خارپاشنه چیست و چگونه درمان میشود؟

همچنین ابتلا به دیابت در این روند موثر است و یا کارهایی که نیاز به ایستادن بیش از حد شما در طول روز دارد. خار پاشنه تحتانی، که از فشار مداوم به قسمت تحتانی پاشنه حاصل می شود درواقع این خار بین پاشنه و قوس پا رشد می کند؛ و نوع دوم خار پاشنه ی خلفی است که نتیجه آسیب های مکرر به پشت پاشنه است جایی که تاندون آشیل واقع شده است. گاهی از گچ (قالب) متحرک راه رفتن برای ثابت و بی حرکت نگه داشتن پا به مدت چند هفته استفاده میشود تا امکان استراحت کردن پا و التیام یافتن آن فراهم شود. اگر در پایان روز در کف پای خود احساس درد میکنید، از کمپرس یخ برای کاهش درد استفاده کرده و به خود استراحت دهید.

پزشک شما ممکن است یک یا چند گزینه برای کاهش این درد را پیشنهاد کند. رسوبات کلسیم مانند یک جراحت نشان داده میشود و در صورتیکه همه کف پا را فرانگرفته باشد کمتر قابل مشاهده است. خوشبختانه درمان خارپاشنه پا درمان غیرجراحی بسیار کارآمدی دارد و علائم اکثر بیماران با بهرهگیری از درمان خار پاشنه بدون جراحی برطرف میشود. چنانچه درد پاشنه پس از چند ماه درمان غیرجراحی متوقف نشود، به اجبار به جراحی روی آورده میشود. شدیدترین ناراحتی به علت درد پاشنه پا صبح هنگام و زمان بیدار شدن از خواب شبانه یا هنگام ایستادن پس از نشستن طولانی مدت بروز مییابد و پس از چند دقیقه راه رفتن به علت کشیده شدن رباط کف پا کاهش مییابد.

فیزیوتراپ شما ممکن است برای اصلاح راه رفتن در کفشتان نوعی ارتوز (وسایل کمکی) قرار دهد وهمچنین پیشنهاد می کند که کفش های ورزشی و طبی خاصی برای کاهش درد بپوشید. روی یک صندلی بنشینید و پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید. برای انجام این حرکت بنشینید و پای آسیب دیده را روی پای سالم بگذارید. از بین رفتن حباب هایی که در فاز منفی این امواج صوتی تولید می شوند، باعث ایجاد نیرویی میشود که میتواند از نظر مکانیکی رسوبات کلسیمی در بافت های آسیب دیده را از بین ببرد. امواج شوک باعث تحریک استئوبلاست هایی می شوند که مسئول ترمیم بافت های همبند مانند تاندونها هستند.

اغلب اوقات پاشنه پا باعث درد نمی شود؛ درد موجود ,ناشی از آسیب هایی است، که به دنبال این عارضه پیش می آیند. دستگاه شاک ویو با ارسال امواج فراصوتی در ناحیه پاشنه پا و فعال کردن پروتکل های درمانی در بدن به درمان خارپاشنه بسیار کمک میکند . گاهی اوقات وجود خار پاشنه پا در تصاویر مشخص میشود، که البته به ندرت منشأ درد محسوب میشود. فاسیا پلانتار یک قطعه ضخیم و طولانی از بافت در زیر پا است. استروئیدها همچنین می توانند بر روی پوست پاشنه و یا قوس پا مالیده شوند، و پس از آن یک جریان الکتریکی بدون درد به کار گرفته شود و به استروئید اجازه عبور از پوست شما به عضلات را بدهد. درد و التهاب خار پاشنه ممکن است تا گودی کف پا گسترش پیدا کند.