خارپاشنه چیست و چگونه درمان میشود؟

اکثر مردم دردی را از خار پاشنه احساس نمی کنند، اما وقتی احساس می کنند، درد مانند درد فاشیای کف پا است. فیزیوتراپیست یا پزشک ورزشی بر مبنای علائم خار پاشنه پا، سوابق پزشکی و معاینه بالینی التهاب رباط کف پا و خارپاشنه را تشخیص میدهد. آیا خارپاشنه همان فاسیای کف پا است؟ متخصص ارتوپد پای شما را معاینه نموده و در مورد فعالیت بدنی که ممکن است باعث درد پاشنه پا شده باشد سؤال می کنند. هر گونه تغییر در کمان کف پا توانایی ضربهگیری را نیز تغییر میدهد و باعث کشیدگی و وارد شدن فشار به آرنگ کف پا میگردد که مجبور به تحمل و جذب نیروی اضافی است. افراد مختلف، درد پاشنۀ پا را همانند فرو رفتن سوزن یا سیخ در پا به تصویر میکشند. درمان علائم فاشیای کف پا می تواند درد ناشی از خار پاشنه را کاهش دهد.

خارپاشنه و فاشیای کف پا شرایط مرتبطی اند؛ اما یکسان نیستند. در واقع درمان درد خار پاشنه و التهاب آرنگ کف پا یکسان است، چرا که این دو مشکل مرتبط با یکدیگراند. در حالی که خار پاشنه را می توان با جراحی از بین برد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی درمان های غیرجراحی را برای کاهش علائم مرتبط با خار پاشنه توصیه می کنند. روش دیگر استفاده آن است که مقداری سرکه سیب را در یک تشت کوچک حاوی آب گرم بریزید و پای خود را برای پنج تا ده دقیقه درون آن قرار دهید. از این رو مراجعه به موقع به بهترین متخصص ارتوپدی برای تشخیص و درمان این عارضه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، هنگامی که شما دچار التهاب کف پا می شوید، بدن شما با ایجاد خار پاشنه به فشار پاسخ می دهد. خار پاشنه پاسخ بدن شما به فشار وارد شده بر روی رباط ها و تاندون های پا است.

با گذشت زمان بدن شما با ساختن بافت استخوانی اضافی به استرس پاسخ می دهد. تصویر برداری از مفاصل پا به واسطه اشعه ایکس می تواند برای شما بسیار مؤثر باشد. در نهایت، اشعه ایکس یکی از رایج ترین آزمایش هایی است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای تشخیص خارپاشنه از آن استفاده می کنند. خارپاشنه یا خار استخوانی، یک رشد استخوانی است که از پایین پاشنه شما بیرون می آید، جایی که استخوان پاشنه شما به رباطی که بین پاشنه و گوی پای شما قرار دارد (فاشیای کف پا) متصل می شود. یک حوله را به شکل پای خود ببرید و آن را در سرکه سیب فرو ببرید. التهاب غلاف کف : اگر به التهاب کف پا مبتلا هستید، احتمالا درد شدید پاشنه پا را احساس خواهید کرد که در طول روز می آید و می رود.زمانی که کمی راه بروید، درد کاهش مییابد، اما اگر بنشینید و سپس برخیزید تا کمی بیشتر راه بروید، عود میکند.

این بافت اضافی به خارپاشنه تبدیل می شود. حوله ای را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را داخل کفش خود بگذارید این حوله را در طول روز مرطوب نگه دارید، یک هفته بعد خارپاشنه از بین می رود، روش دیگر این است که نصف فنجان سرکه سیب را در تابه ای گرم کنید و بعد به آب گرم اضافه کنید، پاهایتان را به مدت پنج تا ده دقیقه در آن قرار دهید و به اندازه یک تا دو هفته روزی دو بار این کار را انجام دهید. •نرم و راحت نبودن کف کفش: مخصوصا اگر پاشنه پا لاغر باشد،( اغلب در بین افراد مسن)، کفش های شما نقش بالشتک نرم و محافظت کننده از پاها را بازی می کنند. این کفیها باید آنقدر سخت و محکم باشند تا از لیگامان کف پا در مقابل کشش غیرضروری محافظت کنند و قوس کف پا را به شیوهای دینامیک بالا نگه دارند.