جدیدترین درمان خارپاشنه – کلینیک فیزیوتراپی تخصصی سیناطب

به ترتیب شدت التهاب و بزرگی این زائده درمانها از انجام ورزشهایی خاص شروعشده، استفاده از کفیهای مناسب، داروهای ضدالتهاب، تزریق استروئید در کف پا زیر دیدمستقیم است. درمان خار پاشنه در طب سنتی هم براساس همین اصل استوار است. یکی از کاربرد های بسیار مناسب شاک ویو تراپی درمان خار پاشنه محسوب میشود . پزشک تمرینات فیزیوتراپی را برای کشش ماهیچه های پشت ساق پا وکف پا به بیماران توصیه میکند تمرینات فیزیوتراپی علاوه برتمرینات کششی واستقامتی شامل درمان هایی مانند استفاده ازیخ،ماساژویامصرف داروهایی برای کاهش التهابات اطراف کف پا، لیزر درمانی ، الکترو تراپی و شاک ویو تراپی است است.

با این حال، اغلب مردم درد را با تغییر سبک راه رفتن و طرز ایستادن جبران می کنند.این کار باعث ایجاد درد در نواحی دیگر بدن از قبیل پا، باسن و پشت می شود. ثابت نگه داشتن پاشنه: پشت کفش باید استوار باشد تا از پاشنه پا محافظت یا پشتیبانی کند، و مانع از چرخیدن پای شما به سمت داخل یا خارج شود. داروهای ضد التهابی بدون نسخه می توانند به شما در تسکین درد پا و ناراحتی کمک کند. در حالی که برخی افراد دچار خار پاشنه می شوند و هرگز متوجه آن نمی شوند، برخی دیگر ممکن درد شدیدی را تجربه کنند که قدم برداشتن را برای آنها دشوار می کند. با قرار دادن یک پا به شکل ضربدری روی پای دیگر بنشینید. کشش برای ساق پا و ماهیچه های اطراف آن و همچنین فاشیا پلانتر می تواند به کاهش فشار بر روی پاشنه پا کمک کند.

این کار می تواند به کشش فاسیا پلانتار و تاندون آشیل کمک کند. این مورد به ویژه برای اشخاصی رخ میدهد که حرفهشان ایستادن طولانی مدت را ایجاب میکند. این فرایند در طول زمان و به دلایل مختلفی ایجاد میشود و بیشتر بر اثر فشار عضلات و تاندونها، کشش عضلات کف پا و از بین رفتن غشای استخوان پاشنه بروز میکند. اصطلاح خار پاشنه این تصور را ایجاد میکند که با یک برجستگی استخوانی تیز در پایین پاشنه مواجه هستیم که با فرو رفتن به کف پا موجب بروز درد میشود؛ حال آن که خار پاشنهی دردناک در حقیقت پیآمد آسیب دیدن بافت نرم کف پا به شمار میرود.

التهاب پلانتار فاسیای ثانویه: التهاب پلانتار فاسیای ثانویه در نتیجه ضربه دیدن مستقیم فاسیا و ابتلا به بیماریهای سیستمیک رخ میکند. فردی که به خار پاشنه مبتلا میشود، معمولاً تصور میکند کف پا تیز بوده و با وارد شدن فشار به بافت پا دردناک میشود، در صورتی که این توده استخوانی اغلب نرم و تخت است. این حالت معمولاً با فاشیا پلانتار اتفاق می افتد، بیماری که باعث ایجاد التهاب در کف پا، به خصوص پاشنه پا می شود. همچنین کاهش وزن در درمان خارپاشنه موثر است. بیش از 90 درصد افراد به جراحی نیاز ندارند اما درصد کمی از افراد که بعد از 9 تا 12 ماه درمان نشدند ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند، برای جراحی چند روش وجود دارد که انتشار پلانتار فاسیا و از بین بردن خار از این روش هاست، بعد از جراحی توصیه می شود استراحت کنید و از یخ کمپرس استفاده کنید، ارتفاع پاشنه پا و وزن اهمیت دارند، برخی از افراد بعد از جراحی مجبورند از باند، اسپلینت، کست، کفش جراحی، ارمرکها یا کاسه استفاده کنند.