جراحی خار پاشنه چیست؟

پا قلب دوم ماست و کوچکترین مشکل و دردی که در پاها به وجود میاد میتونه تا مدتها باعث ایجاد آزار و درد بشه و حتی ممکنه زندگی عادی و روزمره رو هم مختل کنه! این افراد همچنین از درد شدیدی که وقتی به مدت طولانی میایستن و در کف و پاشنه پا به وجود میاد هم شکایت دارند. خار پاشنه معمولا در بین ورزشکاران و افرادی که فعالیتهای زیاد و سخت که شامل دویدن و پریدن زیاد هست، رایجتر بوده اما ممکنه افراد معمولی هم به این مشکل دچار شوند. امواج شاک ویو با عبور از بافت های بیرونی بدن به عمق ناحیه اعمال شده نفوذ و ضربه موج هایی با انرژی بالا به بافت آسیب دیده منتقل و با اثر مکانیکی ایجاد شده بر بافتها قدرت ترمیم و بازسازی آنها را افزایش می دهد، این فرایند به افزایش گردش خون ، افزایش متابولیسم سلولی ،افزایش اکسیژن رسانی و تسریع در روند بازسازی بافت ها در منطقه اعمال شده می انجامد و فرایند های درمانی بدن را تسریع میکند که تمامی این موارد به درمان خار پاشنه افراد می انجامد و یا روند درمانی آنها را بسیار تسریع میکند .

افزایش سن، که انعطاف پذیری پلنتر فاسیا را کاهش می دهد و در نتیجه پد محافظ پاشنه پا را نازک می کند. علاوه بر این، با انتشار پلنتر فاسیا، خطر بی ثباتی، گرفتگی عضلات پا و التهاب تاندون وجود دارد. اما التهاب آن در این تصاویر مشاهده نخواهد شد و برای بررسی آن باید از تصاویر اولتراسوند استفاده کرد. اما به طور کلی، علت ایجاد این درد، وجود خار پاشنه نیست، بلکه آسیبی هست که به بافت نرم مرتبط با آن وارد شده است. خار پاشنه زمانی ایجاد میشود که رسوبات کلسیم در زیر پاشنه پا جمع شوند و این فرآیند معمولا در طی چند ماه اتفاق میافته. خار پاشنه (heel spur) یکی از این مشکلات تقریبا رایج هست که به دلیل رسوب کلسیم در پا به وجود میاد و باعث بیرون زدگی استخوان در زیر پاشنه پا میشه! خارپاشنه در واقع یک زائدهی استخوانی است که در زیر استخوان پاشنهی پا شکل میگیرد.

ممکن است که در محل درد، در رادیوگرافی، یک زائده استخوانی دیده شود که هیچ ارتباطی بین شدتِ درد و اندازه این زائده وجود ندارد و حتی برداشتن این زائده نیز ممکن است نقشی در درمان خار پاشنه نداشته باشد. خار پاشنه رویشهای کوچک استخوانی روی پاشنه دارد و ممکن است نوک تیز، قلابدار یا شبیه قفسه باشد. کبودی های کوچک مکرر از فعالیت بدنی. در تصاویر اشعه ایکس که از خار پاشنه ثبت میشه، نشان داده شده که این استخوان کوچک یا خار پاشنه میتونه تا حدود 1 سانتی متر به سمت جلو گسترش پیدا کنه! اگر وجود خارپاشنه در پرتو نگاری دیده نشه، ممکنه از نام “سندرم خار پاشنه” برای این مشکل آزار دهنده استفاده بشه.

به خاطر داشته باشید که انجام روزانه این کشش بسیار مهم است. انتظار داشته باشید در 2 تا 3 روز بعد مدتی را به استراحت پاهای خود اختصاص دهید (سعی کنید در این دوره نقاهت از ورزش خودداری کنید). در ادامه با زیبامون دات کام همراه باشید و با تمام چیزهایی که لازم هست در رابطه با خار پاشنه بدانید، از علت و علائم این مشکل تا روشهای درمان آن، بیشتر آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید. با این حال امکان درمانش وجود دارد، اما هنگامی که خار پاشنه توسعه پیدا کند، اگر چه تاثیر خارها می تواند به حداقل برسد، اما به طور کامل از بین نمیروند و در جای خود باقی میمانند. توسط این ورزش به باند سفتی که پشت عضله قرار دارد فشار وارد کرده و عضله شل می شود. فرد مبتلا، بر اثر درد به هنگام راه رفتن، سعی می کند فشار زیادی به پای مبتلا وارد نسازد؛ در نتیجه لنگان لنگان راه می رود و این لنگش، به مرور زمان و در صورت عدم درمان، موجب پیدایش ناراحتی هایی در قسمت تحتانی کمر و زانو می شود.