیت را درگیر کرده است و یکی از دلایل اصلی خار پاشنه محسوب میشود.

سفتی و کشیدگی رباط پلانتار فاسیا یکی از دلایل بسیار شایع تشکیل خار پاشنه اما عوامل دیگری نیز در بروز این اختلال نقش دارد. ازآنجاکه پاشنه و کف پا از بافتهای بسیار محکمی پوشیده شده است، ماساژ توسط افراد آموزشدیده در ماساژ بافتهای عمیق، میتواند یک روش بسیار موثر برای درمان خار پاشنه باشد. فاسیا پلانتار و درد پاشنه پا اغلب اشتباه گرفته می شوند. خارهای پشتی اغلب با تاندینوپاتی آشیل همراه هستند، در حالی که خارهای زیر کف پا با التهاب فاشیای کف پایی همراه است. پزشک شما معمولاً به جای پاشنه پا، برای جلوگیری از آسیب رساندن به پد چربی، و جلوگیری از خطر کوچک پارگی کف پا، شما را در قسمت داخلی پایتان تزریق میکند (در ادامه به آنها میپردازیم). آزادسازی باز پلانتار فاسیا (و برداشتن خار پاشنه).

خار پاشنه چیست؟ خار پاشنه برآمدگی استخوانی تشکیل شده توسط تجمع کلسیم در قسمت پایین استخوان پاشنه شبیه خار است. کفشی را تهیه کنید که پاشنه مناسبی دارد. خار پاشنه غالباً نتیجه کشیدگی بیش از حد رباطها و عضلههای کف پا است، که به نوبه خود کشش آرنگ کف پا و پارگی مکرر (عادتی) غشاء پوشاننده استخوان پاشنه را در پی دارد. درمان خار پاشنه پا ممکن است شامل کاهش وزن برای کاهش فشار از مفاصل باشد. در قسمت پاشنه کفی طبی سفارشی حفرهای برای قرار گرفتن خار پاشنه تعبیه میشود تا به این ترتیب شدت برخورد پا با زمین کاهش یابد. استفاده از طناب ورزشی میتواند کمک کننده باشد زیرا به شما کمک میکند بدون آنکه به طور مستقیم به پاشنه خود فشار وارد کنید به ایجاد مقاومت بپردازید. درمان سریع و غیرتهاجمی است که توسط پزشک به طور مستقیم روی پاشنه و به روشی مشابه آلتراسوند / سونوگرافی انجام می شود.

پلانتار فاسیا یک رباط مهم است که از قسمت پاشنه تا انگشتان امتداد پیدا میکند و به حفظ قوس کف پا کمک خواهد کرد. • قالب متحرک: با استفاده از قالب متحرک در زمان راه رفتن میتوان پا را به مدت چند هفته بیحرکت نگاه داشت تا فرصت التیام یافتن فراهم شود. برای استفاده از این نمک یک لگن را پر از آب گرم نمایید و یک فنجان نمک اپسوم را به آن اضافه کنید سپس به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به آرامی محل اطراف خار پاشنه را بسابید این کار باعث میشود که زائدههای کلسیمی تجزیه شوند و عضله و تاندونهای پا شل شوند. این مشکل مخصوصا برای کسانی که به تازگی دچار بیماری خار پاشنه شده اند پیش می آید. مصرف داروهای مسکن که برای تهیه آنها نیاز به نسخه پزشک ندارید میتواند به شما برای تسکین درد و ناراحتی پاشنه کمک کند برخی از این داروها عبارتند از آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن و ناپروکسن سدیم.