خارپاشنه چیست و چگونه درمان میشود؟

محلّ انجام حجامت یا زالواندازی میتواند دو طرف تاندون آشیل (به ویژه سمت داخل پا) باشد. ۱- ماساژ: یکی از بهترین راهها برای درمان خار پاشنه، ماساژ پاشنه پا و اطراف تاندون آشیل با یک روغن گرم (روغن زیتون، سیاهدانه، کنجد، هسته قیسی، نارگیل، شترمرغ، کوهان شتر و …) است. هر چقدر این توپ سخت باشد بهتراست چون انجام این تمرین ممکن است در بعضی از مواقع با درد همراه باشد، باید درد آن را تحمل کنید این تمرین یک تمرین ماساژ دهنده ی مفید برای درد خار پاشنه است. راه رفتن روی سطوح سخت و نا هموار و حمل اشیاء سنگین، منجر به افزایش درد میشود. در صورتی که به مدت طولانی بنشینید و دوباره روی پایتان بایستید احتمالا این درد دوباره به سراغتان میآید تا خفیف شود. فرد مبتلا، بر اثر درد به هنگام راه رفتن، سعی میکند فشار زیادی به پای مبتلا وارد نسازد؛ در نتیجه لنگان لنگان راه میرود و این لنگش، به مرور زمان و در صورت عدم درمان، موجب پیدایش ناراحتیهایی در قسمت تحتانی کمر و زانو میشود؛ بنابراین خار پاشنه را باید حتما مداوا کرد.

درمان قطعی خار پاشنه ترکیبی از درمان داروها ، کفی های ارتوپدی ، درمان فیزیکی و تمرینات ورزشی مخصوص می باشد پیشرفت چشمگیری در بهبودی این بیماری دارند. استفاده از پد پاشنه: پد مخصوص خار پاشنه را میتوانید از داروخانهها تهیه نموده، به طور دایم در کفش خود استفاده کنید. کفی مخصوص کف پای صاف: چنانچه کف پایتان صاف است و قوس طبیعی خودش را ندارد؛ از کفیهای خاص به منظور حفظ قوس کف پا بهره ببرید. بوراکس برای درمان خار پاشنه موثر است زیرا کمک می کند تا سطح هورمون ها و مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت استخوان حفظ شود. همچنین جدا شدن فاسیای پلانتار می توانید تغییراتی در پا ایجاد کند و باعث آسیب عصب شود .

این عارضه بدون تصویربرداری و مشخص شدن نوع آنهم بانام «سندروم خار پاشنه» شناخته میشود. اگر از قسمتی که خار پاشنه درآمده، با اشعه ایکس تصویربرداری شود، میبینیم که حدوداً 1.25 سانتیمتر به جلو آمده است. سودمندی این کفیها در مدیریت علائم خار پاشنه پا به اثبات رسیده است. معمولاً کاهش درد از همان روز اوّل ملموس است و کم کم کامل میشود. بااینکه اغلب، این عارضه دردی ایجاد نمیکند، ممکن است گاهی باعث درد پاشنه شود. درد خار پاشنه، به صورت دردی مبهم است، اما گاهی هم به صورت دردی تیز حس میشود و فرد ابراز میدارد که چیزی همچون سوزن درون پاشنه پاست که بر اثر فشارهایی مثل راه رفتن، درد ایجاد میکند. خار پاشنه پا معمولاً با درمان محافظهکارانه قابل معالجه است. بنابراین زمان آن رسیده است که تغییرات قابل توجهی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. اگر یبوست دارید آن را درمان کنید.

اگر درمان با شیوههای مزبور امکان پذیر نشود، با عمل جراحی خار پاشنه خارج میشود. ازآنجاکه پاشنه و کف پا از بافتهای بسیار محکمی پوشیده شده است، ماساژ توسط افراد آموزشدیده در ماساژ بافتهای عمیق، میتواند یک روش بسیار موثر برای درمان خار پاشنه باشد. اضافه وزن (خار پاشنه بیشتر در افراد چاق دیده میشود). مزایای اصلی شاک ویو تراپی خار پاشنه، کاهش سریع درد و بازیابی تحرک بدن می باشد. کفی و کفش طبی: کفی طبی ساخته شده برای هر بیمار که داخل کفش وی قرار داده میشود برای اصلاح ناهنجاریهای ساختاری اصلی به وجود آورنده بیماری و رفع خار پاشنه پا مفید است و با ایجاد Elevation و کشش در نیام کف پایی به کاهش التهاب و درد ناشی از خار پاشنه کمک میکند. در ادامه به علت خار پاشنه میپردازیم. راه رفتن پابرهنه ممکن است به علت حساسیت موجود در پایین پاشنه , دشوار باشد.