جدیدترین درمان خارپاشنه – کلینیک فیزیوتراپی تخصصی سیناطب

در واقع نشانه اصلی التهاب آرنگ کف پا دردی است که با برداشتن نخستین گامها پس از برخاستن از خواب در جلو و زیر پاشنه بروز مییابد. فاسیای آسیب دیده معمولاً به واسطهی فعالیت فیبروبلاستیک ظرف دستکم شش هفته بهبود مییابد اما اگر آسیب وارده طی این مدت برطرف نشد، یاختههای استخوانساز به این ناحیه فرستاده میشوند. استفاده از یخ به تنهایی نمیتواند در درمان خار پاشنه پا موثرباشد اما توصیه میشود که یخ را همراه با درمان های دیگری مانند درمان فیزیوتراپی خار پاشنه پا انجام دهید این روش معمولا برای کاهش التهابات موثراست و باعث تحریک جریان خون میشود. شاک ویو: این روش درمانی از امواج صوتی استفاده میکند، که برروی پاشنه پا فرستاده میشود این امواج صوتی دارای انرژی بالایی است و باعث تحریک تاندون ها میشود. جدیدترین فن آوری ای است که برای درمان درد خارپاشنه مورد استفاده قرار می گیرد شاک ویو تراپی است.

از آنجایی که در اکثر موارد خار پاشنه به سفت شدن و گرفتگی رباط پلانتار فاسیا ارتباط دارد چسب زدن آن میتواند باعث کاهش درد و تسریع فرایند بهبود شود. پوشیدن کفش تخت، سفت بودن عضلات ساق پا، افزایش زیاد قوس کف پا و ایستادن یا نشستن به مدت طولانی باعث میشود که ریسک تشکیل خار پاشنه افزایش پیدا کند. برای تعیین پارگیهای آرنگ کف پا، التهاب یا رسوب کلسیم استفاده میشود. از عوارض احتمالی جراحی پاشنه میتوان به درد عصبی، درد مکرر پاشنه پا، بیحسی دائمی ناحیهی جراحیشده، عفونت و زخم پاشنه اشاره کرد. اگر علائم خار پاشنه پس از یک دورهی 9 تا 12 ماههی درمانهای غیرتهاجمی بهبود پیدا نکرد، ممکن است برای تسکین درد و بهبود وضعیت خار پاشنه به جراحی نیاز داشته باشید. اگر بیش از یک هفته است که در ساعاتی از روز، بهخصوص صبحها، دچار درد کف پا میشوید حتماً با یک پزشک ارتوپد مشورت کنید.

پزشک احتمالاً قبل از تصویربرداری پای شما را از لحاظ التهاب، قرمزی و آسیبهای احتمالی معاینه میکند. معمولا این آتل ها قبل از رسیدن به نتیجه مطلوب باید ۲تا ۳ماه پوشیده شوند. از علائم خار پاشنه پا محسوب کرد. در صورتی که بیمار مدت زیادی دراز بکشد یا بنشیند سپس بایستد درد بسیار شدیدی را احساس خواهد کرد. موارد زیادی در مورد به کار بردن کفی و پد و رابطه آن در درمان درد پاشنه پا و خارپاشنه پا گفته شده است. جراحات استخوانی یا خارپاشنه دلیل اصلی درد پاشنه پا نیست، حدود ۳۰ درصد از مردم دچار این جراحات هستند و فقط تعداد کمی از افراد از درد آن شکایت دارند.

علاوه براین، طب سوزنی در درمان خار پاشنه، ریسک یا عوارض جانبی کمی دارد. ممکن است از شما بخواهد روی یک پا بایستید یا کمی راه بروید. عضلههای کمان پای ضعیف داشته باشید: در نتیجه خستگی عضلانی موجب وارد شدن فشار بیش از اندازه به رباط کف پا و در نتیجه آسیب دیدن آن با بروز التهاب میشود. بیمار میتواند با چند بار قرار دادن کمپرس یخ در روز، هر بار به مدت 20 دقیقه، التهاب پاشنه را کاهش دهد. همهی افراد ممکن است به خارپاشنه مبتلا شوند با این حال گروههای خاصی از افراد در خطر بیشتری برای ابتلا به این عارضه قرار دارند. آنها اغلب درد پاشنه پا دارند. استراحت: از ایجاد فشار برروی پا مخصوصا در مراحل اولیه بروز خارپاشنه پا تا جاییکه امکان دارد خودداری کنید و برای کاهش درد پاشنه پا رعایت کردن این مسئله بسیارمهم است.